Search
Wymiana czarnych plomb

Wymiana czarnych plomb

Jeszcze jakiś czas temu niestety często zakładane były czarne plomby na zęby, co wyglądało nieestetycznie, a także musieliśmy cały czas kontrolować ich stan, bo pękały i były nieszczelne. Wymiana czarnych plomb, może okazać się naprawdę dobrym pomysłem, bo będziemy mieli pewność, że całość będzie o wiele estetyczniej wyglądać, a także, że plomby białe wykonane z kompozytu, będą zdecydowanie bardziej szczelne. Musimy jednak mieć na uwadze, że plomby białe, kiedy chcemy zastąpić je na miejsce plomb czarnych, które mamy obecnie, zakładane są od nowa, więc koszt usługi może okazać się wyższy. Kiedy jednak zależy nam na estetycznym uśmiechu, to niewątpliwie warto zdecydować się na to rozwiązanie, szczególnie że zabieg jest szybki i całkowicie bezbolesny.

Czy warto wymieniać wypełnienia amalgamatowe?

Wymiana czarnych plomb jest niewątpliwie bardzo dobrym pomysłem. Musimy mieć na uwadze, że plomby amalgamatowe bywają nieszczelne. Musimy więc liczyć się z tym, że ząb od momentu nałożenia tego wypełnienia jest zdecydowanie bardziej podatny na uszkodzenie, wnikanie pokarmu wgłąb wypełnienia aż do dziąsła, co może być przyczyną próchnicy. Kiedy jednak zdecydujemy się na założenie plomb kompozytowych w kolorze białym, to wypełnienie będzie prezentować się o wiele bardziej estetycznie, ale także możemy liczyć na to, że będą one zdecydowanie szczelniejsze i tym samym, nie będziemy musieli obawiać się o stan uzębienia. Należy jednak mieć na uwadze, że każda plomba, niezależnie od tego, z czego zostanie wykonana, powinna być kontrolowana u stomatologa. Jest to bardzo ważne, aby móc w porę zareagować, kiedy zauważymy uszkodzenie, które będzie wymagało szybkiego wypełnienia nową plombą białą. Kiedy nie będziemy tego kontrolować, to możemy narazić ząb na uszkodzenie i spowodować u siebie takie dolegliwości, jak ból nadwrażliwość, co jest bardzo nieprzyjemnym odczuciem.

Czy trzeba wymieniać stare plomby?

Teoretycznie wymiana czarnych plomb nie jest wymagana, jednak lepiej jest dokonać tej czynności, bo jest to usługa, która nie tylko poprawi estetykę uśmiechu, ale także przede wszystkim, która sprawi, że nie będziemy aż tak narażeni na próchnicę i uszkodzenie wypełnionego plombą zęba. Dlatego też tak wiele osób decyduje się na wymianę strych plomb nie tylko ze względów estetycznych, ale także, aby mieć pewność, że raz założona plomba będzie służyć nam naprawdę długi czas. Wymagana jest jednak kontrola u stomatologa, aby móc profilaktycznie zareagować, kiedy założone wypełnienie stanie się nieszczelne. Możemy w tym przypadku zdecydować się na wymianę wypełnienia, jeszcze zanim będziemy musieli borykać się z przykrymi objawami. To dlatego tak wiele osób decyduje się na wymianę starych plomb, aby móc cieszyć się wypełnieniem białym, które jest zdecydowanie mniej widoczne. Szczególnie że usługę, jaką jest wymiana czarnych plomb, może wykonać każdy lekarz stomatolog i nie kosztuje ona dużo. Warto więc się na nią zdecydować, aby jeszcze lepiej zadbać o swój uśmiech.

Ile kosztuje wymiana plomby z czarnej na białą?

Wymiana czarnych plomb, a raczej cena usługi waha się w zależności od gabinetu, do jakiego się wybierzemy, a także od miasta. W dużych miejscowościach niestety koszt usługi może być nawet kilkukrotnie wyższy. Szacuje się jednak, że wymiana plomb ciemnych, na wypełnienie kompozytowe, które jest zdecydowanie bardziej estetyczne, kosztuje około 100 złotych. Bardzo często jednak do kosztów wymiany plomb, musimy doliczyć także znieczulenie dla osób nieodpornych na ból, co może podwyższyć ostateczny koszt zabiegu. Kiedy jednak w naszych ustach znajduje się bardzo wiele plomb czarnych, to warto zdecydować się na ich wymianę, bo mimo tego, że plomby czarne są stosunkowo bardziej wytrzymałe w całości, to w środku mogą okazać się nieszczelne. To spowoduje, że narazimy swojego zęba na uszkodzenie, a także będziemy o wiele bardziej narażeni na próchnicę, która może przenieść się na resztę zębów. Wymiana plomb ciemnych na białe wykonane z kompozytu, może okazać się naprawdę korzystną inwestycją, kiedy chcemy mieć uśmiech zdrowy i przede wszystkim niepowodujący żadnych problemów. Należy mieć na uwadze, że niezależnie od tego, z jaką plombą mamy do czynienia, to musimy kontrolować jej stan przynajmniej raz w roku u dentysty. Raz naruszony ząb i wypełniony plombą niestety będzie wymagał częstych kontroli. Kiedy zauważymy, jakieś niepokojące objawy związane z plombami, takie jak nadwrażliwość na zimne, czy ciepłe napoje i pokarmy, lub będziemy odczuwać ból, to bezwzględnie powinniśmy wybrać się do stomatologa. Może się bowiem okazać, że plomba została naruszona i nie jest już tak szczelna jak być powinna. W tym przypadku stomatolog będzie zmuszony nie tylko oczyścić miazgę zęba, ale także założyć nowe wypełnienie, aby nie narazić zęba na dalsze uszkodzenia. Coroczna kontrola profilaktyczna, a także wizyty u dentysty w razie potrzeby są konieczne, aby mieć pewność, że założone wypełnienie cały czas spełnia swoje zadanie idealnie.