Search
Korony teleskopowe - wady i zalety

Korony teleskopowe – wady i zalety

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się korony teleskopowe – wady i zalety warto wcześniej poznać. Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który niezwykle szybko się rozwija. Powinno to cieszyć nie tylko pacjentów, ale również lekarzy, którzy dzięki temu mogą sprawniej wykonywać swoją pracę.

Co to są korony teleskopowe?

Szansę na piękny uśmiech ma obecnie każdy, ponieważ możemy dziś korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, o których dawniej nawet nie można było pomyśleć. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Jeżeli zęby są krzywe to staramy się je ukryć, żeby nikt tego nie widział. Braki zębowe można jednak uzupełnić przy pomocy protez teleskopowych. W tym artykule wyjaśnimy dokładnie, czym są korony teleskopowe – wady i zalety, a także cenę. Są to elementy retencyjne, które wykorzystywane są w uzupełnieniach protetycznych. Można wymienić nie tylko protezy szkieletowe, ale również implanty oraz mosty okrężne. Ten rodzaj prac wymaga bardzo dużego doświadczenia od technika dentystycznego. Oprócz tego potrzebna jest precyzja, umiejętności praktyczne, a także sprawdzone materiały markowe oraz wyposażona pracownia. Praca na bazie koron teleskopowych będzie wykonana dobrze, jeżeli współpraca technika dentystycznego oraz lekarza stomatologa będzie odbywać się prawidłowo. Można wyróżnić korony teleskopowe cylindryczne oraz stożkowe.

Kiedy stosować korony teleskopowe w uzupełnieniach protetycznych?

W koronach cylindrycznych ściany są równoległe, a kąt zbieżności wynosi 0 stopni. Korony stożkowe są również określane jako konusy. Korony teleskopowe mogą być stosowane elementy bezklamrowe, które utrzymują protezy ruchome o podparciu ozębnowym lub ozębnowo-śluzówkowym. Można ich spokojnie używać także w brakach bocznych skrzydłowych lub rozległych brakach, a także wtedy gdy występuje resztkowe uzębienie, czyli nawet jeden ząb. W leczeniu periodontologicznym można spokojnie stosować korony podwójne łączone. Należy pamiętać, że koron teleskopowych nie licuje się porcelaną. Naprawdę dużo satysfakcji i zadowolenia daje praca przy uzupełnieniach protetycznych z udziałem koron teleskopowych. Można powiedzieć, że wykonanie mostu porcelanowego z zasuwami do protezy szkieletowej jest znacznie trudniejsze.

Korony teleskopowe – wady i zalety

Podczas cementowania koron pierwotnych trzeba zachować szczególną ostrożność. W zależności od podziału filarów oraz liczby koron istnieją na to różne sposoby. Czasami trzeba cementować po dwie korony pierwotne, a czasami można od razu sześć przy jednym podejściu. Wszystko zależy od doświadczenia technika dentystycznego oraz jego umiejętności. Wśród najważniejszych zalet można wymienić zmianę ustawienia zębów przy zachowaniu struktury metalowej z koronami wtórnymi oraz łatwą higienę zębów filarowych. Możliwa jest także odbudowa nowej struktury metalowej z zębami przy zachowaniu koron pierwotnych dotychczasowych. Wybierając korony teleskopowe – wady to przede wszystkim koszt wykonania oraz większa utrata tkanek zębowych od strony licowej. Chodzi o to, żeby uzyskać lepszy efekt kosmetyczny. Technik dentystyczny ma ciężką pracę do zrobienia, ponieważ wymaga ona maksymalnego skupienia i precyzji.