Stomatologia zachowawcza ma w swoim obszarze zainteresowania zapobieganie próchnicy zębów oraz leczenie ubytków już spowodowanych próchnicą. Obecnie dentyści stosują nowoczesne metody, narzędzia i materiały, aby zachować lub przywrócić piękny uśmiech. Stomatologia zachowawcza (zwana również stomatologią ogólną) ma na celu zachowanie dobrego stanu zębów i utrzymanie ich żywotności, a także estetycznego wyglądu. Co to jest leczenie zachowawcze i jakie są rodzaje zabiegów stomatologicznych?
Co to jest leczenie zachowawcze i kiedy się je stosuje?
Nie każdy wie, co to jest leczenie zachowawcze. Jeśli ząb jest już uszkodzony przez bakterie powodujące próchnicę lub inne czynniki, dentysta stara się zachować go poprzez stomatologię zachowawczą.
Próchnica zębów jest najczęstszą chorobą zakaźną na świecie. Za pomocą terapii wypełnień plastycznych możliwe jest przywrócenie formy i funkcji uszkodzonego próchnicą zęba.
W przypadku większych defektów można zastosować również wypełnienia laboratoryjne (inlay lub onlay) z tworzywa sztucznego, ceramiki lub złota. Nakład pokrywa większe partie powierzchni zęba. Jeśli uszkodzenie wnika głęboko w ząb, wymagany jest wkład.
Bakterie próchnicowe są często odpowiedzialne za choroby zębów, ale wypadki, leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne oraz nadmierne obciążenie (poprzez zgrzytanie lub zaciskanie zębów) również mogą być przyczyną bólu. Takie zewnętrzne wpływy i bodźce mogą powodować infekcję lub stan zapalny wewnątrz zęba i otaczającej go tkanki kostnej. Wewnątrz zęba znajduje się drobno rozgałęziony system kanałów zbudowany z żywej tkanki (miazgi) z naczyniami krwionośnymi i nerwami. Ze względu na słabą zdolność obronną miazgi, organizm czasami nie potrafi odeprzeć bodźców i wpływów zewnętrznych oraz wyleczyć późniejszą chorobę.
W przeszłości takie zęby często trzeba było usuwać, ponieważ nie było możliwości leczenia ze względu na delikatny system kanałów korzeniowych z wieloma krzywiznami korzeni zębów. Dziś endodoncja umożliwia zachowanie zębów w stanie zapalnym lub martwych. W tym celu należy wyleczyć rozległy system kanałów korzeniowych wewnątrz zęba. Oznacza to, że chore tkanki i bakterie są usuwane z zęba za pomocą wysoce elastycznych mikroinstrumentów i odpowiednich roztworów płuczących. Podgrzana gutaperka (materiał podobny do naturalnej gumy) jest następnie wprowadzana do przygotowanego systemu kanałów korzeniowych. Tylko dzięki skutecznemu oczyszczeniu, dezynfekcji i bakterioszczelnemu zamknięciu systemu kanałów infekcja wewnątrz zęba i zaangażowana tkanka kostna może ulec wyleczeniu.
Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jedną ze specjalności stomatologii jest stomatologia zachowawcza. Tu nacisk kładziony jest na zachowanie zębów i odpowiednią pielęgnację zębów. Endodoncja i periodontologia również mieszczą się w tej dziedzinie. Co to jest leczenie zachowawcze i jak przebiega?
Uszkodzenia struktury zęba spowodowane próchnicą lub innymi przyczynami są naprawiane za pomocą wypełnień i wkładów, aby pacjent mógł zachować własne zęby jak najdłużej. Przeciętna trwałość kompozytowych wypełnień zębów i wkładów ceramicznych wynosi od ośmiu do dziesięciu lat.
Jedną ze specjalności stomatologii jest stomatologia zachowawcza. Nacisk kładziony jest na zachowanie zębów i odpowiednią pielęgnację zębów. Endodoncja i periodontologia również mieszczą się w tej dziedzinie.
Uszkodzenia struktury zęba spowodowane próchnicą lub innymi przyczynami są naprawiane za pomocą wypełnień i wkładów, aby zachować własne zęby jak najdłużej. Przeciętna trwałość kompozytowych wypełnień zębów i wkładów ceramicznych wynosi od ośmiu do dziesięciu lat.
Strach przed dentystą może prowadzić do opóźnienia leczenia drobnych uszkodzeń próchnicowych do czasu, gdy uszkodzenie stanie się rozległe, a leczenie odpowiednio kosztowne. Dentysta pomaga pacjentom zmniejszyć ich niepokój i wybiera optymalne rozwiązanie leczenia.
Na czym polega leczenie zachowawcze?
Uszkodzenie struktury zęba jest zwykle spowodowane próchnicą. Przyczyną może być brak opieki stomatologicznej, ale także niezdrowa dieta, która przyczynia się do demineralizacji zębów. Co to jest leczenie zachowawcze i na czym polega? Małe i średnie uszkodzenia próchnicowe można naprawić za pomocą wypełnienia zęba. Jeśli uszkodzenie zęba jest już bardzo zaawansowane, duże wypełnienie zęba nie wytrzyma obciążenia żucia i szybko ponownie wypadnie. W takich przypadkach można jeszcze uratować ząb, wykonując zabieg inlay (wkład) lub onlay (nakład). Zabieg jest znacznie bardziej skomplikowany i kosztowny niż zwykłe wypełnienie zęba. Wkłady z materiału kompozytowego lub porcelany, wykonuje się w pracowni protetycznej. Zastępują one tradycyjne plomby, a efekt jest spektakularny.
Zabiegi najczęściej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw usuwa się zniszczoną substancję zęba za pomocą wiertła lub lasera. Wypełnienie zęba nie jest wykonane z „plastiku”, ale z kompozytu. Ten biokompatybilny drobnocząsteczkowy materiał wypełniający składa się tylko w 20 procentach z plastiku, reszta składa się ze sproszkowanej ceramiki, szkła i kwarcu. Wypełnienie jest utwardzane i polerowane światłem UV. Jest niezwykle trwałe, sprężyste i odporne na ścieranie, dzięki czemu doskonale nadaje się do małych i średnich defektów zębów przednich i bocznych. Wizualnie wypełnienie kompozytowe jest idealnie dopasowane do koloru zęba i nie jest już widoczne.
W przypadku poważnych uszkodzeń zębów trzonowych można rozważyć nałożenie lub wkładkę. Nakład pokrywa większe partie powierzchni zęba. Jeśli uszkodzenie wnika głęboko w ząb, wymagany jest wkład. Zniszczona materia zęba jest usuwana, ząb jest preparowany, i pobierany jest wycisk. Następnie w laboratorium dentystycznym wykonywana jest dopasowana wkładka, którą lekarz dentysta precyzyjnie zakłada podczas drugiej wizyty.
Dokładna pielęgnacja zębów i higiena jamy ustnej, a także regularne profesjonalne czyszczenie zębów u dentysty mogą zapobiec przedostawaniu się bakterii pod wypełnienia i wkładki — te środki mogą ewidentnie przedłużyć ich trwałość o lata.
Ile trwa leczenie zachowawcze?
Osoby, które nie wiedzą, co to jest leczenie zachowawcze i na czym polega, często zastanawiają się, ile może trwać leczenie. Nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz problemu, z którym przychodzi pacjent. Standardowo wizyta u stomatologa trwa ok. 1 godziny. Czasami potrzeba kilku wizyt. Podczas jednej wizyty można też leczyć kilka zębów.
Czy leczenie zachowawcze boli?
W przypadku, gdy tylko powierzchnia szkliwa zębów jest zniszczona przez próchnicę, zazwyczaj leczenie jest bezbolesne i nie wymaga podawania pacjentowi znieczulenia. Jeśli jednak głębsze warstwy zęby są dotknięte przez próchnicę, stomatolog może zalecić podanie znieczulenia, tak aby leczenie odbyło się bez bólu.