Search
po-co-usuwa-sie-osemki

Po co usuwa się ósemki? O zabiegu ekstrakcji zęba.

Ósemki są dodatkowymi zębami trzonowymi, które wyrastają pomiędzy 17 a 25 rokiem życia, ale nie u każdego. Zęby te mogą mieć nietypowy kształt oraz dużą ilość korzeni, a to może być powodem ucisku na inne zęby. Po co usuwa się ósemki? Ósemki często objęte są próchnicą, dlatego zaleca się ich usunięcie, aby próchnica nie przenosiła się na pozostałe zęby. Usuwane są po to, by nie być przyczyną dolegliwości bólowych.

Na czym polega usuwanie ósemek?

Przed zabiegiem usuwania ósemek trzeba zrobić zdjęcie RTG pantomograficzne, które przedstawiać będzie obraz szczęki dolnej i górnej. Czasem dodatkowo wykonuje się tomografię komputerową, aby określić dokładną lokalizację ósemek względem żuchwy. Przed zabiegiem chirurgicznego usunięcia ósemki pacjent musi być zaszczepiony na WZW typu B co najmniej dwoma dawkami.


Przed i po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną oraz przerwać palenie papierosów i spożywanie alkoholu na co najmniej 12 godzin przed zabiegiem. Przed udaniem się do dentysty trzeba się najeść, ponieważ po wyrwaniu ósemki przez określony czas nie można będzie spożywać posiłków.

U kobiet zabieg ten odbywać powinien się nie później niż dwa dni przed miesiączką i nie w ciągu pierwszych dwóch dni cyklu. Kobietom w ciąży nie zaleca się wyrywania zębów mądrości. Zabieg chirurgicznego usuwania zębów mądrości rozpoczyna się od podania znieczulenia, które dobrane jest indywidualnie do pacjenta. Zabieg rozpoczyna się od nacięcia błony śluzowej i odseparowania od siebie korzeni ósemki przy użyciu wierteł. Następnym krokiem jest dłutowanie, które polega na rozchwianiu zęba. Po tej czynności ząb jest wyjmowany przy użyciu kleszczy chirurgicznych.

Wskazania do ekstrakcji ósemki

Po co usuwa się ósemki? Wskazaniami do usunięcia zębów mądrości jest ich położenie w jamie ustnej oraz ich stan zdrowia. Głównie zęby mądrości atakowane są przez próchnicę i jest to powód, dla którego należy je usunąć.
Po co usuwa się ósemki? Ponieważ zatrzymane częściowo lub całkowicie wywołują ból i mogą być przyczyną stanów zapalnych, które są wskazaniem do przeprowadzenia ekstrakcji ósemki.

Koszt usunięcia ósemki

Usunięcie zwykłych zębów to koszt od około 100 do 250 zł za zęba. Cena ta uzależniona jest od ilości korzeni w zębie oraz ich ułożenia. Zabieg ekstrakcji zębów jest bardziej skomplikowanym zabiegiem, dlatego cena też jest wyższa. Na koszt usunięcia ósemki wpływ ma lokalizacja gabinetu dentystycznego, ponieważ w dużych miastach koszt ten waha się od 300 do nawet 800 zł. W mniejszych miastach cena ekstrakcji może wynosić od 200 do 400 zł. Do ceny wyrwania zęba doliczyć należy koszt znieczulenia od 30 do 50 zł oraz szycie rany po wyrwanym zębie od 80 do 150 zł.


Cena ekstrakcji ósemki różnić może się ze względu na indywidualny cennik gabinetu stomatologicznego oraz ze względu na miasto w jakim zabieg jest wykonywany. Cena zabiegu uzależniona jest od tego jak bardzo zabieg jest skomplikowany, ponieważ chirurgiczne usunięcie z dłutowaniem będzie kosztować więcej niż usuwanie zęba innymi metodami.