Search
Dlaczego zęby się krzywią?

Dlaczego zęby się krzywią?

Nie wszystkie zęby są równe i proste, niektóre wyrastają nieco krzywo, nakładają się na siebie lub całkowicie ich brakuje. Takich problemów można jednak uniknąć i można je skorygować – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Krzywe zęby mogą być irytujące, wyglądać brzydko, a nawet zagrażać zdrowiu. Dlaczego zeby sie krzywia? Jak wygląda leczenie?

Przyczyny krzywych zębów

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, dlaczego zeby sie krzywia. Jednak ta diagnoza jest dość częsta i obejmuje zęby, które nie rosną równomiernie w rzędzie, a zatem znajdują się przed lub za rzeczywistą linią zgryzu. Jednak nie każdy krzywy ząb wymaga leczenia. Z jednej strony dotyczy to sytuacji, gdy krzywy ząb znajduje się w tylnej, niewidocznej części ludzkiego uzębienia. Z drugiej strony, jeśli jest to tylko niewielka niewspółosiowość, która nie stanowi problemu medycznego. Sytuacja wygląda inaczej, gdy dentysta zdiagnozuje poważne przesunięcie zębów. Jeśli pacjent nie może już prawidłowo żuć, połykać lub myć zębów z powodu dużych luk, skrajnie krzywych pojedynczych zębów lub zbyt wąskiej szczęki, należy podjąć działania.

Takie sytuacje mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i muszą być leczone. Dlaczego zeby sie krzywia lub przesuwają? Ludzkie zęby się zmieniają. Są mocno przymocowane do kości szczęki, ale mogą się poruszać. Dzieje się to często, gdy szczęka wciąż rośnie, na przykład u dzieci i młodzieży. Jednak zęby mogą się również przesuwać, jeśli w wyniku wypadku lub utraty zęba powstanie luka. Wówczas sąsiednie zęby powoli przesuwają się w kierunku tego otworu, aby ponownie go wypełnić. Może się zdarzyć, że ząb nieco się wykręci i przechyli na bok. Jest wtedy albo krzywy jak pojedynczy ząb, ale może również przesuwać się przed lub za innym zębem.

To, dlaczego zeby sie krzywia u dzieci i młodzieży do około 13 roku życia, spowodowane jest naturalnym procesem wzrostu. Głowa staje się większa, szczęka rośnie, zęby stałe wypierają zęby mleczne. Dlatego luki w zębach są tak samo normalne, jak krzywe zęby lub różnej wielkości. Dentysta lub ortodonta powinien stwierdzić, czy powstała nierówność ma zostać skorygowana medycznie.

Problemy związanie z krzywymi zębami i leczenie

Wiadomo już, dlaczego zeby sie krzywia. Warto teraz dowiedzieć się więcej na temat problemów, jakie mogą się pojawić w związku z tą przypadłością. Krzywe zęby mogą powodować, że dokładne żucie pokarmu może być trudne. Kolejną rzeczą jest utrudniona opieka dentystyczna i zwiększone ryzyko próchnicy czy zapalenia dziąseł.

Krzywe zęby mogą prowadzić do przeciążenia zębów, szczęki i mięśni szczęki, co może prowadzić do zwiększonego zużycia i uszkodzeń zębów, aż do złamania włącznie. Z powodu źle ustawionych zębów ludzie mogą być mniej pewni siebie, wycofywać się i unikać kontaktów społecznych. Mogą pojawić się też problemy z mową. Nowoczesna ortodoncja leczy krzywe zęby za pomocą aparatów ortodontycznych, które ustawiają zęby w prawidłowej pozycji. W mniej poważnych przypadkach dentysta może wykorzystać szynę do korekcji zębów.

Po postawieniu diagnozy przez ortodontę można omówić z nim różne opcje leczenia. U części pacjentów wystarczające jest ustabilizowanie nowego położenia zębów aparatem ruchomym. W rzadkich przypadkach może być konieczne usunięcie jednego lub więcej zębów w celu stworzenia niezbędnej przestrzeni w szczęce. W przypadku większości osób aparat stały jest niezbędny do rozwiązania problemu. Dotyczy to zarówno wczesnego leczenia ortodontycznego dzieci, jak i leczenia dorosłych. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja na żuchwie w celu wyeliminowania silnej wady zgryzu. Jednak są to sytuacje sporadyczne.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wśród dostępnych aparatów najczęściej używane są stałe wykonane ze stali nierdzewnej. Do zębów przymocowane są zamki metalowe, a metalowy drut łączy je i pozwala zębom na stopniową zmianę kierunku. Te aparaty ortodontyczne są zwykle najlepszym wyborem dla osób z bardziej złożonymi nierównościami. Ortodoncja z metalowymi zamkami została po raz pierwszy opracowana w 1916 roku przez Edwarda H. Angle’a.

Zamki, jak już wcześniej zostało wspomniane, są wykonane ze stali nierdzewnej. Są również dostępne w wersji złotej, tytanowej lub kompozytowej. Gumki używane do zakotwiczenia łuku w zamkach są dostępne w różnych kolorach i można je dobrać w zależności od indywidualnych upodobań. Dużą popularnością cieszą się także aparaty ceramiczne. Główną różnicą w stosunku do metalowych aparatów ortodontycznych jest to, że zamki na zębach są przezroczyste lub w kolorze zęba, a zatem nie są tak zauważalne, jak metalowe.

Metoda leczenia jest taka sama. Najczęściej cała terapia trwa minimum 24 miesiące, ale wszystko oczywiście zależne jest od powagi schorzenia. Niekiedy do leczenia używane są szyny ortodontyczne, które także dostępne są w wersji przezroczystej. Za pomocą tych szyn można dyskretnie korygować niewielkie lub umiarkowane przesunięcia zębów u nastolatków i dorosłych. O metodzie leczenia powinien zdecydować ortodonta po przeprowadzeniu szczegółowych badań.