• Home
  • Profilaktyka
  • Higienizacja zębów – na czym polega? Oto garść informacji.
Search
higienizacja-zebow

Higienizacja zębów – na czym polega? Oto garść informacji.

Dbanie o kondycję jamy ustnej staje się coraz bardziej świadome. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego stosuje się do zasad właściwej pielęgnacji zębów oraz regularnie zgłasza na kontrole stomatologiczne. Do prewencyjnych zabiegów niewątpliwie należy higienizacja. Kilka jej etapów pozwala pozbyć się kamienia nazębnego oraz znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się próchnicy i innych schorzeń jamy ustnej. Higienizacja zębów – na czym polega? Jak często należy ją wykonywać? Komu jest zalecana?

Po co się robi higienizację zębów?

Higienizacja zębów to seria zabiegów, które nie tylko poprawiają ogólną prezencję jamy ustnej, redukując przebarwienia na płytce nazębnej oraz wygładzając jej powierzchnię, ale także zapobiegają rozwojowi chorób. Higienizacja zębów na czym polega – takie pytanie zadaje sobie wiele osób. W skrócie, pozwala ona usunąć kamień nazębny, który – jeśli nie pozbywa się go z powierzchni zębów regularnie – może prowadzić do rozwoju próchnicy, podrażnień i schorzeń dziąseł, paradontozy oraz negatywnie wpływać na ogólny komfort życia (np. dawać objawy nadwrażliwości zębów oraz powodować powstawanie nieprzyjemnego oddechu).

Higienizacja zębów składa się z kilku etapów, w których wyróżnić można skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie (usuwanie przebarwień), polerowanie (wygładzanie powierzchni zębów) i fluoryzację (lakierowanie w celu wzmocnienia szkliwa).

Wskazania do higienizacji zębów

Higienizacja zębów powinna być wykonywana mniej więcej raz do roku – pozwala to zapobiec poważniejszym zmianom w obrębie jamy ustnej. Zabieg ten jest więc polecany każdemu. Szczególnym wskazaniem do jej wykonania jest jednak:

  • palenie papierosów,
  • spożywanie sporych ilości kawy i herbaty, czyli produktów, które przyczyniają się do przyciemnienia szkliwa i tworzeniu się na nim osadu,
  • noszenie aparatu ortodontycznego,
  • podatność na próchnicę zębów.

Higienizację zębów zaleca się wykonać także przed zabiegiem wybielania. Pozwala to zwiększyć jego efekty i równomiernie rozjaśnić szkliwo.

Zabieg nie powinien być przeprowadzany u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, osób z opryszczką na ustach, chorujących na astmę lub osteoporozę, osób z rozrusznikiem serca oraz w przypadku występowania ran w jamie ustnej.

Koszt zabiegu higienizacji

Na koszt higienizacji składa się wykonanie kilkuetapowego zabiegu oraz zaznajomienie pacjenta z zasadami higieny jamy ustnej. Jest to więc połączenie walorów estetycznych, zdrowotnych i edukacyjnych (prewencyjnych) podczas jednej wizyty u stomatologa lub higienistki. Cena zabiegu uzależniona jest od kondycji uzębienia i czasu jego wykonywania. Różni się także w zależności od placówki, w której jest wykonywany. Koszt higienizacji można zamknąć w granicach od 200 do 400 złotych. Całość zwykle trwa około godziny.

Higienizacja zębów – na czym polega fenomen zabiegu? Głównie na tym, że jest to prosty i stosunkowo niedrogi sposób na to, by utrzymać zdrowie jamy ustnej. Warto raz w roku znaleźć chwilę na to, by zatroszczyć się o swoje uzębienie.