Search
Naturalne metody na ból zęba

Naturalne metody na ból zęba

Ból zęba jest to ten rodzaj bólu, którego obawiamy się najbardziej. Zazwyczaj pojawia się nagle i bez wyraźnego ostrzeżenia. Jest dokuczliwy, a często uniemożliwia funkcjonowanie, Na domiar złego wizyta u dentysty, nawet szybko zaplanowana, może wiążąc się z dłuższym oczekiwaniem. W takich sytuacjach musimy z bólem radzić sobie sami. Często pod ręką nie mamy przeciwbólowych farmaceutyków lub z różnych względów ich użyć nie możemy. Każdy z nas ma jednak w domu środki naturalne, z których pomocą, możemy ból uśmierzyć.

Goździki

Goździki to przyprawa niegdyś bardzo kosztowna, ale obecnie znajduje się w niemal każdej kuchni. Bardzo szybko oprócz zalet kulinarnych dostrzeżono zdolność goździków do uśmierzania bólu. Odpowiada za to znajdująca się w goździkach substancja zwana eugenolem. Najlepiej stosować cały zasuszony kwiat goździka. Należy go rozgryźć i trzymać w ustach około 30 minut. Jeśli nie mamy w domu całego goździka tylko na przykład goździk sproszkowany, to możemy również go zastosować, jednak sprawia to pewne problemy. Można w takiej sytuacji szczyptę proszku zmieszać z odrobiną wilgotnego chleba i taką papkę przyłożyć w bolące miejsce.

Woda z solą

Często jest tak, że naturalne metody na ból zęba są tak banalne, że nawet nie przyszłoby nam do głowy ich zastosowanie. Sól kuchenna jest tutaj doskonałym przykładem. Wystarczy w szklance ciepłej wody rozpuścić od jednej do dwóch łyżeczek soli i zrobić za jej pomocą płukankę. Naturalne metody na ból zęba z wykorzystaniem soli kuchennej działają dwutorowo. Chlorek sodu powoduje przede wszystkim zmniejszenie obrzęku, co już samo w sobie jest działaniem znieczulającym. Dodatkowo sól ma działanie bakteriobójcze. Zapobiega ona rozwojowi bakterii, dzięki czemu infekcja nie postępuje. Między innymi dlatego, kiedyś był to podstawowy środek konserwujący.

Szałwia

Szałwia to zioło stosowane od wieków w medycynie ludowej. Najczęściej jako środek przeciwbólowy właśnie. W szałwii znajduje się kamfora, która działa przeciwbólowo. Jednak nie jest to jedyne działanie tego zioła. Szałwia oprócz działania przeciwbólowego blokuje rozwój infekcji. Stosowanie szałwii najczęściej sprowadza się do wykonania naparu z suszonych liści tej rośliny i płukaniu nim ust. Na rynku mamy dostępne również preparaty z szałwii w formie olejku i je również możemy stosować. Olejek z szałwii najlepiej jest stosować miejscowo w formie okładu z kilku kropel, ale możemy również olejek rozcieńczyć w wodzie. Taką emulsją możemy również wykonać płukankę.

Olejek z goździków

Naturalne metody na ból zęba związane z goździkami nie kończą się na stosowaniu suszu goździkowego. Stosować można również olejek z goździków. Tutaj jednak trzeba być ostrożniejszym, ponieważ olejek zawiera zdecydowanie wyższą koncentrację substancji czynnej. Olejek użyty bezpośrednio w większej ilości może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Najlepiej olejek w ilości kilku kropel nanieść na wacik lub watę i przyłożyć do obolałego miejsca.