Search
czy-fluoryzacja-w-szkole-jest-zdrowa

Czy fluoryzacja w szkole jest zdrowa?

Czy fluoryzacja w szkole jest zdrowa? To pytanie jest zadawane od wieków. Fluoryzacja w polskich szkołach jest robiona od bardzo dawna. Jednak wiele rodziców zadaje sobie wciąż to samo pytanie, czy fluoryzacja w szkole jest zdrowa dla naszego dziecka? Fluoryzacja ma bardzo pozytywny wpływ na zęby dziecka. Zapobiega ona powstawaniu na zębach zmian próchnicowych. Dlatego też każdy rodzic, zanim zada pytanie, czy fluoryzacja w szkole jest zdrowa, powinien zasięgnąć najlepiej rady stomatologa, który potwierdzi, iż fluor ma pozytywny wpływ na zęby.

Fluoryzacja – co to jest?

Fluoryzacja jest zabiegiem dentystycznym mającym na celu poprawę jakości szkliwa zębów. Zapobiega także powstawaniu próchnicy. Fluoryzacja niweluje także nadwrażliwość zębów, szczególnie u osób, które noszą aparat ortodontyczny. Tworzy także na zębach barierę ochronną, która utrudnia przywieranie osadu i tworzenie się kamienia nazębnego.

Jak działa fluoryzacja?

Fluoryzacja jest zabiegiem bezbolesnym. Wymaga jednak pewnej ostrożności z uwagi na aktywność chemiczną fluoru. Przeprowadzona prawidłowo przez higienistkę lub stomatologa przynosi oczekiwane rezultaty. Wyróżnia się kilka procesów fluoryzacji. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie zębów za pomocą szczoteczki najlepiej obrotowej. Wspomaga to pozbycie się nadmiaru kamienia nazębnego. Drugim etapem jest nałożenie cienkiej warstwy preparatu fluorowego na powierzchnię zębów. Trzecim krokiem jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przynajmniej na dwie godziny po zabiegu fluoryzacji. Następnie trzeba także pamiętać, że przez okres dwunastu godzin nie można także myć zębów. Aby uzyskać długotrwałe efekty zabieg fluoryzacji, to najlepiej jest powtarzać kilka razy w roku. Inną metodą fluoryzacji może być także nałożenie pianki na zęby za pomocą specjalnych łyżeczek. Preparat pozostaje na zębach przez kilka minut, a następnie jest wypluwany.

Przeciwwskazania do fluoryzacji zębów

Fluoryzacja jest prostym i nieingerującym w tkanki zębowe zabiegiem. Przeciwwskazaniem do wykonania fluoryzacji może być potwierdzone uczulenie na fluor. Również kobiety w ciąży mogą mieć przeprowadzony zabieg fluoryzacji.

Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne po fluoryzacji?

Jak po każdym zabiegu mogą zdarzyć się skutki uboczne. Między innymi mogą pojawić się bóle brzucha, nudności, bóle głowy oraz ogólne osłabienie organizmu. U niektórych pacjentów może także wystąpić nadmierne ślinienie się oraz pocenie. Największym skutkiem ubocznym jest zatrucie fluorem. W przypadku zatrucia się fluorem należy w pierwszej kolejności wypić szklankę mleka, która zneutralizuje szkodliwe działania fluoru. Następnym krokiem jest umówienie wizyty u lekarza, który zleci badania, dzięki którym dowiemy się, czy wewnątrz organizmu jest wszystko w porządku. Szczególne szybka reakcja jest ważna w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci.

Dlatego tak ważne jest, by fluoryzacja, czy to w szkole, czy w gabinecie lekarskim została przeprowadzona pod opieką specjalisty.