Search
ile-jest-zebow-madrosci

Ile jest zębów mądrości? Czyli wróćmy do podstaw

Zęby mądrości to wbrew pozorom uciążliwy problem. Ich wyrzynanie najczęściej jest bardzo bolesne, a usunięcie szczególnie skomplikowane — nie można ich po prostu wyrwać, tak jak każdego innego zęba. Brak zębów mądrości nie powoduje żadnych utrudnień w codziennym życiu, natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku, gdy ktoś je ma… wtedy można spodziewać się, że za ich wyrzynaniem pojawi się także dużo kłopotów!

Na pewno zastanawiasz się, ile jest zębów mądrości. Każdy z nas jest „wyposażony” w cztery zęby mądrości. Są one pozostałością po naszych praprzodkach, jednak na drodze ewolucji ich waga zaczęła zanikać, a jednak nadal je mamy. Ich obecność powoduje między innymi stłoczenia zębów, więc gdy rosną, bardzo prawdopodobne, że będziemy musieli podjąć leczenie ortodontyczne.

Wiesz już, ile jest zębów mądrości. W zależności od ich stanu, z reguły zaleca się ich ekstrakcję — trudno je czyścić, a dodatkowo aktualnie są one mało użyteczne. Ósemki mogą wrastać w policzek, pojawiają się wokół nich stany zapalne, a one same mogą zostać zaatakowane przez próchnicę — która jest chorobą zakaźną.

Kiedy wyrastają zęby mądrości?

Warto wiedzieć, kiedy wyrastają zęby mądrości i jak długo rośnie ósemka. Trudno jest określić ten moment jednakowo u każdego, gdyż tak naprawdę jest to zależne od wielu czynników. Przyjmuje się, że zęby ósme zaczynają wyrzynać się między 17 a 25 rokiem życia. Niezależnie od tego, ile jest zębów mądrości wyrżniętych — ich liczba u każdego zawsze wynosi 4. Nie jest to jednak proces, który trwa przez pewien czas i kończy się na przykład po kilku miesiącach. Zdarza się, że ósemka potrafi wyrzynać się nawet przez kilkanaście lat, aż ostatecznie ząb wyjdzie w całości „na powierzchnię” około czterdziestego roku życia. Może też zdarzyć się tak, że ósemka w ogóle nie pojawi się w całości, bądź w ogóle nie wyjdzie.

Jak długo rośnie ósemka?

Rośnięcie ósemki jest dość bolesnym procesem, a dodatkowo może trwać przez bardzo długi czas. Przez czas trwania wyrzynania ósemki pacjent może zauważyć, że okolice, w których wyrzyna się ząb, uległy zaczerwienieniu. Dodatkowo pojawia się niemała opuchlizna — którą nie sposób zauważyć, bo pojawia się na sporej części twarzy. Zdarza się także, że ósemka powoduje krwawienie dziąsła. W takiej sytuacji można spodziewać się nawet pojawienia stanu zapalnego, gorączką, dużym bólem i pojawieniem się ropnej wydzieliny.

Na szczęście nie jest tak, że taki ból występuje przez cały okres wyrzynania zęba. Rośnięcie zęba ósmego odbywa się etapami, które trwają po kilka, kilkanaście dni — i to wtedy można czuć największy ból. Po zatrzymaniu wyrzynania ból i inne objawy ustają — wracają dopiero podczas kolejnego etapu wyrzynania zęba. Niestety, tyle ile jest zębów mądrości, tyle razy też powtórzy się ból.

Jeśli zapomniałeś już, ile jest zębów mądrości, to przypominamy, że jest ich w sumie 4 — są to ostatnie zęby z każdej strony, zarówno w żuchwie, jak i w szczęce. Cieszymy się, że wiesz już, jak długo rośnie ósemka i kiedy wyrastają zęby mądrości.