Search
szkorbut-jak-leczyc

Szkorbut – jak leczyć? Metody leczenia.

Szkorbut, czyli choroba marynarzy nazywana również gnilcem lub cyngą jest chorobą atakującą wiele narządów, ma ona związek z niedoborem lub brakiem w organizmie witaminy C, czyli kwasu askorbinowego. Co to więc szkorbut jak leczyć tę chorobę?

Czym jest szkorbut?

Szkorbut nazywany również gnilcem jest to choroba, która atakuje wiele narządów naraz. Jest ona spowodowana brakiem w organizmie kwasu askorbinowego nazywanego również witaminą C. Przyjęło się, że chorobę te nazywa się również chorobą żeglarzy lub marynarzy, co ma związek, z tym że dieta wykonujących ten zawód osób była lata temu niezbyt bogata w składniki odżywcze, w tym szczególnie witaminę C.

Jest więc to choroba wynikająca z niedoboru witaminy C. Większość zwierząt nie ma problemu z syntezą tej witaminy z pokarmu, nie dotyczy to ludzi, którzy muszą ją niestety dostarczać w gotowej postaci. Brak kwasu askorbinowego w organizmie sprawia, że pojawiać się mogą coraz częstsze niebezpieczne dla zdrowia krwawienia. Warto zaznaczyć, że dorosłe osoby powinny codziennie przyjmować dawkę witaminy C w granicach 45 do 90mg. Należy ją dostarczać w pożywieniu, przy jednoczesnym wspieraniu się suplementami diety. Jednocześnie warto jest spożywać kwas askorbinowy w odpowiednich ilościach, ponieważ jego przedawkowanie grozi uszkodzeniem organizmu.

Oznaki szkorbutu

Wiadome jest już, że gnilec związany jest z brakiem witaminy C, czyli kwasu askorbinowego w organizmie. Braki te mogą zagrażać życiu i zdrowiu. Jak leczyć szkorbut? Jakie są objawy choroby? Zaburzenie syntezy kolagenu jest głównym objawem szkorbutu, problem ten wynika z braku kwasu askorbinowego, który konieczny jest do procesu syntezy. Prowadzić to może to przede wszystkim do tego, że zwiększona zostaje kruchość żył, co następnie prowadzi do pojawienia się wszelkiego rodzaju wybroczyn, sińców oraz krwotoków wewnętrznych. Kolejną oznaką występowania szkorbutu jest przerost dziąseł, który nieleczony prowadzić może do wypadnięcia zębów.

Katalog powikłań związanych z niedoborem witaminy C jest niezwykle szeroki, mogą to być również wszelkie bóle kostne i mięśniowe, które prowadzić mogą nawet do kontuzji i złamań. Pojawiać się mogą również wszelkie zmiany psychiczne takie jak stany depresyjne, ospałość czy apatia. Niektóre przypadki niedoboru kwasu askorbinowego prowadziły do sepsy, neuropatii, a nawet śmierci.

Kuracja i leczenie szkorbutu

Znając już objawy, warto jest wiedzieć, czym jest gnilec i jak leczyć szkorbut. Oczywiste jest to, że zaatakowany szkorbutem organizm należy leczyć poprzez wprowadzenie do diety chorego produktów, które zawierają wysokie stężenie witaminy C. Ponadto należy dietę wspierać wszelkiego rodzaju suplementami w formie tabletek, kapsułek lub kapsułek musujących zawierających witaminę C. W przypadku zagrożenia śmiercią należy podawać witaminę C dożylnie za pomocą kroplówki.

Pamiętajmy, że nieleczony szkorbut prowadzić może nawet do śmierci, na szczęście w dzisiejszych czasach coraz rzadziej się to zdarza. Warto więc zadbać o szybkie zdiagnozowanie choroby, ponieważ we wczesnym etapie nie ma problemu ze zwalczeniem jej. Wiedząc już czym jest szkorbut i jak go leczyć, warto zacząć od zapobiegania mu poprzez właściwą dietę bogatą w witaminę C.