Search
Lakowanie zębów a jedzenie

Lakowanie zębów a jedzenie

Lakowanie zębów polega na wypełnieniu powierzchni zębów specjalnym lakiem. Zęby, pod względem budowy anatomicznej, nie są zupełnie gładkie. Znajdują się na nich naturalne bruzdy, w których gromadzą się resztki pokarmu. Dzieci dość niedokładnie je myją, więc trudno im usunąć zgromadzone zanieczyszczenia. Dzięki lakowaniu zęby stają się gładsze i mniej resztek się na nich osadza.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe? Przeczyta, na czym polega zabieg!

Lakowanie zębów jest w pełni bezpieczne i nieszkodliwe. To prosty zabieg, który trwa około 3 do 5 minut. Przeprowadza go stomatolog, który może udzielić też wszystkich informacji na temat tego, czym jest lakowanie i jaką pełni funkcję. Od niego też można dowiedzieć się, jak wygląda kwestia: lakowanie zębów a jedzenie.

Najpierw stomatolog oczyszcza powierzchnię zębów, na które będzie nakładać środek do lakowania. Potem pokrywa je wytrawiaczem, który pomoże utrzymać lak we właściwym miejscu. Na końcu przy pomocy małego pędzelka lub szczoteczki wypełnia zęby lakiem i naświetla lampą polimeryzacyjną.

Lakowanie to jeden z zabiegów profilaktycznych, który chroni przed rozwojem próchnicy. Należy jednak pamiętać, że lakowanie nie oznacza, że nie trzeba o zęby dbać. Pomaga dzieciom w utrzymaniu higieny, ale nie zwalnia z mycia zębów. Przeprowadza się go nawet u dwulatków.

Najczęściej lakuje się zęby począwszy od czwórek aż do ósemek. W wypadku czwórek i piątek lak nakłada się także na zęby mleczne a potem na zęby stałe. Mimo że zaczynają one wypadać około 5 roku życia, nie powinno się ignorować próchnicy, która może się na nich pojawić. Próchnica jest chorobą zakaźną i łatwo może się przenieść na zęby stałe.

Lak, który nakłada się na zęby to preparat na bazie naturalnej żywicy. Wiąże się ze szkliwem, więc zęby są dodatkowo wzmocnione.

Przeciwwskazaniem do lakowania zębów jest próchnica. Jeśli stomatolog zauważy na zębach bakterie próchnicy, nie może nałożyć laku. Pod nim próchnica mogłaby się rozwinąć i uszkodzić zęby. Nie można też lakować zębów, które jeszcze nie do końca są wyrżnięte. Gdy zęby są mocno starte, co zdarza się u dzieci zgrzytających zębami, również nie można ich zalakować.

Lakowanie zębów a jedzenie

Po lakowaniu zębów, w odróżnieniu od ich lakierowania, można od razu jeść i pić. To szczególnie ważne, bo trudno wymagać od dzieci, zwłaszcza kilkuletnich, by powstrzymywały się od jedzenia przez kilka godzin. Zęby można również normalnie myć pastą przeznaczoną do użytkowania przez dzieci.

Zalecenia po zabiegu

Jak wiemy, nie ma żadnych problemów, jeśli chodzi o lakowanie zębów a jedzenie. Generalnie po wykonaniu zabiegu stomatolog nie przekazuje żadnych specjalnych zaleceń. Podstawą jest kontrola stanu uzębienia co kilka miesięcy. W wypadku dzieci najlepiej co 4 – 6 miesięcy, ponieważ próchnica może się u nich rozwinąć bardzo szybko.

Stomatolog może również pokazać dziecku, w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby, by usunąć cały osad, który gromadzi się na zębach w ciągu dnia. Równie ważne jest to, by dziecko nitkowało zęby, ponieważ sama szczoteczka nie usunie wszystkich zanieczyszczeń. Cały czas podstawą pozostaje codzienna higiena i zdrowe nawyki żywieniowe, które pomogą zachować mocne zęby.