Search
Jak często można robić tomografię zębów?

Jak często można robić tomografię zębów?

W przypadku bólu zęba droga zwykle prowadzi do dentysty. Czasami jednak nie jest tak łatwo zorientować się na pierwszy rzut oka, gdzie dokładnie leży problem i konieczne są bardziej szczegółowe badania. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej zębów w celu dokładniejszej diagnozy. Podczas badania dentysta może uzyskać dokładny obraz stanu zębów i określić, czy i gdzie występuje problem. Jak często można robić tomografię zębów? W jakich przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie tomografii komputerowej zębów?

Tomografia komputerowa zębów – na czym polega?

Tomografia komputerowa zębów to cyfrowy skan rentgenowski, który tworzy bardzo dokładny trójwymiarowy obraz widoczny w komputerze. To zdjęcie pozwala na oglądanie kształtu zębów, szczęki i innych tkanek kostnych w trzech płaszczyznach przestrzennych. Umożliwia również ocenę wymiarów tkanek czy zębów z dokładnością do ułamków milimetra. Dzięki tej szczegółowej diagnostyce dentysta może wykryć przyczyny problemów z zębami i dokładnie zaplanować leczenie. Jak często można robić tomografię zębów? To zależy od stanu zdrowia i innych czynników. Tomografia jest wykorzystywana między innymi w implantologii do symulacji wszczepiania implantów w szczęce lub do pomiaru grubości tkanki kostnej i sprawdzenia, czy wszczepienie implantów jest w ogóle możliwe.

Tomografia poprawia diagnostykę i planowanie leczenia przed zabiegami w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, ortodoncji lub endodoncji. W przypadku leczenia kanałowego możliwe będzie znalezienie tzw. ukrytych korzeni zęba, które ze względu na swój nietypowy kształt są niewidoczne na dwuwymiarowych zdjęciach rentgenowskich. Dentysta może potrzebować bardzo dokładnego trójwymiarowego obrazu, aby zaplanować złożone usunięcie zęba, na przykład zębów mądrości. Nie zawsze konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej całej szczęki. Czasami wystarcza tak zwana tomografia segmentowa, która obejmuje tylko określone zęby. Wielu pacjentów z pewnością się zastanawia, jak często można robić tomografię zębów i czy jest ona bezpieczna? Jest to metoda, która jest jedną z najbezpieczniejszych. Dawka promieniowania jest znacznie mniejsza, a całe badanie trwa około 20 sekund. Jeśli chodzi o częstotliwość, to można takie badanie przeprowadzać co dwa lata.

Dlaczego tomografia komputerowa jest zalecana?

Wiadomo już, jak często można robić tomografię zębów, ale warto zastanowić się, dlaczego jest ona taka istotna w wielu przypadkach? Obliczone wykresy objętościowe podczas badania tomografii komputerowej składają się z kilkudziesięciu do kilkuset pojedynczych ujęć. Można je indywidualnie oceniać i są bardzo przydatne dla przyszłych zabiegów stomatologicznych, na przykład poprzez symulację implantacji na komputerze z prawdziwymi danymi pacjenta. Panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zapewnia jedynie dwuwymiarowe odwzorowanie warunków anatomicznych.

Ponadto dochodzi do niewielkich zniekształceń. Tomografia komputerowa umożliwia wyświetlanie górnej i dolnej szczęki w wysokiej rozdzielczości i bez zniekształceń we wszystkich trzech płaszczyznach przestrzennych. Pozwala to na kompleksową ocenę, w szczególności w odniesieniu do:

  • wymiarów kości szczęki,
  • ilości i jakości kości szczęki,
  • położenia kanałów nerwowych,
  • położenia jamy szczękowej,
  • położenie dna nosa.

Tomografię komputerową stosuje się wtedy, gdy cyfrowe zdjęcie panoramiczne nie dostarcza wystarczających informacji do przeprowadzenia niezbędnej oceny. W szczególności w przypadku możliwych zabiegów implantologicznych tomografia dostarcza informacji na temat tego, czy kość żuchwy jest w stanie utrzymać implant w dłuższej perspektywie oraz pozwala określić dokładne miejsca, w którym implant będzie wszczepiony.

Przebieg tomografii komputerowej

Jak często można robić tomografię zębów, aby była bezpieczna, to już zostało wyjaśnione. Na pewno należy zawsze skonsultować się ze specjalistą, czy takie badanie jest konieczne. W wielu przypadkach jest to badanie, które zapewni wybór najlepszej metody leczenia, a dodatkowo nie trzeba się obawiać, że coś może się stać. Wiązka promieniowania jest znikoma, a więc jest to bezpieczne dla zdrowia pacjentów.

Tomografia jest przeprowadzana przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Należy oczywiście wybrać dobrą klinikę, która zapewnia kompleksowe usługi. W celu wykonania tomografii komputerowej należy udać się do specjalnego gabinetu, w którym stoi tomograf komputerowy. Sam obraz jest podobny do panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego: urządzenie samo porusza się wokół kości szczęki, nie wywołuje bólu, a całe badanie trwa zaledwie chwilę. Wyniki badania są dostępne praktycznie od ręki zaraz po wyjściu z gabinetu.

Dla chirurga szczękowego implantologa i stomatologa tomografia komputerowa dostarcza szczególnie ważnych informacji, które przydadzą się podczas wykonywania zabiegów implantologicznych lub do oceny możliwych działań związanych z budową kości. To także najlepszy sposób na usunięcie silnie zakorzenionych lub złamanych zębów, lub do sprawdzenia chorób szczęki.