Search
Silna nadwrażliwość zębów

Silna nadwrażliwość zębów

Wiele osób zastanawia się, na czym polega nadwrażliwość zębów. Okazuje się, że związana jest z silnym bólem w czasie jedzenia oraz mycia zębów. W niektórych przypadkach powoduje ból również w czasie oddychania, co może być bardzo problematycznym zjawiskiem. Silna nadwrażliwość zębów spowodowana jest odsłonięciem zębiny.

Mowa tutaj o tkance budującej ząb, która znajduje się pod szkliwem i tak zwanym cementem korzeniowym. W przypadku, gdy uszkodzeniu ulegnie szkliwo bądź dziąsło, które tworzy naturalną osłonę dla znajdującej się pod nim zębiny, dojdzie do wzmożonego odczucia bodźców w zębie, czyli objawi się ból. Okazuje się, że zębina jest bardzo wrażliwa na ból głównie ze względu na swoją budowę. Jest to porowata tkanka zbudowana z mikroskopijnych kanalików, które zostały wypełnione płynem. Do tego trzeba doliczyć zakończenie miazgi, które odpowiada za odczuwanie bólu zęba. Silna nadwrażliwość zębów powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Jak szybko zmniejszyć nadwrażliwość zębów?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć nadwrażliwość zębów. Najlepiej będzie oczywiście udać się do renomowanej kliniki stomatologicznej. Specjalista bez wątpienia powinien pomóc z takim problemem. Istnieją też domowe sposoby na zmniejszenie uczucia bólu. Przede wszystkim trzeba myć zęby po każdym posiłku, a co najmniej rano oraz przed snem. Trzeba też wiedzieć o tym, że szczotkowanie w kierunku poziomym uszkadza dziąsła, a dodatkowo sprzyja odsłanianiu szyjek zębowych, co może być bardzo problematyczne. Z tego powodu zęby trzeba szczotkować ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zębów.

Nie wolno też myć zębów od razu po zjedzeniu owoców cytrusowych bądź wypiciu gazowanych lub kwaśnych soków, ponieważ są one wtedy pozbawione warstwy ochronnej i szczotkowanie nierzadko doprowadza wtedy do ścierania szkliwa. W takim przypadku najlepiej będzie odczekać około godziny. Na samym początku warto wypłukać usta wodą bądź płukanką z fluorem. Jest to zalecane przez specjalistów. W przypadku silnej nadwrażliwości zębów zimne napoje warto pić przez słomkę. Oprócz tego należy unikać gorących oraz zimnych dań. Dodatkowo warto wykreślić z menu produkty, które powodują wzrost kwasowości śliny, a ponadto demineralizację szkliwa. Mowa tutaj przede wszystkim o cytrusach, mięsie, marynatach, słodyczach oraz napojach gazowanych.

Jak leczyć nadwrażliwe zęby?

Silna nadwrażliwość zębów nierzadko jest bardzo problematyczna. Często nie wystarczają domowe sposoby do jej zwalczenia bądź zniwelowania bólu. W przypadku, gdy dolegliwości bólowe nie ustępują bądź od początku dotyczą jednego bądź dwóch zębów, stomatolog może zdecydować o wymogu przeprowadzenia zabiegu w gabinecie. Dentysta aplikuje środek desensytyzujący, który znosi nadwrażliwość. Umieszczany jest on na ząb. Mowa tutaj o środkach, które zawierają związki fluoru. Mowa tutaj o wodnych roztworach, żelach, a także lakierach fluorkowych. Tego typu środki bardzo pomagają na silną nadwrażliwość zębów. Bardzo pomocne okazują się związki wapnia, związki potasu, a ponadto środki do uszczelniania.

W przypadku, kiedy leczenie nie przynosi zamierzonych efektów, nierzadko wymagane jest leczenie inwazyjne, które obejmuje wykonanie uzupełnień zachowawczych. Do tego trzeba doliczyć usunięcie żywej miazgi z zęba poprzez leczenie kanałowe, a dodatkowo wykonanie koron protetycznych bądź nierzadko przeszczepienie tkanek miękkich. Tego typu zabiegi najlepiej przeprowadzić w renomowanej klinice stomatologicznej. Silna nadwrażliwość zębów jest bardzo problematyczna. Często domowe sposoby nie wystarczają i wymagane jest leczenie inwazyjne. Jednakże każdy przypadek jest do wyleczenia. Trzeba tylko zastosować współmierne środki.

Jak bolą nadwrażliwe zęby?

Wiele osób zastanawia się, jak bolą nadwrażliwe zęby. Okazuje się, że odczucia bólowe w przypadku nadwrażliwości zębiny różnią się znacznie. W praktyce jest tak, że ból może być bardzo duży. Odczucia różnią się głównie ze względu na różną budowę zębów, a ponadto indywidualny dla każdego człowieka próg odczuwania bólu. Warto zauważyć, że dolegliwości bólowe występują przeważnie w przypadku silnej nadwrażliwości zębów. Są one długotrwałe i mają różne nasilenie. Nierzadko jest to ból łagodny bądź umiarkowany, jednak może też być silny i ostry. Wiele zależy w tej kwestii od danego przypadku pacjenta. Warto dodać, że ból pojawia się nagle, po zadziałaniu bodźca go powodującego.

Razem z niwelacją go ból powinien ustępować. Wszelkie dolegliwości bólowe związane z silną nadwrażliwością zębów spowodowane są między innymi bodźcami termicznymi. Mowa tutaj o spożywaniu gorących oraz zimnych napojów. Do tego trzeba tez doliczyć pożywienie oraz zimne powietrze. Nie można również zapomnieć o bodźcach chemicznych. Silna nadwrażliwość zębów objawia się bólem w czasie spożywania kwaśnych napojów oraz takiego pożywienia. Ponadto pojawiają się bodźce osmotyczne, czyli spożycie słodkich bądź słonych napojów oraz posiłków. Istnieją też bodźce mechaniczne, czyli np. szczotkowanie zębów bądź nitkowanie.