Search
Piaskowanie zebow w ciazy

Piaskowanie zebow w ciazy

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. W tym okresie zmienia się bardzo wiele w ciele i organizmie, a przy okazji należy bardzo zadbać o siebie. Przyszła mama przede wszystkim unika wszelkich lekarstw, stresów oraz infekcji i stara się wzmocnić swój organizm, aby nie narazić się na żadne choroby. Jednak wiele kobiet cierpi z powodu bólu zęba lub innych przypadłości, które mogą się pojawić w ciągu 9 miesięcy ciąży. Jakie zabiegi można wykonać w tym czasie? Czy piaskowanie zebow w ciazy jest dozwolone?

Czego nie można robić u dentysty w ciąży?

Przede wszystkim udając się do gabinetu stomatologicznego, należy od razu poinformować lekarza, że jest się w ciąży. Na pewno każda kobieta powinna w tym czasie zadbać o swoje zęby, gdyż są one narażone na różnego rodzaju problemy. Stan zapalny, który może się pojawić, jest zagrożeniem już nie tylko dla kobiety, ale także dla jeszcze nienarodzonego maluszka. Z tego względu zaleca się regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny w celu uniknięcia takich sytuacji. Jakich zabiegów na pewno nie wolno przeprowadzać u kobiet w ciąży? Jeśli kobiecie ma być podane znieczulenie, to musi być ono odpowiednio dobrane do tej sytuacji. Lekarz stomatolog ma dostęp do takich środków, które z pewnością nie zagrożą ani matce, ani dziecku. Dodatkowo podczas wizyty pacjentka jest w pełni zrelaksowana i nie odczuwa żadnego dyskomfortu, co także jest bardzo istotne w okresie ciąży. Dobrze jest jednak wstrzymać się z poważniejszymi zabiegami do drugiego trymestru. W pierwszym okresie nie jest zalecane stosowanie żadnego znieczulenia. Jeśli chodzi o usuwanie zębów, to najlepiej jest poczekać z tą czynnością do porodu. Jeśli nie ma takiej możliwości, to należy się wstrzymać przynajmniej do drugiego trymestru. Ekstrakcja zęba jest dość inwazyjna, z tego względu może dojść do infekcji, która w okresie ciąży nie jest wskazana. Na pewno nie należy umawiać się na zabieg wybielania zębów, który może negatywnie wpłynąć na płód. Do tego zabiegu wykorzystywane są różnego rodzaju chemiczne preparaty, których nie wolno używać w czasie ciąży.

Piaskowanie zebow w ciazy – czy jest możliwe?

Bardzo często kobiety zastanawiają się, czy piaskowanie zebow w ciazy jest dozwolone. Czym w ogóle jest ten zabieg? Piaskowanie jest powszechną procedurą, której celem jest poprawa higieny jamy ustnej. Zęby są czyszczone z kamienia i osadu przy pomocy specjalnej substancji czyszczącej pod wysokim ciśnieniem. W cieczy znajdują się granulki piasku, stąd właśnie wzięła się nazwa. W składzie preparatu zawarte są naturalne składniki, które w żaden sposób nie wpływają na ciąże. Doskonale radzą one sobie z osadem nazębnym, a przy okazji nie uszkadzają szkliwa. Piaskowanie zebow w ciazy z pewnością jest zalecane, a wielu stomatologów uznaje, że powinno się wykonać ten zabieg przynajmniej dwukrotnie. Zmniejszenie płytki nazębnej eliminuje rozwój bakterii, które mogą być przyczyną próchnicy lub stanu zapalnego.

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży?

Ciąża nie jest chorobą, jednak w tym czasie należy szczególnie zadbać o organizm i o jamę ustną. Wiadomo już, że piaskowanie zebow w ciazy jest możliwe, a nawet wskazane. Jakie jeszcze zabiegi są dozwolone? Na początku warto zacząć od leczenia kanałowego, którego nie powinno się wykonywać, ale jeśli zajdzie taka konieczność, to można ten zabieg przeprowadzić przy użyciu specjalnego mikroskopu. Leczenie próchnicy jest bezpieczne dla kobiet w ciąży na każdym etapie. Na pewno warto sprawdzić na początku ciąży stan jamy ustnej i w razie konieczności wyleczyć wszystkie ubytki. Jeśli takich nie ma, to warto na pewno jeszcze przynajmniej raz lub dwa razy pojawić się w gabinecie w celach kontrolnych. Od zawsze było wiadomo, ze zdjęcia rentgenowskie nie powinny być wykonywane u kobiet ciężarnych. Istnieje jednak inna metoda wykorzystująca formę małoobrazkową, która jest znacznie bezpieczniejsza i mniej ryzykowna. Jednak i tak stosuje się ją jedynie w sytuacjach krytycznych. Na pewno warto w okresie ciąży dbać szczególnie o higienę jamy ustnej. Najlepiej udać się do dentysty w każdym trymestrze ciąży. Ważne jest oczywiście regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Dobrze jest stosować odpowiednie preparaty stomatologiczne, które chronią zęby przed próchnicą i kamieniem nazębnym. Oczywiście muszą to być środki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Na pewno należy stosować się do zaleceń lekarza i przestrzegać ich w trakcie leczenia. Jeśli pojawi się ból zęba, to natychmiast należy umówić się na wizytę. W aptekach dostępne są także różnego rodzaju lekarstwa, które nadają się dla przyszłych mam. Najczęściej prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są wystarczające, aby uniknąć wszelkich zabiegów. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy w jamie ustnej pojawia się stan zapalny lub jakiś poważny problem. Na szczęście medycyna jest na tyle rozwinięta i dostępne są specjalistyczne narzędzia i preparaty, które bezpiecznie można stosować u kobiet ciężarnych.