Search
Torbiele na zębach - przyczyny

Torbiele na zębach – przyczyny

Torbiele zębów to wypełnione płynem jamy o różnej wielkości w szczęce. Wypełnienie torbieli w szczęce może być płynne, papkowate lub gazowe. Na pierwszy rzut oka większość cyst nie jest rozpoznawalna. Chyba że torbiele w dziąsłach lub są bardzo zaawansowane i widoczny jest zewnętrzny obrzęk.
Ponieważ wiele torbieli w szczęce początkowo nie powoduje żadnych problemów, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Odkrycie bywa przypadkowe. Niemniej jednak zdiagnozowana torbiel nie powinna być pozostawiona bez leczenia, w przeciwnym razie może prowadzić do problemów. Torbiele na zębach przyczyny i objawy, jak je leczyć?

Torbiele na zębach przyczyny

Torbiele w szczęce niekoniecznie dają spektakularne objawy, ale mogą prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostaną wyleczone na czas.
Istnieje kilka przyczyn torbieli na zębach. Na ogół torbiele rozwijają się, gdy w ranach spowodowanych urazami błon śluzowych dochodzi do ataku bakterii, dlatego szczęka jest również podatna na cysty. Tym bardziej ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Torbiele na zębach przyczyny sprawdza stomatolog. Podczas badania fizykalnego badane są nie tylko zęby, ale również stan dziąseł i całej jamy ustnej. Dentysta często potrafi zidentyfikować torbiel w jamie ustnej w odpowiednim czasie, zanim spowoduje ból i trudne do wyleczenia konsekwencje.

Torbiele na zębach przyczyny mogą być różne. Torbiel to patologiczna jama, która rozwija się powoli w szczęce, a następnie wypełnia się płynem. W szczęce może rozwinąć się wiele cyst. W przypadku torbieli zębopochodnych pochodzą one z samego zęba. Tworzą się, gdy pojawia się stan zapalny, np. po leczeniu korzenia zęba. Jednak rozwój torbieli jest również możliwy, jeśli ząb nie może prawidłowo rosnąć i ma zaburzenia rozwojowe.

Rodzaje torbieli zęba

Szczególnie powszechną torbielą zęba jest torbiel korzeniowa. Korzeniowe torbiele na zębach przyczyny to zazwyczaj martwy ząb lub zapalenie wierzchołka korzenia zęba. Czubek korzenia zęba ulega zapaleniu, a tkanka w zębie obumiera. Torbiel korzenia zęba zwykle występuje w górnej szczęce i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Najczęściej dotyczy to mężczyzn w wieku młodym i średnim.

Jednymi z częstych nagromadzeń zapalnych tkanek w jamie ustnej są również torbiele pęcherzykowe. Takie torbiele na zębach przyczyny to zazwyczaj wynik zaburzeń rozwoju zębów. Tworzą się w żuchwie, zanim wyrosną zęby mądrości. Są zatem rozwojowe i dlatego występują u młodych ludzi w wieku od 15 do 30 lat.

Keratocysta to łagodny nowotwór. W przeciwieństwie do innych cyst, ten typ charakteryzuje się szybkim wzrostem, który wypiera zdrową tkankę. Dokładne przyczyny są dotąd niezbadane, ale występowaniu keratocyst wydają się sprzyjać problemy we wczesnym rozwoju zębów.

W wyniku zaburzeń rozwoju szczęki lub czaszki mogą rozwijać się również torbiele niezębopochodne. W przypadku torbieli nieodontogennych przyczyną jest zwykle zaburzony rozwój żuchwy i czaszki. Torbiel tworzy się z resztek tkanek. Podczas gdy torbiele zębopochodne występują na zębie, ta torbiel częściej rozwija się w dziąsłach, na podniebieniu lub w pobliżu nosa.

Torbiel zęba – jak leczyć?

W związku z tym, że większość torbieli szczęki nie powoduje objawów, często są one wykrywane przez przypadek. Ponieważ stale rosną i mogą z czasem uciskać nerw i powodować tu tępe uczucie bólu, należy je wcześnie zdiagnozować i leczyć. Najlepszą profilaktyką problemów z torbielami szczęki są regularne wizyty kontrolne. Lekki obrzęk lub początkowe objawy można rozwiązać bezpośrednio, a ewentualną torbiel można wyeliminować we wczesnych stadiach. Jednak torbiel szczęki jest często zauważana dopiero po prześwietleniu szczęki – tak jak w przypadku diagnozy zepsutego zęba.

Gdy tylko podejrzewa się torbiel, zostaje ona dokładnie zlokalizowana. Często przeprowadza się tak zwany test wrażliwości zęba w celu wykrycia, czy ząb mógł obumrzeć. Zwłaszcza torbiele korzeni zębów rozwijają się częściej pod takimi zębami.

Chociaż wiele torbieli szczęki nie powoduje żadnych objawów ani dyskomfortu, w większości przypadków wskazane jest ich usunięcie. W przypadku niektórych torbieli otwór jest wystarczający, aby umożliwić odpływ płynu. Z reguły jednak lekarz zaleca całkowite usunięcie torbieli na zębie. W przeciwnym razie torbiel będzie nadal rosła, prawdopodobnie powodując ból lub wypierając zdrową tkankę. Torbiel może również wpływać na pozycję zębów.

Torbiel zębów jest zwykle usuwana w warunkach ambulatoryjnych i w znieczuleniu miejscowym. W sprawdzonej procedurze – cystektomii – najpierw otwiera się kość szczękową w miarę potrzeby, a torbiel usuwa się całkowicie. Mniejsze ubytki następnie same kostnieją, większe ubytki należy wypełnić materiałem zastępczym kości. W przypadku torbieli pęcherzykowych może być konieczne usunięcie zęba przyczynowego. Usunięta tkanka przesyłana jest w celu sprawdzenia, czy jest to keratocysta. Zwykle nie można go całkowicie usunąć i często odrasta.

Torbiel na zębie lub szczęce powinna być traktowana poważnie. Niewielkie, wypełnione płynem wybrzuszenie tkanki może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, jeśli zostanie zignorowane.

Im większa torbiel w okolicy szczęki, tym więcej tkanki przemieszcza się wokół niej. Może to prowadzić do uszkodzenia korzenia zęba lub kości.
To z kolei powoduje, że szczęka staje się niestabilna. Skutkiem może być złamanie szczęki lub jej deformacja. Zęby mogą się poluzować lub nawet wypaść. Jeśli istnieje stan zapalny, stan zapalny może rozprzestrzenić się na organizm. Jeśli torbiel uderzy w nerw, może nawet spowodować paraliż twarzy. Często zdarzają się również zaburzenia czucia lub drętwienie.

Nawet jeśli torbiel nie powoduje żadnych objawów, nadal wymaga leczenia. Torbiele szybko się rozwijają i prowadzą do wspomnianych już zagrożeń. Wczesne leczenie zapobiega późniejszemu bólowi.

W niektórych przypadkach dentysta przepisuje tylko specjalny antybiotyk. To często powoduje kurczenie się torbieli. Jednak szczególne znaczenie ma wtedy stałe monitorowanie wzrostu torbieli.