• Home
  • Profilaktyka
  • Jak wygląda kamień nazębny? Po czym poznać, że mamy z nim problem
Search
jak-wyglada-kamien-nazebny

Jak wygląda kamień nazębny? Po czym poznać, że mamy z nim problem

Zastanawiasz się, jak powstaje kamień nazębny i jak wygląda kamień nazębny? Do czynienia mają z nim zarówno osoby, które w ogóle nie dbają o zęby, jak i ci, którzy przykładają się do higieny jamy ustnej. Różnica między nimi polega na tym, że u tych bardziej dbających kamień nie odkłada się tak szybko. Niemniej jednak, niezależnie od tego, jak się dba o zęby, kamień i tak stanowi problem, z którym raz na jakiś czas trzeba walczyć. W tym artykule wyjaśnimy, jak powstaje kamień nazębny a także jak często usuwać kamień nazębny. Warto także wiedzieć, jak wygląda kamień nazębny, aby być w stanie zdiagnozować na własną rękę, czy musimy już iść do lekarza. Zapraszamy do lektury!

Jak powstaje kamień nazębny?

Powstawanie kamienia nazębnego ma swoje podłoże w płytce nazębnej, która na zębach pojawia się już po kilku minutach. W składzie płytki nazębnej zawiera się złuszczony naskórek, bakterie i resztki jedzenia. Po dwóch godzinach na zębach można wyczuć jasny osad, który można jeszcze usunąć — na tym etapie jest to płytka nazębna. Niemniej jednak z czasem dojdzie do jej utwardzenia, mineralizacji — i wtedy powstaje kamień nazębny.

Jako pierwszy z reguły pojawia się kamień naddziąsłowy, na powierzchni zębów, widoczny przy krawędzi dziąseł — jest on nieco ciemniejszy od zębów. W kwestii tego, jak wygląda kamień nazębny, nie ma dużych odstępstw. Z czasem może jednak zacząć rozwijać się kamień poddziąsłowy, stanowiący poważne zagrożenie — gdyż to za jego sprawą powstają takie choroby jak paradontoza. Kamień poddziąsłowy powoduje odsłanianie szyjek zębów, co powoduje nadwrażliwość, stany zapalne, krwawienie i nie tylko.

Prawdą jest, że tak naprawdę każdy z nas miał lub ma kamień nazębny — nie oznacza to jednak, że każdy będzie chorować na paradontozę czy próchnicę. Nie da się uniknąć odkładania kamienia nazębnego na zębach. Jego powstawanie jest uzależnione przede wszystkim od tego, jak czyścimy zęby, ale także od tego, jakie mamy wady zgryzu, ile śliny wydzielamy, co jemy, jakie mamy skłonności genetyczne i nie tylko.

Jak często usuwać kamień nazębny?

Wiesz już, jak wygląda kamień nazębny. Powinieneś teraz dowiedzieć się, jak często powinieneś przeprowadzać proces jego usuwania. Nim do tego przejdziemy, opiszemy metodę usuwania kamienia nazębnego, czyli skaling. Podczas skalingu głowica wytwarza ultradźwięki, które rozkruszają kamień i sprawiają, że zaczyna on odpadać od zębów. Skaling to jeden ze sposobów leczenia w przypadku, gdy pacjent zmaga się z zapaleniem dziąseł. Skaling powinno się przeprowadzać co pół roku, w najgorszym wypadku — co rok. Skaling może być przeprowadzany na NFZ, więc o koszty nie powinniśmy się martwić.

Skoro wiesz już, jak wygląda kamień nazębny, będziesz w stanie na niego łatwo zareagować. Warto jednak, abyś był w stałym kontakcie z dentystą co pół roku — nawet, gdy nie widzisz u siebie kamienia nazębnego. Pamiętaj, że ten osad to jedynie jedne z wielu niebezpieczeństw, które na ciebie czyhają!