Smoczek korygujący zgryz

Wszyscy rodzice bez wyjątku starają się możliwe jak najlepiej wychować swoje dziecko i opiekować się nim tak, żeby było całkowicie bezpieczne. Niestety nawet szczere chęci nie gwarantują tego, że nie popełni się żadnych nieumyślnych błędów. Doskonałym tego przykładem może być stosowanie nieprawidłowego smoczka, który może spowodować powstanie wady zgryzu u dziecka. Z tego też powodu coraz większym zainteresowaniem cieszy się smoczek korygujący zgryz. Co w ogóle powinno się wiedzieć o tym zagadnieniu?

Czy od smoczka jest krzywy zgryz?

Smoczek to często podstawowy dodatek w trakcie opieki nad dzieckiem. Pozwala on malucha uspokoić i często przyczynia się np. do tego, że malec po prostu usypia. Wielu rodziców nie wyobraża sobie zatem tego, aby smoczka miało zabraknąć.

Niestety na uwadze należy mieć to, że smoczki to nie tylko same zalety, lecz także dość poważne wady. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że smoczek jest niezwykle uzależniający i już samo odzwyczajenie dziecka od jego używania może być często prawdziwą drogą przez mękę. Nie jest to jednak jedynym problem, ponieważ jeśli nie będzie stosowany smoczek korygujący zgryz, bardzo szybko pojawi się jego wada. Smoczek zaburza bowiem przepływ śliny, a przede wszystkim prawidłową pracę języka. W efekcie tego powstaje nie tylko wada zgryzu, lecz również problemy z prawidłowym mówieniem.

Jaki kształt smoczka najzdrowszy?

Często wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy można w jakiś sposób połączyć zalety, które przynosi stosowanie smoczka z bezpieczeństwem jego użytkowania. Czy jest jakaś metoda pozwalająca uniknąć przykrych konsekwencji związanych z wadą zgryzu?

Rozwiązaniem tego problemu okazuje się smoczek korygujący zgryz. Charakteryzuje się on bardzo ciekawym, zupełnie odmiennym od klasycznego smoczka kształtem, który nieco przypomina wyglądem sutek. Taki anatomiczny smoczek powoduje, że dziecko ma nieco więcej trudności z jego utrzymaniem w buzi, lecz jednocześnie zapewnia prawidłową pracę języka. Dzięki temu można nie tylko uspokoić dziecko, lecz jednocześnie zabezpieczy malca przed ryzykiem powstawania nieprawidłowego zgryzu.

Czy smoczek ortodontyczny jest dobry?

Czym dokładnie charakteryzuje się smoczek poprawiający zgryz? Ma on szczególny rodzaj główki, który przypomina sutek. Co więcej, jego tarcza jest wygięta w taki sposób, aby znajdowała się możliwie najdalej od ust dziecka. Dodatkowo wyposażony jest w specjalne kanaliki wyrównujące ciśnienie w jamie ustnej, co zapobiega nieprawidłowemu wydzielaniu śliny.

Choć tego rodzaju smoczki potrafią naprawdę przynieść interesujące efekty, to jednak należy pamiętać o kilku zasadach związanych z ich stosowaniem. Przede wszystkim nie należy podawać żadnego, nawet tak dobrego smoczka w czasie pierwszych 3 tygodni życia dziecka. Dodatkowo powinno się jak najbardziej ograniczać czas ssania smoczka i w miarę możliwości należy go zastępować zabawkami. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że pod żadnym pozorem nie można smoczka zostawiać dziecku w buzi na noc.