Czy licówki można wybielać u dentysty? Jak wybielić licówki? 

Czy licówki można wybielać u dentysty? Jak wybielić licówki? 

Nowoczesna stomatologia daje możliwości na poprawę estetyki uśmiechu. W przypadku występowania przebarwień i uszkodzeń, na zęby można założyć licówki. Te nakładki wykonane z kompozytu lub z porcelany zatuszują wszelkie braki i poprawią wygląd uzębienia. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Nurtują ich jednak pytania, czy po długim czasie użytkowania licówki ulegają przebarwieniom, a jeśli tak, to czy można je wybielać. Odpowiedź znajdą w tym tekście.

Czym są licówki?

Licówki to bardzo cienkie nakładki, które mocuje się na przedniej części zębów, określanej jako powierzchnia licowa. Przytwierdza się je specjalnym klejem, a profesjonalnie wykonany zabieg jest bezbolesny. Celem założenia licówek jest zasłonięcie defektów estetycznych, takich jak drobne wady zgryzu, czy szpary między zębami. Nakładki rozjaśniają zęby i zmieniają ich kształt. 

Jak się przygotować do zakładania licówek?

Zabieg założenia licówek nie może być wykonany jeśli pacjent ma ubytki i próchnicę. Zęby muszą być zdrowe i wyleczone. Jeśli ktoś nie zamierza zakładać licówek na całe uzębienie, wtedy powinien przez kilka miesięcy przed ich umocowaniem stosować pasty wybielające. Dzięki temu zęby nie będą się bardzo różnić od koloru nakładek.

Czy licówki można wybielać?

Licówek nie można wybielić, ponieważ nie poddają się one działaniom substancji wybielających, tak jak jest to w przypadku zębów. Jeśli jednak pojawią się przebarwienia, wtedy warto udać się do gabinetu stomatologicznego. Specjalista poradzi czy nakładki można odświeżyć, czy też lepiej je wymienić.

Licówki się przebarwiają – co robić?

Może się zdarzyć, że po pewnym czasie wygląd koloru licówek się zmienia. Jeśli nie jest zadowalający, wtedy najlepiej jest je wymienić na nowe.  Warto wiedzieć, że po wypiciu kawy, czy też paleniu papierosów na nakładkach kompozytowych mogą pojawiać się żółte lub brązowe plamki. Jeśli istnieje potrzeba odświeżenia ich barwy, wtedy stomatolog może wykonać takie zabiegi jak polerowanie, skaling, czy też piaskowanie.

Jak dbać o licówki?

Higiena jamy ustnej przy noszeniu licówek jest dokładnie taka sama, jak przy normalnym dbaniu o zęby. Podczas szczotkowania należy używać pasty zawierającej fluor, najlepiej takiej, która jest specjalnie przeznaczona dla osób posiadających nakładki. Warto też płukać usta odpowiednim płynem, co korzystnie wpłynie na stan zębów i dziąseł. Użytkownicy licówek kompozytowych powinni ograniczyć spożywanie produktów barwiących, a w szczególności buraków, czerwonego wina, kawy, herbaty oraz przypraw takich jak kurkuma. Idealnie byłoby też rzucić palenie papierosów.

Czy można zmienić kolor licówki?

Przed założeniem licówki warto dokładnie przemyśleć kwestię jej barwy. Jeśli pojawiają się wątpliwości, to lepiej przedyskutować je ze specjalistą. Pomoże on dobrać odpowiedni kolor, tak żeby nie kontrastował z naturalnymi zębami pacjenta. Po wykonaniu zabiegu zmiana barwy licówek nie jest możliwa, jednak można ją nieco odświeżyć.

Czy licówki porcelanowe można wybielać?

Licówek porcelanowych nie można wybielać. Jednak takie działanie w ogóle nie jest konieczne, ponieważ te nakładki nie przebarwiają się. Ich kolor nie ulega zmianie, nawet jeśli osoba, która je nosi często spożywa pokarmy i napoje mające skłonność do barwienia zębów. Jeśli pojawi się na nich osad, wtedy warto udać się do gabinetu stomatologicznego na zabiegi higienizacyjne i odświeżające.

Czy licówki kompozytowe można wybielać?

Tak jak w przypadku licówek porcelanowych, również tych wykonanych z kompozytu nie można wybielać. Różnica polega na tym, że są one jednak podatne na przebarwienia np.  występowanie żółtych lub brązowych plam w przypadku palenia papierosów. Nakładki można poddać piaskowaniu, żeby usunąć osad, a także skallingowi, gdy pojawia się kamień nazębny. Jednak warto wiedzieć, że nie są to zabiegi całkowicie usuwające przebarwienia, a tylko odświeżające kolor.

Zastąpienie licówek kompozytowych porcelanowymi – dlaczego warto?

Licówki kompozytowe kosztują zdecydowanie mniej od porcelanowych. Jednak gdy pacjent podejmie decyzję o ich wymianie na nowe, wtedy warto rozważyć założenie tych droższych. Dlaczego? Przede wszystkim są bardziej estetyczne od tych wykonanych z materiału kompozytowego. Mają niewielki rozmiar oraz tylko pół milimetra grubości. Użytkownik czuje się z nimi komfortowo, ponieważ dzięki ich trwałości oraz wytrzymałości może spożywać produkty barwiące, a także twarde (chociaż przy zbyt dużym nacisku nakładki mogą ulec uszkodzeniu). Jest to istotna przyczyna coraz częstszego wyboru przez pacjentów licówek porcelanowych w przypadku konieczności wymiany kompozytowych.

Dlaczego warto zdecydować się na licówki?

Licówki pozwalają na zmianę koloru zębów. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób, których uzębienie uległo znacznym przebarwieniom. Dzięki temu poprawia się estetyka uśmiechu, a użytkownik czuje się komfortowo, ponieważ staje się pewniejszy siebie. Nakładki mogą zasłonić brakujące fragmenty zębów, skorygować ich kształt oraz zamaskować uszkodzenia szkliwa i przerwy między zębami. Poprawiają wygląd zgryzu, a uzębienie po ich założeniu wygląda młodziej.

Przeczytaj także porady stomatologa

– Zrezygnuj z negatywnych nawyków, które mogą uszkodzić licówki.
– Powstrzymaj się od obgryzania długopisów, ołówków, paznokci.
– Nie gryź twardego jedzenia zębami, na których założone są licówki.
– Ogranicz spożywanie produktów barwiących, w tym napojów.
– Pamiętaj o codziennej i dokładnej higienie jamy ustnej.
– Umawiaj się co najmniej raz na pół roku na kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym.