Search
jak-zlikwidowac-szpare-miedzy-zebami

Jak zlikwidować szparę między zębami?

Równe, białe i zadbane zęby są jednym z najważniejszych wyznaczników atrakcyjnego wyglądu, kojarzą się one z pełnią sił witalnych, młodością i radością. Co jednak zrobić, jeśli natura nie obdarzyła nas wymarzonym uśmiechem? Współczesna stomatologia estetyczna i ortodoncja przychodzą w takich wypadkach z szybką i skuteczną pomocą. Poniżej dowiemy się jaka może być przyczyna oraz jak zlikwidować szparę między zębami.

Przyczyna szpary między zębami


Najczęściej pytanie o przyczynę oraz o to, jak pozbyć się nieestetycznej przerwy pomiędzy zębami, pada u osób, które posiadają diastemę, czyli specyficzną szparę pomiędzy górnymi jedynkami. Jest to bardzo widoczna cecha zębów i potrafi podczas uśmiechu czy rozmowy, nadawać ton całej twarzy. Jakie mogą być jej przyczyny? Przyczyny powstawania diastemy są ściśle powiązane z jej rodzajem, wyróżniamy więc:

  • diastemę rzekomą, która powstaje w wyniku braku lub bardzo małego rozmiaru siekaczy, zbyt małej ilości zębów w szczęce bądź też z przyczyny posiadania zbyt dużej (nadliczbowej) ilości zębów w szczęce;
  • diastemę prawdziwą, powstającą w związku z zaburzeniami rozmiaru i położenia wędzidełka górnej wargi: może być ono położone zbyt nisko i przerośnięte.
    Przerwa pomiędzy zębami może być spowodowana również urazami mechanicznymi, jest ona również charakterystyczna dla maluchów pomiędzy trzecim a czwartym rokiem życia, a także u dzieci pomiędzy siódmym a dziewiątym rokiem życia. Takie diastemy są jednak najczęściej zjawiskiem fizjologicznym, związanym z kolejnymi etapami rozwoju uzębienia u dzieci i zwykle nie wymagają specjalistycznego leczenia, chociaż zawsze warto je obserwować i skonsultować przy okazji standardowej wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym, aby w razie komplikacji jak najszybciej dowiedzieć się jak zlikwidować szparę między zębami dziecka.

Jak wyleczyć szparę pomiędzy zębami?


Dzięki osiągnięciom współczesnej techniki stomatologicznej diastemę możemy usunąć właściwie u pacjenta w każdym wieku, warunkiem koniecznym są oczywiście zdrowe zęby i ich korzenie, chociaż tutaj właściwie można poradzić sobie również za pomocą implantów. Przed przystąpieniem do leczenia diastemy, warto dobrze zastanowić się nad tym, jak zlikwidować szparę między zębami w jak najbardziej ekonomiczny i maksymalnie komfortowy dla siebie sposób.
Najczęściej wybieranym sposobem leczenia diastemy, szczególnie wśród młodszych osób, jest zakładanie aparatu ortodontycznego zdejmowanego lub stałego.

Do wyboru są również stałe aparaty estetyczne, które pozwalają na dyskretne i niemal niewidoczne leczenie nie tylko przerwy pomiędzy jedynkami, ale również wad zgryzu. Inną metodą jest wstawienie licówek kompozytowych lub też ceramicznych. Metoda ta pozwala na uzyskanie stosunkowo szybkiego, bezpiecznego i bardzo trwałego efektu. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się też zamykanie przerw międzyzębowych metodą bondingu.

Polega ona na formowaniu zębów materiałem kompozytowym, który przylega do naturalnego zęba dzięki adhezji – nie ma więc konieczności szlifowania zębów czy używania klejów. Metoda ta jest stosunkowo tania i daje bardzo szybkie efekty, równym uśmiechem można cieszyć się już nawet po jednej wizycie w gabinecie. Materiał kompozytowy wymaga jednak częstego wymieniania niż licówki wykonane z ceramiki.