Search
Czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć

Czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć?

Implanty zębowe mają za zadanie odtworzyć funkcje pełnione przez naturalne zęby, które zostały usunięte lub z jakiegoś powodu straciły zdolność do pełnienia swoich zadań. Nie można jednak zapominać, że nawet najbardziej nowoczesny implant dla organizmu jest ciałem obcym, więc wstawienie go może mieć swoje konsekwencje. Czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć? Jak rozpoznać implant, który został odrzucony przez organizm?

Odrzucenie implantu zębowego

Jeśli mamy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć, to odpowiedź musi być jednoznaczna — tak. Są sytuacje i pojedyncze przypadki, w których implant zostaje przez organizm odrzucony. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, mocne i częste zaciskanie zębów, bruksizm (czyli nieświadome zgrzytanie zębami) mogą powodować odrzucenie implantu nawet już po udanej jego integracji. Czasami powodem może też być palenie tytoniu, nadmierne obciążenie organizmu i zły stan zdrowia. Czynnikiem zwiększającym ryzyko odrzutu implantu jest również słaba jakość kości, które mają za zadanie utrzymać implant na swoim miejscu.

Odrzucenie implantu zęba — objawy — dowiedz się, jak je rozpoznawać

Skoro już wiemy, czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć, to musimy koniecznie poznać objawy takiego odrzucenia. Najczęstszym i pierwszym, na jaki należy zwrócić uwagę, jest stan zapalny. W badaniu RTG można też zauważyć ubytek masy kostnej w okolicy implantu, który powinien być już stanem alarmującym. Z czasem może pojawić się ból, opuchlizna i krwawienie. Na koniec trzeba też spodziewać się ruchomości implantu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów odrzucenia implantu powinno się działać jak najszybciej, by zminimalizować ryzyko tego, że implant wypadnie z kości sam. Gdy stan jest zaawansowany, to najprawdopodobniej nie będzie już możliwości uratowania implantu.

Postępowanie w przypadku odrzutu implantu zęba

W przypadku zdiagnozowania odrzutu implantu należy działać szybko. O ile stan nie jest jeszcze zaawansowany, to można przeprowadzić przeszczep tkanki kostnej w okolicę implantu. W ten sposób można umocnić miejsce mocowania śruby tytanowej, na której opiera się implant. Żeby przeprowadzić taki zabieg, należy najpierw usunąć stary implant, wykonać przeszczep tkanki kostnej i zapewnić mu wystarczająco dużo czasu, by rana po nim mogła się całkowicie wygoić. Kiedy to się stanie, w to samo miejsce można wstawić nowy implant zębowy. Oczywiście trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach decyzja o podjęciu odpowiedniego leczenia zapada zbyt późno. W takim wypadku może się okazać, że przeczep tkanki kostnej nie będzie już możliwy. W takiej sytuacji lekarz stomatolog może zalecić konkretny plan leczenia, choć w najtrudniejszych przypadkach trzeba liczyć się z tym, że ponowna implantacja zęba nie będzie możliwa. W takich wypadkach stosuje się różnego typu licówki i mostki, które poprawiają estetykę uśmiechu i ułatwiają spożywanie posiłków, ale równocześnie nie wymagają ingerencji medycznej w osłabioną tkankę kostną.