• Home
  • Ortodoncja
  • Ile kosztuje zdjęcie aparatu ortodontycznego? O to zakres cen.
Search
ile-kosztuje-zdjecie-aparatu-ortodontycznego

Ile kosztuje zdjęcie aparatu ortodontycznego? O to zakres cen.

Aparat na zęby stanowi podstawową metodę zwalczania wad zgryzu. Wykonany z długotrwałych materiałów zapewnia kompleksowe działanie, które przekłada się na widoczność uzyskanych efektów. Warto jednak pamiętać, że wizyty u specjalisty wymagają wysokich nakładów finansowych w trakcie całego leczenia. Ile kosztuje zdjęcie aparatu ortodontycznego? Jak przygotować się do leczenia?

Co to jest aparat ortodontyczny?

Specjalistyczne leczenie wad zgryzu opiera się na wykorzystaniu systemu o wielopłaszczyznowym działaniu. Aparat ortodontyczny składa się z pierścieni oraz drobnych zamków przyklejanych do szkliwa. Odpowiednie działanie metody wymaga zachowania łączności między poszczególnymi elementami, za co odpowiada łuk wykonany z drucika. Dodatkowo jego regulacja umożliwia dopasowanie siły nacisku, a tym samym ma bezpośredni wpływ na efektywność leczenia.

Jaka jest cena wizyty u specjalisty? Ile kosztuje zdjęcie aparatu ortodontycznego? Odpowiedzi na te pytania stanowią ważne kryterium warunkujące rozpoczęcie terapii. Nakłady finansowe związane z korekcją wad zgryzu obejmują nie tylko procedury higieniczne wykonywane w gabinecie, ale także zakup systemu dopasowanego do danego przypadku. Ceny podstawowego aparatu na zęby rozpoczynają się od 1500 złotych za jeden łuk. Dodatkowo do kosztów leczenia należy doliczyć opłaty za poszczególne wizyty u specjalisty, których wysokość sięga nawet 300 złotych.

Działanie aparatu ortodontycznego

Odpowiednie dopasowanie aparatu ortodontycznego ma znaczący wpływ na efektywność i trwałość leczenia. W trakcie korygowania wad zgryzu wywierany jest nacisk, który odpowiada za przesuwanie zębów względem siebie. Dzięki temu dochodzi do ich prostowania, co objawia się zmianą linii ułożenia oraz poprawą rozkładu w obrębie jamy ustnej. Ważnym elementem leczenia niektórych nieprawidłowości jest założenie specjalnej płytki na podniebienie. Jej zadanie polega na szybkim rozklinowaniu zgryzu, a tym samym ułatwia ona dopasowanie i prawidłowe ustawienie poszczególnych partii uzębienia.

Kiedy się zdejmuje aparat na zęby?

Leczenie ortodontyczne to długotrwały proces, który uzależniony jest od zaawansowania oraz rodzaju wady występującej u pacjenta. Standardowy okres skutecznej korekcji wynosi od 12 do 18 miesięcy, a w niektórych przypadkach może sięgać nawet 3 lat. Ponadto konieczność założenia mechanizmów w postaci płytki podniebiennej lub specjalnej sprężynki może wydłużać terapię. Jednym z ostatnich etapów leczenia jest ściągnięcie aparatu i odpowiednie przygotowanie szkliwa.

Ile kosztuje zdjęcie aparatu ortodontycznego? Ceny zabiegu uzależnione są od oferty danego gabinetu i obejmują cały proces ściągania systemu. Wysokość opłat związana jest również z procedurami higienicznymi, które zapewniają odpowiednie oczyszczenie uzębienia. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu usuwane są pozostałości kleju oraz osad zgromadzony wokół zamków. Dodatkowo wypolerowanie powierzchni zębów pozwala cieszyć się gładkim szkliwem bez przebarwień. Koszty zdjęcia aparatu ortodontycznego mieszą się w zakresie od 300 do nawet 600 złotych.