Search
Zapalenie nerwu zęba - objawy

Zapalenie nerwu zęba – objawy

Zapalenie zęba należy do najbardziej nieprzyjemnych przypadłości, na jakie można cierpieć. Jest to wyjątkowo uciążliwe schorzenie, którego nie da się wyleczyć bez wizyty u specjalisty. Przyjrzymy się sprawie bliżej – zapalenie nerwu zęba objawy. Jakie są? Jak sobie z nimi radzić? Kiedy trzeba reagować?

Jak rozpoznać stan zapalny zęba?

Stan zapalny zęba jest bardzo bolesny. Oczywiście w początkowym stadium łatwo jest ten ból zignorować, ale z czasem staje się on coraz bardziej dominujący, aż w końcu nawet leki przeciwbólowe sobie z nim nie radzą. Jeśli chodzi o zapalenie nerwu zęba objawy, to koniecznie powinien wzbudzić nasz niepokój gwałtowny i ostry ból po słodkim lub zimnym jedzeniu. Ból ten mija po jednym lub dwóch dniach.

Jeśli jednak stan staje się bardziej zaawansowany, to ból jest już ciągły, ćmiący i pulsujący. Może też intensyfikować się w różnych sytuacjach np. podczas zmiany pozycji albo jedzenia. Jest on też niezwykle wrażliwy na opukiwanie, więc dotknięcie go podczas szczotkowania zębów może zakończyć się spazmem bólu, który często promieniuje aż do skroni, ucha i potylicy.

Czym jest zapalenie miazgi zęba?

Miazga zęba to tkanka, która wypełnia wnętrze zęba. Jest ona silnie unerwiona, a co za tym idzie, jest dość delikatna i podatna na ból. Zapalenie miazgi pojawia się w przypadkach zaawansowanej próchnicy, na skutek uszkodzeń mechanicznych polegających np. na ukruszeniu zęba i odsłonięciu jego wnętrza. W takim wypadku miazga zębowa nie jest w żaden sposób chroniona i ma ona bezpośredni kontakt ze spożywaną żywnością i napojami.

To z kolei wywołuje reakcje bólowe. Nie powinno się ich ignorować, bo nieleczone zapalenie miazgi może być powodem martwicy zęba. Stan zapalny miazgi może też oddziaływać na inne tkanki znajdujące się w jej sąsiedztwie. Efektem tego są ropnie, które są już poważnym stanem chorobowym. Są one przyczyną gorączki, apatii i dreszczy. Jeśli ropień pęknie, to skażona ropa dostanie się do krwiobiegu i może krążyć po organizmie. To z kolei może doprowadzić np. do zapalenia płuc, stawów albo nawet ropnia mózgu.

Jak leczyć zapalenie miazgi zęba?

Koniecznie należy monitorować zapalenie miazgi i jeśli tylko pojawią się jego objawy, powinno się zacząć działać i rozpocząć leczenie. Sposób leczenia jest uzależniony od zaawansowania stanu. Jeśli został on wcześnie zdiagnozowany, to jest duża szansa, że wystarczy po prostu wyleczyć próchnicę i wraz z nią pozbyć się problemu. Jeśli jednak choroba jest już bardziej rozwinięta, konieczne będą zdecydowane kroki.

Często stomatolog decyduje się na założenie opatrunku leczniczego z tlenkiem cynku lub wodorotlenkiem wapnia, a dopiero później przystępuje do wypełnienia ubytku. Jeśli jednak to nie wystarcza, to niezbędne jest leczenie kanałowe. Bardzo ważne jest, że w przypadku zapalenia nerwu zęba wcale nie ma potrzeby sięgania po antybiotyki. Równocześnie są one niezbędne, jeśli pojawia się potrzeba wyleczenia ropnia. Jest więc dość cienka granica pomiędzy sytuacją, w której antybiotykoterapia jest niezbędna a taką, w której można sobie poradzić bez niej.