Search
Jaka pasta na próchnicę?

Jaka pasta na próchnicę?

Z badań wynika niestety, że wielu dorosłych Polaków bardzo nieregularnie myje zęby, nie mówiąc już o systematycznych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Jest to przyczyną próchnicy, która staje się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jak zapobiegać próchnicy? Jaka pasta na próchnicę jest najlepsza?

Jak skutecznie zapobiegać próchnicy?

Jeśli chcemy mieć zdrowe i piękne zęby, to musimy przede wszystkim dobrze zadbać o higienę jamy ustnej. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim dwa razy dziennie powinniśmy szczotkować zęby przynajmniej przez 2 minuty. Do tego musimy używać odpowiedniej pasty do zębów. Szczoteczka powinna być wymieniana regularnie co 3 miesiące. Bardzo dobrze czyści zęby szczoteczka elektryczna.

Oprócz mycia zębów istotną rolę odgrywa także nitkowanie. Przynajmniej raz dziennie powinna być używana nić dentystyczna. Możemy wybrać nić, która dodatkowo wybiela zęby lub zawiera fluor. Warto także używać płynu do płukania ust po każdym myciu zębów. Możemy wybrać płyn, który zapobiega próchnicy, a dodatkowo wybiela i intensywnie odświeża oddech. Oprócz codziennej higieny należy regularnie odwiedzać stomatologa. Wizyty powinny odbywać się co pół roku. Jeśli pojawia się jakiś ból, to oczywiście należy zarezerwować wizytę natychmiast.

Wybieramy najlepsze pasty

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo past do zębów. Jaka pasta na próchnicę będzie najskuteczniejsza? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na skład pasty. Jeśli chcemy zapobiegać próchnicy, to najlepiej wybrać pastę, która zawiera fluor. Jest to skuteczny pierwiastek, który chroni zęby przed namnażaniem się wirusów i bakterii przyczyniających się do powstawania próchnicy.

Dodatkowo zęby są remineralizowane, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia. Ważne jest, aby pasta zawierała odpowiednią ilość fluoru. Zbyt dużo może szczególnie zaszkodzić dzieciom. Oprócz fluoru korzystnie przeciwdziała powstawaniu próchnicy nanohydroksyapatyt. Jest to substancja, która znajduje się w naszych zębach. Doskonale wzmacnia szkliwo i zmniejsza nadwrażliwość zębów. Dodatkowo możemy wybrać pastę, która zawiera składniki wybielające oraz przeciwdziałające paradontozie. Jeśli nie wiemy, którą pastę wybrać, to możemy poradzić się stomatologa, który najlepiej dobierze pastę do naszych potrzeb.

Co robić, aby uniknąć paradontozy?

Wiemy już, jaka pasta na próchnicę jest najlepsza. Próchnica jest najpowszechniejszą chorobą jamy ustnej. Jednak coraz więcej osób cierpi także na paradontozę. Jest to choroba, która może doprowadzić nawet to utraty zębów. Dlatego higiena jamy ustnej odgrywa bardzo istotną rolę. Na paradontozę chorują osoby, które niestety nie stosują się do zaleceń rekomendowanych przez stomatologów. Bardzo ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Są także pewne czynniki, które pomimo odpowiedniej higieny powodują paradontozę. Między innymi wady zgryzu predysponują do odkładania się płytki bakteryjnej. Także kobiety w ciąży, palacze oraz diabetycy częściej mają problemy z tą przypadłością.