Amalgamatowa plomba

Amalgamatowa plomba

Amalgamatowa plomba jest wciąż stosowana w obecnych czasach. Jednakże wiele osób ma do niej zastrzeżenia, w tym także dużo środowisk naukowych. W przypadku pojawienia się bólu zęba wymagana jest wizyta u stomatologa, który wypełni go właściwą plombą. Trzeba wiedzieć, że w większości przypadków proponowana jest biała plomba kompozytowa, która jest bardzo skuteczna. Jednakże jeszcze paręnaście lat temu przeważnie stosowane były ciemne, nieestetyczne wypełnienia amalgamatowe. Wiele osób nadal ma w swojej jamie ustnej takowe wypełnienia. Jednakże wiele osób zastanawia się, czy są one bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Warto dowiedzieć się, czy amalgamatowa plomba jest zdrowa dla człowieka. Obecnie można spotkać się z wieloma wątpliwościami w tym zakresie.

Czy warto usuwać plomby amalgamatowe?

Warto wiedzieć, że podstawowym wskazaniem do usunięcia plomb amalgamatowych jest rozpoznanie toczącego się procesu próchniczego w zaplombowanym zębie, co może być bardzo kłopotliwe dla pacjenta. Okazuje się, że amalgamat to materiał, który wyróżnia się sporą twardością, a ponadto wytrzymałością, lecz nie łączy się świetnie ze szkliwem zęba. Dlatego w miejscu styku tego typu plomby z tkankami zęba nierzadko gromadzą się wszelkie drobnoustroje. To one są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Trzeba wiedzieć, że nierzadko, przy braku innych objawów, obecność zmian próchniczych pod plombą amalgamatową jest rozpoznana dopiero w oparciu o badanie radiologiczne. Wiele osób zastanawia się, czy warto wymienić plomby amalgamatowe. W takiej kwestii decyduje przeważnie obecność widocznych zmian na tle próchniczych, lecz nie tylko. Jak się okazuje, sama utrata szczelności wypełnienia, która sprzyja pojawiania się chorobotwórczych patogenów w miejscu styku takowej plomby z tkankami zęba, powinna przede wszystkim skłonić do zmiany wypełnienia. Trzeba w tej kwestii wiedzieć, że taka forma plomby nierzadko odpowiada za powstawanie widocznych przebarwień na powierzchni zębów, co jest bardzo nieestetyczne. Amalgamatowa plomba może zostać wymieniona w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym. Najlepiej jednak postawić na taki, który jest sprawdzony, gdyż najważniejsza jest jakość przeprowadzanych zabiegów. Niestety nie każdy kieruje się tym w tych czasach i dla wielu osób cena jest kwestią najważniejszą. Należy zaznaczyć, że w przypadku zastosowania materiału starej generacji, często dochodzi do uwalniania szkodliwej rtęci. Jest to bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Dlatego amalgamatowa plomba została wycofana na przykład w Szwecji czy Japonii. Jednakże w większości krajów dalej jest stosowana i uznana za nieszkodliwą. W tej kwestii pojawia się jednak wiele sporów.

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?

Bardzo dużo osób zastanawia się, czy plomby amalgamatowe są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Warto tutaj przytoczyć badania. Okazuje się, że nie są one szkodliwe i nie powodują żadnych skutków ubocznych. U blisko 1% populacji może pojawić się nadwrażliwość na rtęć. W takim przypadku objawia się miejscowym odczynem w jamie ustnej. Wtedy należy wymienić amalgamatową plombę na inną. Naukowcy zauważyli także, iż wspomniana nadwrażliwość pojawia się przeważnie u ludzi dłużej stosujących tego typu plomby. Mowa tutaj przede wszystkim o okresie powyżej pięciu lat. Amalgamatowa plomba jest kontrowersyjna, ponieważ ma w sobie rtęć. Jest ona uwalniania z wypełnień amalgamatowych do jamy ustnej, jednakże będąc podstawowym źródłem ekspozycji na rtęć ludzi nienarażonych zawodowo oraz ludzi, w których diecie ryby oraz owoce morza pojawiają się dość rzadko. Przeważnie nie powodują też żadnych działań niepożądanych, co jest bardzo istotne. Trzeba też wiedzieć, że wielu lekarzy dostarczyło naukowych dowodów, iż żucie gumy może zwiększyć uwalnianie par rtęci z takowych wypełnień. Dlatego warto to mieć na uwadze w czasie podjęcia decyzji o zastosowaniu takowego wypełnienia. Warto też przytoczyć badania naukowe, które wskazują, że śladowe ilości rtęci pojawiają się w moczu, a ponadto we krwi ludzi, którzy korzystają z plomb amalgamatowych.

Jak wygląda plomba Amalgamatowa?

Warto zaznaczyć, że wypełnienia amalgamatowe, które nazywane są też srebrnymi plombami, dla bardzo wielu ludzi jest pozostałością z lat młodości. Jeszcze w tym czasie były wykorzystywane często w klinikach dentystycznych. Trzeba wiedzieć o tym, że z uwagi na ich srebrny kolor mogą kontrastować z naturalnym szkliwem, przez co są nieestetyczne. Dlatego wielu ludzi woli białe wypełnienia. Ponadto z uwagi na zawartość metali bardzo dobrze przewodzą one ciepło. Nierzadko powoduje to odczucie bólu w czasie spożywania zimnych bądź ciepłych posiłków. Jest to bardzo uciążliwe dla pacjenta. Amalgamatowe plomby mają jeszcze taką wadę, że mają w sobie toksyczną rtęć, a także miedź, cynę oraz srebro. Dlatego wielu ludzi decyduje się na wymianę takiego wypełnienia. Można to zrobić w praktycznie każdej klinice stomatologicznej, które znajduje się na terenie naszego kraju. Taki zabieg dostępny jest w przystępnej cenie.