Search
Wybielanie zębów na jak długo starcza?

Wybielanie zębów na jak długo starcza?

Przebarwienie zębów to zdecydowanie jeden z najczęściej występujących problemów w jamie ustnej. Nieprawidłowa dieta, nadużywanie kawy lub herbaty, a także palenie papierosów bardzo szybko doprowadzają do zmiany koloru zębów. Na szczęście istnieje szereg metod pozwalających przywrócić ich piękny biały kolor. Czy jednak jest to trwałe rozwiązanie? Wybielanie zębów na jak długo starcza?

Czym jest efekt wybielania zębów i jakie są jego czynniki wpływające na trwałość?

Wybielanie zębów na jak długo starcza — od czego trzeba zacząć zdobywanie informacji na ten temat? Zdecydowanie najlepiej na samym początku dowiedzieć się, na czym tak właściwie polega proces wybielania zębów.
Oczywiście metody są różne, począwszy od past do mycia zębów, poprzez paski wybielające aż po zabiegi stomatologiczne, lecz praktycznie wszystkie one opierają się na tej samej zasadzie. Chodzi oczywiście o rozpad nadtlenku wodoru i wnikanie wolnych rodników do szkliwa oraz do przebarwionej zębiny, co w efekcie doprowadza do utleniania się przebarwień.
Skoro wiadomo, na czym polega ten proces, trzeba się teraz dowiedzieć, czy jest trwały. Wybielanie zębów na jak długo starcza? Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na trwałość zabiegu wybielania jest wykorzystywana metoda. Najlepsze efekty widoczne są po zabiegach stomatologicznych.

Jak dbać o zęby po zabiegu wybielania, aby utrzymać jego efekt przez długi czas?

Oczywiście sama technika wybielania to nie wszystko, co wpływa na trwałość efektu wybielającego zęby. Bardzo duże znaczenie ma także to, jak się o nie będzie dbało. Wybielanie zębów na jak długo starcza i jak o nie dbać?
Jeśli chcemy mieć możliwie jak najdłużej piękne białe zęby, przede wszystkim trzeba unikać czynników wpływających na ponowne przebarwienie. Absolutnie konieczne jest rzucenie palenia, a także zminimalizowanie spożywania kawy, herbaty, a także wina czy też innych barwiących zęby produktów. Często konieczne jest także wprowadzenie korekty w zakresie przyjmowanych leków, ponieważ część środków farmakologicznych może przyczyniać się do pogorszenia koloru zębów.

Jakie czynniki wpływają na to, jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów i co można zrobić, aby przedłużyć jego trwałość

Na sam koniec dowiedzieć się trzeba, jakie konkretnie czynniki wpływają na to, jak długo zęby pozostaną białe. Wybielanie zębów na jak długo starcza i jak ten okres wydłużyć?
Przyjmuje się, że dobrze przeprowadzone wybielanie zębów pozwoli cieszyć się białymi zębami przez około 3 lata. Czas ten może jednak ulec znacznemu skróceniu, jeśli nie będzie się odpowiednio dbało o swoje zęby. Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby przez pierwsze kilkanaście dni po zabiegu stosować tzw. białą dietę. Co więcej, niezwykle ważna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej. Odkładająca się na zębach płytka nazębna może doprowadzić w niezwykle krótkim czasie do ponownego przebarwienia szkliwa. Dodatkowo zalecane jest, aby po zabiegu stosować tylko wybielające pasty do zębów, co pozwoli unikać szybkiej zmiany barwy zębów.