Objawy zapalenia okostnej zęba

Objawy zapalenia okostnej zęba

Zapalenie okostnej zęba to bardzo bolesna dolegliwość, która sprawia, że chory czuje bardzo przenikliwy ból w okolicy nie tylko chorego zęba, ale także głowy lub szyi. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stan zapalny okostnej może być spowodowany przez wiele różnego rodzaju przyczyn. Niemniej jednak – schorzenie to za każdym razem wymaga wizyty u stomatologa. Podjęcie leczenia zbyt późno lub też niepodjęcie go wcale grozi bowiem poważnymi konsekwencjami, których lepiej unikać za wszelką cenę.

Czym grozi zapalenie okostnej?

Osoby, które zaobserwowały u siebie objawy zapalenia okostnej zęba, powinny jak najszybciej umówić wizytę u lekarza stomatologa. Wszystko dlatego, że tego schorzenia pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować, ponieważ grozi rozwojem groźnych powikłań. Zapalenie okostnej zęba może doprowadzić do rozwoju ropnia podokostnowego lub podśluzówkowego, który będzie wymagał interwencji lekarza chirurga. Stan zapalny, w przypadku jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, będzie postępował w dalszym wypadku i obejmował kolejne tkanki. Konsekwencje mogą być bardzo poważne – zapalenie zatok, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet zapalenie mięśnia serca. Uwaga – u niektórych pacjentów zapalenie okostnej zęba może doprowadzić nawet do rozwoju sepsy – która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i związana jest z gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie.

Jak widać, objawy zapalenia okostnej zęba powinny każdego pacjenta skłonić do umówienia natychmiastowej wizyty u stomatologa

Jak wygląda zapalenie okostnej?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że objawy zapalenia okostnej zęba nie zawsze są prawidłowo rozpoznawane przez pacjentów. Jednym z pierwszych, charakterystycznych dla tego schorzenia objawów, jest bardzo silny i mocno promieniujący ból kości, który pojawia się znienacka, a z czasem staje się jeszcze silniejszy. Pacjent, u którego pojawiły się objawy zapalenia okostnej zęba, może odczuwać opuchliznę nad kością – czasem jest ona widoczna gołym okiem.

U niektórych pacjentów pojawiają się także ogólne objawy stanu zapalnego. Należą do nich między innymi: osłabienie organizmu, dreszcze, bóle głowy, pogorszone samopoczucie, duszności, a także podwyższona temperatura ciała. Dokuczliwy ból zęba może utrudniać mówienie, picie, a także jedzenie.

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny i leczenie

Objawy zapalenia okostnej zęba u pacjentów pojawiają się z różnego powodu. Przede wszystkim, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samo zapalenie może być zarówno ostre, jak i przewlekłe. Ostre zapalenie rozwija się zazwyczaj na skutek niezaleczonego urazu, a także w sytuacji, kiedy do okostnej przedostaną się chorobotwórcze drobnoustroje z innych, objętych stanem zapalnym, miejsc. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet infekcje, które toczą się w innych częściach ciała, mogą z czasem doprowadzić do rozwoju zapalenia okostnej.

Nie wszyscy mają świadomość tego, że zapaleniem okostnej mogą skutkować także różnego rodzaju choroby – między innymi nowotwory, choroby autoimmunologiczne, a także białaczka. Na wyżej wspomnianą dolegliwość narażone są także osoby, które borykają się z cukrzycą, mają problemy z krążeniem, a także walczą z przewlekłymi wrzodami.

Z kolei do przewlekłego zapalenia okostnej może doprowadzić narażenie na szkodliwe promieniowanie jonizujące lub zatrucie fosforem. Zapalenie okostnej może być także objawem osteoartropatii przerostowej – czyli choroby, która prowadzi do nieprawidłowego rozrostu skóry i kości.

Jeśli chodzi o leczenie zapalenia okostnej zęba, to zazwyczaj lekarz rozpoczyna terapię od podania antybiotyku. Wszystko po to, by nie dopuścić do przejścia stanu ostrego w stan przewlekły. Leki powinny być choremu podane niezwłocznie po uzyskaniu diagnozy. Działanie to ma na celu zapobiegnięcie również destrukcji kości. Pacjent zazwyczaj antybiotyki stosuje przez okres od 2 do nawet 3 tygodni.

Jeśli u pacjenta doszło do zaawansowanego ostrego zapalenia kości i okostnej, czasem należy wdrożyć terapię miejscową. Jeśli pod okostną zbiera się ropa, najlepiej usunąć ją poprzez drenaż. Materiał, który pozyskano w ten sposób, można wysłać do badania mikrobiologicznego, które pozwoli ustalić najskuteczniejszą metodę walki z konkretnymi drobnoustrojami. Dzięki temu lekarz stomatolog może wdrożyć leczenie dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta, a także zminimalizować wystąpienie ewentualnych niepożądanych powikłań.

Jeśli przeprowadzanie leczenie zęba okaże się nieskuteczny, może być konieczny jego usunięcie. Na to, jak długo trwa zapalenie okostnej, wpływ ma stopień zaawansowania stanu zapalnego.

Mnóstwo pacjentów zadaje sobie pytanie, czy w przypadku wystąpienia objawów zapalenia okostnej zęba, domowe leczenie jest skuteczne. Otóż, stan zapalny rozwijający się w obrębie okostnej zęba zawsze wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby mogą jedynie pomóc uśmierzyć ból i przynieść doraźną ulgę – jednak z pewnością nie pozwolą pozbyć się problemu, co w tej sytuacji jest przecież najważniejsze.