Search
Ubytki szkliwa - jak leczyć

Ubytki szkliwa – jak leczyć?

Problemy z zębami są jednymi z najczęstszych kłopotów zdrowotnych, które dotykają ludzi w dzisiejszych czasach. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej i brak regularnego mycia zębów sprawia, że ulegają one stopniowemu zniszczeniu, co prowadzi do niepożądanych zjawisk. Warto więc poznać przyczyny oraz skutki takiego stanu rzeczy.

Ubytki w zębach

Ubytki w zębach są niczym innym jak rozwojem próchnicy zębów. Przez nieodpowiedni tryb życia oraz nieodpowiednią dbałość o higienę jamy ustnej dochodzi w nich bowiem do stopniowego rozwoju stanu chorobowego. Nieleczona próchnica może prowadzić do dużych problemów z zębami, a w końcowym etapie nawet do konieczności ich ekstrakcji. Wyróżnia się trzy typy ubytków w zębach, do których zaliczyć można ubytki koronowe, korzeniowe oraz próchnicę nawracającą. Ubytki koronowe są najczęstszym typem rozwoju próchnicy, do której dochodzi najczęściej w obrębie powierzchni żujących, a także pomiędzy poszczególnymi zębami. Ubytki korzeniowe są związane z cofaniem się dziąseł oraz faktem, że korzenie nie są pokryte szkliwem, a więc naturalną tarczą ochronną zębów. Z tego też powodu są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Próchnica nawracająca występuje natomiast w istniejących już wypełnieniach koron, gdyż występuje w nich zwiększona akumulacja nazębnej płytki.

Erozja szkliwa

Erozja szkliwa jest procesem chemicznym prowadzącym do stopniowej utraty powierzchniowej warstwy zęby. Przebiega ona w sposób przewlekły, a do jej głównych przyczyn zaliczyć można nieodpowiednią dietę, składającą się z dużej ilości kwasów. Często spożywanie posiłków zawierających duże ilości kwasów prowadzi bowiem do niszczenia warstwy ochronnej zębów, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia zębiny. Do głównych objawów erozji szkliwa należą żółte przebarwienia występujące na zębach, zwiększona nadwrażliwość zębów oraz ubytek szkliwa. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: ubytki szkliwa – jak leczyć?

Jak leczyć ubytki szkliwa?

Odpowiedź na pytanie ubytki szkliwa – jak leczyć nie jest niestety dla pacjenta pozytywna, gdyż wszelkiego rodzaju zmiany na powierzchni zębów są nieodwracalne i muszą zostać poddane leczeniu. Najczęściej ubytki szkliwa leczy się przy pomocy wypełnień. Warto więc w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią dietę i higienę jamy ustnej, aby uniknąć konieczności wizyty u stomatologa. Szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka, niestety nie ma zdolności do regeneracji. Odpowiednia dieta i przestrzeganie odpowiednich zasad jest w stanie opóźnić bądź całkowicie wyeliminować konieczność leczenia szkliwa.

Szkliwo stanowi najtwardszą tkankę w organizmie człowieka i jest jednym z kluczowych elementów budowy zębów, gdyż pełni rolę ochronną dla zębiny. Warto więc dbać o nie w odpowiedni sposób. Do najważniejszych działań prewencyjnych mających za zadanie uchronić szkliwo przed uszkodzeniami są odpowiednia dieta oraz higiena jamy ustnej. Gdy jednak dojdzie do jakichkolwiek zmian chorobowych odpowiedź na pytanie ubytki szkliwa – jak leczyć jest prosta – należy wybrać się do lekarza stomatologa, który będzie musiał wdrożyć odpowiednie leczenie zainfekowanego zęba.