Search
Próchnica butelkowa u rocznego dziecka

Próchnica butelkowa u rocznego dziecka

Próchnica butelkowa stanowi chorobę tkanek twardych zęba. Najczęściej pojawia się ona u nieco starszych dzieci, jednak zdarza się, że występuje również u niemowląt. Za nazwę tego rodzaju próchnicy odpowiada sposób jej powstawania. Najczęściej wykształca się ona bowiem w wyniku zbyt długiego karmienia dziecka butelką. Nie jest to jednak jedyna przyczyna powstawania próchnicy butelkowej. Jakie są jej główne objawy oraz dlaczego próchnica butelkowa u rocznego dziecka jest zjawiskiem, z którym niezwłocznie należy udać się do lekarza? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czy roczne dziecko może mieć próchnicę?

Zdarza się, że w wyniku zbyt długiego karmienia butelką, próchnica butelkowa u rocznego dziecka może wystąpić. Podawanie pokarmu w ten sposób stwarza ryzyko zbyt długiego zalegania jedzenia na zębach, co jest szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że jedzenie dla dzieci bardzo często jest dosładzane. Próchnica powodowana jest bowiem namnażaniem się bakterii w jamie ustnej, które żywią się głównie cukrami prostymi. Minusem karmienia dziecka butelką jest również konsystencja tego typu żywności. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju kleiki, które przyklejają się do zębów. Wówczas powstaje bakteryjna płytka nazębna, która szczelnie oblepia zęby, powodując ubytki w strukturze tkanek zębowych oraz demineralizację szkliwa. Próchnica butelkowa jest niebezpieczna, ponieważ potrafi przenosić się na inne, zdrowe zęby. Nie należy zatem bagatelizować tego problemu i jeśli zauważymy pierwsze objawy próchnicy butelkowej u naszego dziecka, powinniśmy niezwłocznie odwiedzić stomatologa. Obecnie istnieje wielu ekspertów, którzy specjalizują się w stomatologii dziecięcej i potrafią rozwiązać problem próchnicy butelkowej, nawet u tak małych dzieci.

Jak wygląda początek próchnicy u dziecka?

Jako główny objaw próchnicy butelkowej należy uznać demineralizację tkanek twardych zęba, która spowodowana jest działaniem bakterii kwasotwórczych. Namnażają się one w jamie ustnej, tworząc płytkę nazębną w wyniku nadmiernego spożycia cukrów prostych oraz nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Płytka nazębna powstała na skutek namnażania się bakterii kwasotwórczych, szczelnie oblepia zęby i powoduje uszkodzenie szkliwa. Próchnica butelkowa u rocznego dziecka charakteryzuje się występowaniem białych plamek na zębach mlecznych oraz czarnych plamek występujących przy linii dziąseł zębów przedników. Najczęściej są to jedynki. Objawem próchnicy butelkowej jest również płacz dziecka podczas jedzenia lub całkowita niechęć do spożywania jakiegokolwiek pokarmu. Próchnica butelkowa jest dolegliwością, która najczęściej dotyka nieco starsze dzieci, jednak w przypadku niemowląt również może się ona przytrafić. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Próchnica butelkowa może bowiem przenieść się na inne, zdrowe zęby.

Leczenie próchnicy butelkowej u rocznego dziecka

Próchnica butelkowa u rocznego dziecka niewątpliwie jest zjawiskiem, które wymaga oceny lekarskiej. Najczęściej próchnica u niemowląt wymaga leczenia stomatologicznego. Nie należy jednak się obawiać, ponieważ leczenie próchnicy butelkowej w przypadku małych dzieci przebiega zupełnie inaczej, niż odbudowa ubytków próchnicowych u osób dorosłych. Jeśli u rocznego dziecka pojawiają się białe plamki na zębach, które świadczą o występowaniu próchnicy butelkowej, lekarz stomatolog przeprowadzi zabieg fluoryzacji, który polega na nałożeniu specjalnego preparatu na zęby dziecka. Jest to preparat, który odbudowuje szkliwo i uzupełnia utracone minerały. W celu utrwalenia efektu stomatolog może zalecić stosowanie odpowiednich past do zębów oraz poinstruuje rodzica, w jaki sposób powinien dbać o higienę jamy ustnej dziecka.

Nieco większym problemem jest występowanie czarnych plamek na zębach. Świadczą one bowiem o zaawansowanym stadium rozwoju próchnicy butelkowej u dziecka. Wówczas zastosowana zostanie inna forma leczenia, niż w przypadku występowania białych plamek na zębach. Najczęściej w takiej sytuacji stosuje się metody tzw. impregnowania zębów, która polega na zastosowaniu roztworu azotanu srebra, przygotowanego w odpowiedni sposób. Taki roztwór chroni zęby dziecka przed postępowaniem próchnicy butelkowej. Zastosowanie azotanu srebra sprawia, że zęby dziecka stają się ciemniejsze, jednak jest to najskuteczniejsza forma leczenia rozwiniętej próchnicy butelkowej u dziecka. W skrajnych, naprawdę trudnych przypadkach konieczne może okazać się usunięcie zęba. Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie może być dla małego dziecka traumatyczne, jednak doświadczony lekarz przeprowadzi zabieg w taki sposób, aby dziecko w żaden sposób go nie odczuło.

Próchnica butelkowa u rocznego dziecka jest zjawiskiem, które występuje stosunkowo rzadko. Jest to raczej przypadłość nieco starszych dzieci, które karmi się butelką dłużej, niż jest to zalecane. Warto jednak mieć świadomość tego, że taka choroba u niemowląt również może się pojawić. Należy wiedzieć w takiej sytuacji, jakie kroki trzeba podjąć.