Search
Wizyta adaptacyjna u dentysty – kiedy?

Wizyta adaptacyjna u dentysty – kiedy?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem. Zęby są ważne, ponieważ dzięki nim można żuć, uśmiechać się, a także śpiewać, mówić i gwizdać. Niestety wiele osób już od najmłodszych lat cierpi z powodu próchnicy, która staje się powoli chorobą cywilizacyjną nie tylko w Polsce, ale i na zachodzie. Jest to spowodowane złą higieną jamy ustnej oraz trybem życia i stresem, który towarzyszy wielu osobom na co dzień. Z tego względu należy zadbać o zdrowie dzieci i umówić się na wizytę u stomatologa. Wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy jest wskazana? Jak się do niej przygotować?

Co to jest wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy powinna się odbyć, zostanie wyjaśnione trochę później. Na początku należy zastanowić się, co to w ogóle jest i jak znaleźć odpowiedniego stomatologa. Wiele osób obawia się dentysty, a jest to spowodowane bólem, jaki był odczuwany podczas leczenia w młodym wieku. Aby tego uniknąć u swoich dzieci, należy wybrać dobrego stomatologa, który jest specjalistą w zakresie wizyt adaptacyjnych i współpracy z najmłodszymi pacjentami. Małe dzieci nie wiedzą jeszcze, czy wizyta u stomatologa jest czymś nieprzyjemnym.

Najczęściej nerwy rodziców udzielają się ich pociechom i wówczas może dojść do scen, których nie chce się oglądać. Zatem bardzo ważne jest, aby rodzice zachowali spokój i nie wypowiadali słów, że nie ma się czego bać. Takie stwierdzenie może wywołać lęk u dziecka. Podczas pierwszej wizyty adaptacyjnej lekarz nie bada dziecka, a jedynie zaznajamia je z gabinetem, fotelem dentystycznym i otwieraniem buzi. Wszystko przebiega spokojnie, a stomatolog ma specjalne gadżety, które umilają pobyt w gabinecie dzieciom i sprawiają, że czują się one bezpiecznie i spokojnie.

Podczas takiego spotkania dentysta pokazuje dziecku szczoteczkę do zębów i ruchy, którymi powinno się szczotkować zęby. Na pewno najważniejszą kwestią jest to, aby wybrać się do gabinetu stomatologicznego, który jest przystosowany do przyjmowania małych pacjentów, a lekarz ma odpowiednie podejście. Tylko wówczas dziecko będzie czuło się komfortowo, a gabinet stomatologiczny nie będzie kojarzyć mu się źle.

Pierwsza wizyta u dentysty dla dziecka – kiedy jest odpowiedni czas?

Wielu rodziców się zastanawia, wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy powinna się odbyć. W tej kwestii zdania się podzielone. Pediatrzy z reguły zalecają regularne wizyty u dentysty od trzeciego roku życia. Niestety, 15% dzieci poniżej trzeciego roku życia ma już zęby dotknięte próchnicą. Aby tak się nie stało, dentyści zalecają udanie się do gabinetu, gdy pojawi się pierwszy ząb. Na pewno nie powinno być to później niż przed ukończeniem pierwszego roku życia. W ten sposób można zapobiec próchnicy zębów mlecznych i dać dziecku szansę na wcześniejsze poznanie gabinetu, personelu i dentysty.

Aby pierwsza wizyta u dentysty nie przyniosła przykrych niespodzianek, konieczne jest regularne mycie zębów już od pierwszego zęba. Podczas pierwszej wizyty dziecko jest najczęściej pod wrażeniem pomieszczeń i urządzeń. Punktem kulminacyjnym jest lampa, za pomocą której rozjaśniają się zęby. Na pewno dzięki regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym można uniknąć wielu problemów. Jednak same wizyty to nie wszystko. Dziecko powinno wraz z rodzicami myć zęby. Na początku będzie to niezdarne, ale regularność sprawi, że stanie się to codziennością i nawykiem. Warto wybrać dla maluszka kolorowe szczoteczki i akcesoria, które sprawią, że mycie zębów będzie zabawne.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy powinna się odbyć, zostało już wyjaśnione. Warto teraz się zastanowić, jak przygotować malucha na takie spotkanie. Przede wszystkim ważne jest, aby rozbudzić jego ciekawość. Warto zabrać do gabinetu ulubioną maskotkę, której lekarz również zbada zęby. Bardzo ważne jest to, aby ustalić termin, w którym dziecko nie będzie miało już żadnych innych spotkań i zadań.

Należy też zachęcać dziecko i dodawać mu odwagi. Można to robić, rozmawiając o szczotkowaniu zębów lub podczas zabawy. Obiecywanie nagrody czy prezentu może powodować presję, a więc nie jest to dobre rozwiązanie. Podczas spotkania należy powstrzymać się od komentowania i pozostawić sprawę w rękach specjalisty. Dziecko nie może skupiać się w tym momencie na rodzicach, ale na tym, co mówi do niego stomatolog. Najważniejszą rzeczą podczas pierwszej wizyty u dentysty jest to, aby nie przestraszyć dziecka, nawet jeśli ktoś sam boi się dentysty. Rodzic powinien być wzorem do naśladowania i regularnie poddawać się kontrolom, przy czym można zabrać ze sobą swoje dziecko.

Jeśli dziecko jest niespokojne, można wziąć je na kolana u dentysty i potrzymać za rękę, gdy lekarz wykonuje swoją pracę. Wizyta adaptacyjna u dentysty kiedy powinna się odbyć, zależy oczywiście od rodziców, ale im wcześniej takie spotkanie się odbędzie, tym lepiej dla dziecka i jego zębów. Nie warto odwlekać wizyty, gdyż może to mieć przykre konsekwencje.