Search
Jak przekręcić aparat ortodontyczny?

Jak przekręcić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest polecany wszystkim osobom chcącym skorygować różnego rodzaju wady zgryzu. Kluczową kwestią jest odpowiednia dbałość o aparat oraz higienę jamy ustnej.

W którą stronę przekręcić aparat ortodontyczny?

W przypadku noszenia aparatu ortodontycznego z reguły zalecane jest podkręcanie co jakiś czas śruby aparatu. Warto więc znać odpowiedź na pytanie jak przekręcić aparat ortodontyczny. Przede wszystkim należ robić do regularnie, w odpowiednich odstępach czasowych. Śruba w aparacie posiada specjalne oznaczenie w postaci strzałki, dzięki której wiadomo w którą stronę przekręcić aparat.

Aparat należy przekręcić przy pomocy specjalnego kluczyka wkładanego w otwór śruby. Za każdym razem przekręcenie musi się odbywać w kierunku, który wskazuje strzałka. Warto zapisywać daty kolejnych podkręceń aparatu, aby nie popełnić błędu. Aparat można nosić przez całą dobą, albo tylko w nocy. W przypadku noszenia aparatu przez większą część dnia należ przekręcać aparat raz w tygodniu. W przypadku noszenia go tylko w nocy, przekręcenie powinno się odbywać w odstępach około dwutygodniowych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne najogólniej można podzielić na stałe oraz ruchome. Aparaty ruchome, inaczej mówiąc zdejmowane, mogą być samodzielnie wyciągane przez pacjenta. Nie są one na stałe przymocowane do zębów, dlatego też nie ma problemy ze zdjęciem ich na przykład przed spożywaniem posiłków. Ze względu na ten fakt są więc dużo prostsze w utrzymaniu czystości. Dzielą się na aparaty bierne, czynne mechanicznie oraz czynnościowo mechaniczne.

Aparaty stałe są natomiast przymocowywane do zębów przy pomocy specjalnych zamków, na które składają się pierścienie oraz zaczepy. Ponadto każdy tego rodzaju aparat posiada łuk łączący wszystkie elementy ze sobą. Na zębach trzonowych mocowane są pierścienie, natomiast zamki osadzane są na szkliwie innych zębów. W przypadku tego rodzaju aparatu dużo trudniej jest utrzymać odpowiednią czystość zarówno aparatu, jak i jamy ustnej, jednak efekty są dużo lepsze niż w przypadku aparatu ruchomego.

Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć

W przypadku aparatu ortodontycznego kluczową kwestią jest dbanie o higienę jamy ustnej. Powinna ona dotyczyć zarówno zębów, jak i samego aparatu, ponieważ również na nim osadza się płytka nazębna. W przypadku aparatu ruchomego przed każdym posiłkiem należy go zdjąć i założyć dopiero na świeżo umyte zęby. W przypadku aparatu stałego należy bardzo dokładnie czyścić przestrzenie między zębami, aby utrzymać odpowiednią czystość jamy ustnej.

Aparat jest dobierany indywidualnie przez lekarza stomatologa, dlatego wszystkie wątpliwości związane z jego noszeniem należy zgłaszać bezpośrednio do niego. Możliwe jest bowiem skorygowanie ustawień aparatu, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Aparat należy nosić regularnie, ponieważ tylko wówczas możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów. Przerywając noszenie aparatu, nawet na kilka dni, istnieje ryzyko cofnięcia uzyskanych efektów leczenia.