Search
węgiel aktywny na białe zęby

Węgiel aktywny na białe zęby – kiedy go stosować?

Wśród domowych metod przeznaczonych do wybielania zębów największą popularność zyskało wybielanie węglem aktywnym. W tym zabiegu węglem zastępuje się po prostu pastę do zębów i od czasu do czasu oczyszcza się nim szkliwo. Ale czy to naprawdę działa? Czy węgiel aktywny na białe zęby nie okaże się przypadkiem szkodliwy?

Czym jest węgiel aktywny?

Substancje tą nazywa się również węglem leczniczym oraz węglem aktywowanym. To środek produkowany przeważnie z miazgi drzewnej, w którego skład mogą też wchodzić inne materiały pochodzenia organicznego, takie jak torf czy nawet skorupy różnych orzechów.

Węgiel aktywny znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości adsorpcyjnych. Potrafi wiązać różne cząsteczki i w ten oto sposób jest w stanie działać oczyszczająco – czy to ogólnie na cały organizm, czy to właśnie na zęby.

Właściwości adsorpcyjne węgla aktywnego już w tym momencie są wykorzystywane na różnych płaszczyznach. Stosuje się je głównie do leczenia problemów układu pokarmowego. Radzą sobie przede wszystkim z biegunkami, ale też i nudnościami oraz wzdęciami czy ogólnym uczuciem niestrawności.

Węgiel aktywny już wiele lat temu znalazł też dla siebie liczne zastosowania w kosmetologii. Był używany chociażby do pielęgnacji cery trądzikowej, a teraz okazuje się, że węgiel aktywny na białe zęby również może świetnie zadziałać.

Jak wybielić zęby węglem aktywnym?

Aby uzyskać efekt rozjaśnienia i wybielenia zębów, należy myć je węglem aktywnym przynajmniej raz dziennie i to przez jakieś kilka tygodni (niektórzy zalecają, by taką kurację zaplanować na cały miesiąc). Węgiel należy traktować podobnie jak pastę. Jako że ma on skondensowane właściwości, wystarczy nałożyć jego minimalną ilość na zmoczoną ciepłą wodą szczoteczkę. Węgiel aktywny na białe zęby powinien być stosowany w formie proszku. Można też kupić go w tabletkach, by następnie samodzielnie je rozgnieść i stworzyć z nich aktywny miał.

Szczoteczką ze zmoczonym węglem należy delikatnie myć zęby, wykonując nią koliste ruchy. Trzeba to robić z wyczuciem. Środek powinien zostać równomiernie rozmieszczony na zębach, ale nie należy go w te zęby nadmiernie wcierać – chodzi o to, by go po prostu rozprowadzić, aby pokrył on całe szkliwo.

Co dalej? Teraz wystarczy poczekać dwie minuty i następnie dokładnie wypłukać jamę ustną zwykłą wodą, a następnie od razu przejść do tradycyjnego mycia zębów pastą (warto zastosować wtedy coś delikatnego i naturalnego).

Wybielanie węglem – czy warto?

Zdecydowanie tak. Skuteczność tego jakże prostego zabiegu jest naprawdę wysoka, co potwierdzają opinie osób, które tę metodę już zastosowały. Nie należy jednak spodziewać się tego, że węgiel aktywny na białe zęby zadziała tak samo dobrze jak profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie medycyny estetycznej bądź gabinecie stomatologicznym.

To akurat nie jest możliwe, jednakże mimo wszystko węgiel zawsze rozjaśni szkliwo i zapewni mu atrakcyjny blask. Na tę metodę wybielania muszą jednak uważać osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów.