Search
Co dobre na ból zęba

Co dobre na ból zęba?

Bolący ząb to prawdziwe utrapienie, które wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Można oczywiście wziąć tabletkę przeciwbólową, ale jest to tylko doraźna pomoc. Działanie wyłącznie na objawy nie rozwiąże problemu. Trzeba wyeliminować jego źródło. Najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się na wizytę stomatologiczną, ale czasem trzeba na nią trochę poczekać. Do tego czasu należy sobie jakoś pomóc. Czas zastanowić się nad tym, co dobre na ból zęba, przynoszące ulgę w cierpieniu.

Przyczyny bólu zęba

Przyczyn bólu zębów może być wiele, ale bardzo często powodują go bakterie próchnicze. Ważne jest to, aby regularnie chodzić do stomatologa i dbać o właściwą higienę jamy ustnej, co pomoże uniknąć rozwoju próchnicy. Nieleczona może doprowadzić nie tylko do bólu, ale również spowodować utratę uzębienia. Przy próchnicy zęby stają się nadwrażliwe na zimno, gorąco, kwasy. Wynika to z odsłonięcia miazgi zębowej. Warto też wiedzieć, że boleć mogą nawet zdrowe zęby. Ma to miejsce w przypadku różnych schorzeń typu zapalenia zatok czy zakażenie wirusem ospy wietrznej. Dolegliwości bólowe pojawiają się również przy problemach ze stawem skroniowo-żuchwowym. Jeśli ból nie ma powracać, to trzeba wyleczyć ząb, który go powoduje.

Sposoby na łagodzenie bólu zęba

Uporczywy ból zębów bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie, obniża jakość życia, spędza sen z powiek. Co dobre na ból zęba? Najszybciej będzie sięgnąć po leki przeciwbólowe, jeśli ból nie pozwala na spożywanie pokarmu i mówienie. Można też wypróbować płukankę przygotowaną z soli i jodyny. Wystarczy wymieszać po łyżeczce obu produktów w szklance wody i gotowe. Jeśli ból jest bardzo silny, to warto zastosować preparaty z kodeiną. Są one zdecydowanie mocniejsze niż Paracetamol i Ibuprofen. W uśmierzaniu bólu pomaga również kwas acetylosalicylowy. Wystarczy przy dolegliwościach bólowych o małym i średnim nasileniu. Redukuje on ból i stan zapalny. Zawsze można też spróbować zimnych okładów, które pomagają przy obrzęku i stanie zapalnym.

Naturalne metody na ból zębów, czyli co dobre na ból zęba z domowej apteczki?

Nie trzeba sięgać po chemiczny tabletki przeciwbólowe, które powodują szereg działań niepożądanych, aby ulżyć sobie w cierpieniu przy bólu zęba. Świetną alternatywą będzie żucie goździków. Działają one znieczulająco, niwelują ból. Inną opcją będzie olejek goździkowy. Istotne jest to, aby był to naturalny olejek eteryczny, nie może być to kompozycja zapachowa. Należy umieścić kilka kropel na waciku, po czym zwinąć go w kulkę i pocierać nim bolące miejsca. Warto mieć zawsze w domu ziele szałwii, bo ma ona szerokie zastosowanie. Sprawdzi się między innymi do przygotowania płukanki o działaniu antybakteryjnym. Wspaniale nadaje się również rumianek. Zimny napar z mięty także będzie dobrym wyborem. Polecić można również ssanie kostek lodu, które zostaną przygotowane z zamrożonego wcześniej naparu ziołowego. Można wspomóc się także okładami z czosnku i olejku kamforowego lub kropli walerianowych. Wystarczy nasączyć olejkiem lub kroplami wacik lub owinąć w niego rozgnieciony ząbek czosnku.