Search
Pierwsze ząbki u niemowląt higiena

Pierwsze ząbki u niemowląt higiena

Okres ząbkowania nie jest niczym przyjemnym dla maluszka, może trwać przez wiele miesięcy. Najpierw pojawiają się oczywiście zęby mleczne, które z czasem wypadają, po czym zostają zastąpione zębami stałymi. Nie oznacza to jednak tego, że można zaniedbywać higienę pierwszych zębów, bo wkrótce i tak ich nie będzie. Już nawet paroletnie dziecko powinno odwiedzić razem z rodzicem stomatologa w celu sprawdzenia, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w jamie ustnej. Kluczowe staje się wyrobienie dobrych nawyków i pokazanie dziecku, że dbanie o higienę jest czymś niezwykle ważnym. Nie można zapomnieć również o właściwym żywieniu, które wpływa na kondycję uzębienia.

Pierwsze ząbki u niemowląt higiena

Po tym, jak pojawią się pierwsze ząbki u niemowląt higiena staje się niezwykle istotną kwestią. Warto jednak wiedzieć, że należy o nią dbać jeszcze przed pojawieniem się mleczaków. Można wobec tego powiedzieć, że higiena jamy ustnej jest niezbędna już od pierwszych dni życia maluszka. Pomimo tego że nie ma zębów, to powinno się zacząć przyzwyczajać dziecko do wykonywania różnych czynności w jamie ustnej. Ogranicza się to początkowo do przecierania dziąseł i błon śluzowych za pomocą czystego gazika. Można w ten sposób pozbyć się resztek pokarmowych.

Jeśli będą one znajdować się w jamie ustnej, to staną się pożywką dla chorobotwórczych bakterii i innych drobnoustrojów. Nadmierna ilość patogenów doprowadza do powstania rozmaitych zmian w jamie ustnej. Można zobaczyć przykładowo biały nalot na języku. Pocieranie gazikiem dziąseł pozwala na ich masowanie, co ma szczególne znaczenie przy wyrzynaniu się pierwszych zębów. Jeśli już się pojawią, to trzeba sięgnąć po delikatną szczoteczkę i regularnie je szczotkować. Istotne będzie także używanie do tego właściwej pasty do zębów, zgodnie z przedziałem wiekowym.

Pierwsze ząbki u niemowląt higiena – właściwe mycie mleczaków

Na początku nie trzeba sięgać po szczoteczkę do zębów. Mleczaki mogą być myte za pomocą wilgotnego wacika owiniętego wokół palca. Pamiętać należy o tym, aby nie ograniczać się wyłącznie do czyszczenia zębów. Myć należy również dziąsła i język, na których znajdują się resztki pokarmowe. Wspaniałe sprawdzają się także specjalne silikonowe szczoteczki na palce, które posiadają wypustki masujące dziąsła. Takie rozwiązanie będzie niezbędne po pojawieniu się większej ilości mleczaków.

Zaleca się myć je 2 razy dziennie. W sprzedaży znajdują się także specjalne szczoteczki do zębów, które mają niewielkie główki, delikatne włosie, antypoślizgowe i krótkie rączki. Zostały one stworzone z myślą o najmłodszych. Z czasem dzieci zaczynają samodzielnie myć zęby. Istotne staje się pokazanie, jak robić to we właściwy sposób. Bardzo ważne będzie kształtowanie prawidłowych nawyków od samego początku, aby uchronić dziecko przed popełnianiem błędów. Szczoteczki dla dzieci są kolorowe, mają ciekawe kształty.

Pierwsze ząbki u niemowląt higiena, czyli jak chronić zęby mleczne u maluszka?

W przypadku niemowlaków także może dojść do powstania próchnicy. W pokarmie znajdują się cukry, które stanowią pożywkę dla bakterii próchniczych. Rozwój próchnicy wiąże się dla dziecka z dyskomfortem i dolegliwościami bólowymi. Na szkliwie pojawiają się nieestetyczne zmiany. Na początku mają one postać białych smug i przebarwień, z czasem zmieniają one zabarwienie i stają się brązowe lub nawet czarne. Nieleczona próchnica przyczynia się do przedwczesnego wypadania zębów. Na tym jednak nie koniec problemów. Stałe zęby także będą bardziej narażone na psucie się. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że długotrwałe picie z butelki zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Im więcej cukrów jest w pokarmie, tym gorzej. Oblepiają one zęby, przyspieszają ich demineralizację. Konieczne jest wobec tego codzienne mycie zębów, aby nie zalegały przez dłuższy czas resztki pokarmowe w jamie ustnej.

Pierwsze ząbki u niemowląt higiena a profilaktyka przeciwpróchnicza

Bardzo ważne jest, aby dziecko nie zasypiało z butelką w ustach. Złym pomysłem będzie jej podawanie w celu uspokojenia maluszka lub uśpienia. Podczas picia powinno się trzymać butelkę. Już kilkumiesięczne dziecko zaleca się odzwyczajać od butelki. Należy uczyć korzystania z kubeczka. Profilaktyka przeciwpróchnicza polega także na zmniejszeniu spożycia cukru w diecie dziecka. Istotne będzie to, by nie podjadało ono między posiłkami. Ciągłe podawanie przekąsek i napojów sprawia, że w jamie ustnej nieustannie znajdują się resztki pokarmowe. Jest to raj dla bakterii, które zaczynają się mnożyć w zawrotnym tempie.

Dążyć powinno się także do tego, aby jak najszybciej zakończyć nocne karmienie, zęby mają pozostać czyste, aby możliwe stało się rozpoczęcie naturalnego procesu odbudowy szkliwa. Kolejną kwestią będą profilaktyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Można zapisać do dentysty już nawet kilkumiesięczne dziecko. O odwiedzeniu lekarza stomatologa warto pomyśleć po sześciu miesiącach po tym, jak pojawi się pierwszy mleczak u maluszka. Nie należy z tym zbyt długo zwlekać.