Search
Co ile wymieniac końcówki szczoteczki?

Co ile wymieniac końcówki szczoteczki?

Końcówki szczoteczek elektrycznych podlegają ciągłemu zużyciu. Czy tego chcemy czy nie, musimy w miarę upływu czasu liczyć się z koniecznością ich wymiany. Jak często to robić? Czy da się wydłużyć czas eksploatacji końcówek?

Trwałość końcówek

Końcówka szczoteczki elektrycznej to akcesorium, które zostało wykonane z określonych rodzajów włosia. W trakcie mycia zębów jest ono podatne na różnego rodzaju działania mechaniczne. W związku z tym, że końcówka szybko się obraca, jej poszczególne włókna dość intensywnie się zużywają. Proces ten przyspiesza twardość zębiny, ostre krawędzie, a także niewłaściwy sposób eksploatacji szczoteczki. Naturalnym jest więc pytanie co ile wymieniac końcówki szczoteczki elektrycznej. Odpowiedź jest dość jednoznaczna: co około 3 – 4 miesiące. Takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, które są zgodne z ustaleniami międzynarodowych organizacji zajmujących się tą problematyką. Czy w jakiś sposób można zwiększyć trwałość końcówek? W pewnym sensie tak. Pamiętajmy, że im ich zużycie jest mniejsze, tym skuteczniej usuwają z powierzchni zębów bakteryjną płytkę nazębną.

Pielęgnacja końcówki

Jak zatem wydłużyć efektywny czas eksploatacji końcówki szczoteczki elektrycznej? Po pierwsze – zwróćmy uwagę na sposób jej eksploatowania. W trakcie mycia nie dociskajmy jej nadmiernie do zębów, gdyż w przeciwnym razie możemy ją łatwiej uszkodzić. Pamiętajmy też o dokładnym czyszczeniu włosia po zakończeniu mycia zębów. Nie zapominajmy, że na końcówce mogą pozostawać np. zaschnięte resztki pasty do mycia zębów, które z biegiem czasu mogą osłabić strukturę włosia. Nie można też zapominać, że wybierając końcówki z twardszym włosiem, możemy – teoretycznie – korzystać z nich dłużej. Należy jednak pamiętać, że nie powinno być to główne kryterium decydujące o docelowej twardości wybieranego produktu. Wybór odpowiedniej końcówki zależy bowiem od naszych preferencji, tendencji do krwawienia z dziąseł, a także kondycji zębów, wieku itd. Tak czy inaczej, jeśli zastanawiamy się, co ile wymieniac końcówki szczoteczki, to odpowiedź będzie zawsze taka sama.

Końcówki do szczoteczek – oryginalne czy zamienniki?

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem pozostają oryginalne końcówki do szczoteczek, czy też ich zamienniki. Teoretycznie odpowiedź na te pytanie jest jednoznaczna: końcówki zamienne są po prostu tańsze, a ich właściwości są bardzo podobne do tego, co reprezentują końcówki oryginalne. Niemniej kluczowe jest tu sformułowanie „podobnie”. Produkty oryginalne są po prostu trwalsze, a ich wyższa cena jest kompensowana przez wydłużony czas eksploatowania. Do produkcji zastosowanego w nich włosia wykorzystuje się lepiej dopracowane tworzywo o określonych właściwościach. Dzięki temu końcówki oryginalne zużywają się znacznie wolniej i zachowują swe właściwości przez dłuższy czas.

Reasumując, co ile wymieniac końcówki szczoteczki? Najlepiej robić to co 3 – 4 miesiące. Dzięki temu można mieć pewność, że produkt spełnia pokładane w nim oczekiwania.