Search
piaskowanie-zebow-czy niszczy-szkliwo

Piaskowanie zębów – czy niszczy szkliwo?

Pacjenci bardzo często boją się skorzystać z piaskowania zębów z obawy na to, że mogą zniszczyć sobie szkliwo zębów. Jeśli piaskowanie zębów jest przeprowadzone prawidłowo to szkliwo nie, zostanie uszkodzone. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny dla naszych zębów.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Jest to rutynowy zabieg dentystyczny, który jest powszechnie wykorzystywany w profilaktyce próchnicy i innych schorzeń uzębienia. Głównym zadaniem piaskowania jest to, by usunąć przebarwienia oraz miękkie naloty z powierzchni zębów, oraz trudno dostępnych powierzchni międzyzębowych. Zazwyczaj piaskowanie stosuje się łącznie z lekkim zabiegiem chirurgicznym. Głównym komponentem piasku stomatologicznego są substancje na tyle twarde, aby mogły sobie poradzić z usuwaniem osadu nazębnego, ale jednocześnie są na tyle delikatne, by nie uszkodzić szkliwa. Najczęściej wykorzystuje się wodorowęglan sodu lub glicynę. Piaskowanie można podzielić na naddziąsłowe oraz poddziąsłowe. Pierwszy zabieg polega na tym, że pozbywa się osadu z części zęba znajdującej się ponad dziąsłem. Do tego używa się piasek o twardszych drobinkach.

Pozwala to usunąć także masywne przebarwienia. Piaskowanie wykonywane przez specjalistów nie grozi uszkodzeniem szkliwa. Natomiast piaskowanie poddziąsłowe pomaga pozbyć się osadu i przebarwień w okolicy kieszeni zębowych. Bliskie sąsiedztwo wrażliwego na ból i dobrze ukrwionego dziąsła wymaga użycia piasku o miękkich drobinkach. Najczęściej jest wtedy stosowana glicyna. Nie ma konieczności polerowania zębów po tym zabiegu. Całość zabiegu trwa około godziny. Zaraz po zabiegu pacjent może czuć lekki dyskomfort. Piaskowanie powinno powtarzać się co pół roku.

Jakie są zalecenia po zabiegu piaskowania ?

Po piaskowaniu przez dwie do trzech godzin nie należy spożywać posiłków oraz napojów. Zaleca się także unikania spożywania pokarmów, które mogą barwić zęby. Między innymi takimi pokarmami są: buraki, jagody, kawa, czy wino. Również herbata może zaszkodzić zaraz po piaskowaniu. Gdy pacjent chce utrzymać efekt piaskowania jak najdłużej, to zaleca się, by wyeliminować ze swojej diety, przynajmniej na dobę powyższe produkty. Nie można także zapomnieć o rutynowej higienie jamy ustnej. Dobrze jest szczotkować zęby po każdym spożytym posiłku. Można także użyć nici dentystycznych oraz płukanek do jamy ustnej.

Wskazania do zabiegu

Zabieg ten warto przeprowadzać profilaktycznie co pół roku. Szczególne powinny skorzystać z piaskowania osoby, które palą papierosy, czy piją dużo kawy. Także osoby, które noszą aparat ortodontyczny, powinny skorzystać z piaskowania.

Piaskowanie zębów – koszt zabiegu

W Polsce jest to zabieg, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonuje się go odpłatnie. Koszt takiego piaskowania waha się pomiędzy 100 a 200 złotych. Wszystko zależy także, od tego, w jakim mieście jest wykonywany zabieg i do jakiego dentysty się wybierzemy. Ceny mogą się także różnić w zależności od tego, na jaki rodzaj piaskowania się zdecydujemy.