Search
Budowa zęba ludzkiego

Budowa zęba ludzkiego

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda budowa zęba ludzkiego. Warto najpierw zauważyć, że w jamie ustnej dorosłego człowieka powinno znajdować się od 28 do 32 zębów. Mowa tutaj o ośmiu siekaczach, jedynkach, a ponadto dwóch siekaczach bocznych. Do tego trzeba doliczyć cztery kły, osiem przedtrzonowców, a także od ośmiu do dwunastu trzonowców. Okazuje się, że różnica w liczbie zębów związana jest przede wszystkim z ewolucją człowieka. Co ciekawe, nasi przodkowie miele jeszcze więcej zębów, bowiem ich pokarm był nieco inaczej zbilansowany. Obecna dieta człowieka nie wymaga jednak tak intensywnego przeżuwania, co w czasach prehistorycznych.

Anatomia zęba

Trzeba wiedzieć o tym, że ząb złożony jest z korony, a ponadto korzenia, który znajduje się pod powierzchnią dziąsła. Warto zaznaczyć, że część zęby między koroną a korzeniem jest zwana szyją zęba, o czym nie każdy pamięta. Jak się okazuje, zadaniem korzeni jest utrzymanie zęba w odpowiedniej pozycji. Jednakże różne typy zębów mają też różną liczbę korzeni, a ponadto formacji korzeniowych, co jest bardzo istotne. Przeważnie siekacze, kły, a także przedtrzonowce mają jeden korzeń, jednakże trzonowce mają dwa, a nawet trzy. Co ciekawe, korzenie zębów mają również nieco inne kształty, a dodatkowo rozmiary. Nierzadko są proste bądź zagięte, jednak mogą również stanowić oddzielne struktury bądź zlewać się ze sobą. Pomimo tego, że każdy człowiek ma nieco inne uzębienie, to każdy ząb ma pewne wyróżniające cechy, dzięki którym można stwierdzić, czy ząb jest siekaczem, a może trzonowcem. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że zęby nie są jednolitą twardą strukturą, gdyż w ich środku znajduje się dużo wolnej przestrzeni. Mowa tutaj o tak zwanej komorze oraz kanałach korzeniowych, które wypełnione są miazgą, czyli żywą tkanką. Należy także dodać, że zęby, które ma dorosła osoba, nazywane są formalnie zębami stałymi. Natomiast dzieci mają zęby mleczne. Są one przeważnie zastępowane zębami stałymi w okresie od sześciu do trzynastu lat. W wieku dwunastu lat większość dzieci powinna cieszyć się zestawem zębów stałych, jednakże istnieją od tego wyjątki. Przede wszystkim warto zabierać pociechę do stomatologa. Najlepiej wybrać renomowaną klinikę stomatologiczną, gdyż jakość zabiegów powinna być kwestią priorytetową dla każdej osoby. Trzeba też wiedzieć o tym, że uzębienie stałe złożone jest z 32 zębów, o czym nie każdy pamięta. Mowa tutaj o czterech siekacza, dwóch kłach, czterech przedtrzonowcach, czterech zębach trzonowych, a ponadto dwóch zębach mądrości. Jeżeli natomiast zęby mądrości zostaną usunięte, w jamie ustnej powinno zostać 28 zębów.

Szkliwo zęba

Wiele osób zastanawia się, jak zbudowane jest szkliwo zęby. Warto najpierw powiedzieć, że jego zadaniem jest ochrona zębów. Szkliwo świetnie spełnia swe zadanie przez kilkadziesiąt lat, jednakże trzeba się z nim obchodzić odpowiednio. Okazuje się, że szkliwo człowieka nie odrasta. Dlatego powinno zostać otoczone właściwą opieką. Najlepiej często chodzić do stomatologa. Dzięki temu można zadbać o zdrowie jamy ustnej. Warto wiedzieć o tym, że szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Niestety jest ona też nieodnawialna. Oznacza to w skrócie, iż nie może się sama zregenerować, co może być kłopotliwe. Podstawową funkcją szkliwa jest ochranianie zębów przed uszkodzeniami. Mowa tutaj nie tylko o uszkodzeniach mechanicznych, ale również termicznych i bakteryjnych. Wszystkie są bardzo groźne dla ludzkiego organizmu oraz zębów. Każdy powinien wiedzieć, że ząb złożony jest z korony, która wystaje na powierzchnię. Do tego należy doliczyć korzeń umieszczony w zębodole. Natomiast korona, a także korzeń rozgranicza szyjkę zęba. Tak wygląda budowa zęba ludzkiego. Trzeba jeszcze wiedzieć, że szkliwo należy do tkanek twardych zęba. Budowa zęba ludzkiego jest dość złożona. Warto dodać, że ludzkie szkliwo pokrywa zębinę w rejonie korony zęba, o czym nie każdy pamięta. Ponadto ma około dwóch milimetrów grubości. Złożone jest w 98% ze składników nieorganicznych. Warto dowiedzieć się, jak wygląda budowa zęba ludzkiego.

Zębina i miazga

Każda osoba powinna wiedzieć, że zębina zlokalizowana jest pod szkliwem. Jest to tkanka, która pełni bardzo dużo funkcji. Okazuje się, że na powierzchni korony pokrywa ją warstwa szkliwa, natomiast na powierzchni korzenia warstwa cementu zębowego, o czym nie każdy wie. Mowa tutaj o najbardziej rozległej tkance zęba, która znajduje się w obrębie korony, korzenia, a ponadto szyjki. Dlatego budowa zęba ludzkiego jest dość skomplikowana. Wiele osób zastanawia się, czym jest miazga. Mowa tutaj o tkance, która wypełnia wnętrze zęba – korzeń, a ponadto komorę. Co ciekawe, jest ona bogato unaczyniona, a ponadto unerwiona. Warto też dodać, że naczynia, a także nerwy wnikają w głąb zęba przez otwór wierzchołkowy, który mieści się na końcu korzenia. Ponadto w skład miazgi wchodzą także wszelkie odontoblasty. Ich wypustki penetrują w głąb zębiny, biegnąć we wszystkich kanalikach zębinowych. Zaatakowana przez próchnicę miazga może powodować sporo bólu.