Search
Odkryte szyjki zębowe

Odkryte szyjki zębowe

Odkryte szyjki zębowe to ogromny problem, który dotyka wielu pacjentów na całym świecie. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny takiego stanu oraz jakie są metody leczenia.

Przyczyny odkrytych szyjek zębowych

Cofanie się dziąseł, czyli odsłanianie się szyjek zębowych może mieć wiele przyczyn. Dlatego też należy rozróżnić, z jakim stadium cofania ma się do czynienia w danym przypadku. Najczęściej jest to spowodowane paradontozą. Warto nadmienić, że nieodpowiednia technika szczotkowania zębów również ma wpływ na odkryte szyjki zębowe. Pacjenci mogą mieć również takie problemy, wtedy gdy wystąpią powikłania po leczeniu ortodontycznym. Co ciekawe, szyjki zębowe mogą zostać odkryte również wtedy, gdy pacjent zbyt często poddaje się zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego w ramach tzw. skalingu. Ważne jest to, aby pamiętać o tym, że odpowiednia technika mycia zębów to skuteczny sposób na zapobieganie odsłanianiu szyjek zębowych. Cofanie się dziąseł to jeden z objawów, który może świadczyć o bardziej niebezpiecznych schorzeniach. Jest to tak zwana recesja dziąsła, której przyczyną może być pojawienie się stanu zapalnego przyzębia. Nieleczona wiele lat choroba przyzębia, czyli paradontoza może mieć poważne skutki. Doprowadzić to może do uszkodzenia dziąseł oraz przyzębia, przez co będzie ono całe zanikało.

Leczenie odkrytych szyjek zębowych

Leczenie to proces, który zależy przede wszystkim od pacjenta. Osoba, która chce skutecznie wyleczyć zęby, musi przestrzegać kilku ważnych reguł. Periodontolog to osoba, która zajmuje się leczeniem tego typu schorzeń. W czasie wizyty może on ocenić to, jak zaawansowany jest problem i zaplanować leczenie. Podstawą terapii jest oczywiście zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ważna jest więc prawidłowa technika szczotkowania zębów oraz skaling, który wykonywany jest przez stomatologa lub też higienistkę. Szorowanie zbyt mocne może przyczynić się do zbyt dużego starcia dziąseł, co spowoduje, że odkryte szyjki zębowe pogorszą swój stan. Intensywne mycie zębów jest niewskazane i może pogłębić problem. Odsłonięte szyjki zębowe należy szczotkować delikatnymi, miękkimi szczoteczkami oraz używać przy tym specjalistycznych past do zębów. Warto pamiętać o tym, że stosowanie nici dentystycznych, irygatorów oraz szczoteczek międzyzębowych pozwala maksymalnie zadbać o higienę jamy ustnej.

Odkryte szyjki zębowe – domowe sposoby

Warto zaznaczyć, że również w domu można znaleźć skuteczne metody pielęgnujące szyjki zębowe. Najlepiej jest zacząć od wymiany szczoteczki na taką, której włosie jest gęsto i miękkie. Pasta, której używa się do szczotkowania również powinna być wybierana zgodnie z przeznaczeniem. Najlepiej jest udać się do apteki i wybrać produkty przeznaczone do odsłoniętych szyjek zębowych. Niezwykle przydatne okazać może się również korzystanie z płukanek do ust, które mają na celu ochronę szkliwa przed działaniem kwasów. Ważne jest również to aby ograniczyć spożywanie cytrusów, napojów gazowanych oraz słodyczy, które mają katastrofalny wpływ na szkliwo.