Search
Ząb częściowo zatrzymany

Ząb częściowo zatrzymany

Piękne i zdrowe zęby są wizytówką każdego. Jednak nawet prawidłowa higiena jamy ustnej może czasami nie wystarczyć. W wielu przypadkach dochodzi do zatrzymania zęba w kości. Powikłania mogą być bolesne, dlatego należy ten problem wcześnie skonsultować z lekarzem stomatologiem. Czym jest ząb częściowo zatrzymany? Jak go leczyć?

Co to jest ząb częściowo zatrzymany?

Ząb częściowo zatrzymany jest to taki ząb, który z anatomicznego punktu widzenia wykształcił się w pełni, ale zatrzymał się w kości. Ponad powierzchnią dziąsła jest widoczny jedynie niewielki fragment korony zęba. Najczęściej taka przypadłość pojawia się w przypadku trzecich trzonowców, które inaczej nazywane są zębami mądrości. Oczywiście zdarza się także przedtrzonowy ząb zatrzymany. Niezwykle rzadko taki problem dotyczy kłów, jedynek czy dwójek. Jest wiele przyczyn zęba zatrzymanego. Powodem, który jest najczęstszy to nieprawidłowe ułożenie zębów. Także zbyt mało miejsca przyczynia się do zatrzymania zęba. Czasami u niektórych dzieci mleczaki wyżynają się zbyt późno, co stanowi barierę do prawidłowego rozwoju zębów stałych. Badania wskazują, że problemy z zębem zatrzymanym mogą być uwarunkowane także genetycznie.

Jak sobie z nimi radzić?

Ósemka jest zębem, który wyrasta w późnym wieku. Najczęściej łuk zębowy jest już w pełni ukształtowany i brakuje miejsca na ostatni ząb. Ząb częściowo zatrzymany może powodować dyskomfort oraz ból, dlatego powinno zostać wdrożone odpowiednie leczenie. Przede wszystkim należy udać się do lekarza stomatologa, który powinien przeprowadzić odpowiednie badanie. Wykonane musi zostać zdjęcie rentgenowskie, które wskaże ułożenie zatrzymanego zęba. Na podstawie przeprowadzonego badania wewnątrz ustnego oraz zdjęcia podjęta zostaje decyzja, czy ząb musi zostać usunięty. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone, to może dojść do wielu powikłań. Przede wszystkim mogą wystąpić problemy ze zgryzem, które utrudnią codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo pojawić się może próchnica, która zaatakuje także zęby sąsiadujące z zębem zatrzymanym.

Diagnoza i leczenie

W przypadku ósemki czasami można nie zauważyć, że ząb zatrzymał się w kości. Jednak są pewne symptomy, które mogą świadczyć o tym problemie. Przede wszystkim odczuwalny jest ból i może dojść do szczękościsku. Często pojawiają się problemy z szerokim otwarciem ust, a w jamie ustnej rozwija się stan zapalny w miejscu zatrzymanego zęba. Jeśli którekolwiek z objawów zostaną zauważone, to bezzwłocznie należy udać się do gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia badania. W przypadku zatrzymania innego zęba najczęściej dostrzec można to gołym okiem, gdyż po prostu występuje widoczny ubytek. Wczesne zdiagnozowanie zęba pozwala na uratowanie go, jeśli nie ma przeciwwskazań. Najczęściej leczenie polega na ściągnięciu zęba zatrzymanego przy pomocy aparatu ortodontycznego. Leczenie trwa około dwóch lat, jednak efekt jest spektakularny. Ósemki bardzo często są usuwane chirurgicznie. Podczas zabiegu lekarz nacina dziąsło, a następnie zostaje usunięty ząb.