Search
czy-zab-boli-po-leczeniu-kanalowym

Czy ząb boli po leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe zęba często pozwala na uniknięcie jego usunięcia. Wielu pacjentów zastanawia się czy ząb boli po leczeniu kanałowym? Tak, ząb po leczeniu kanałowym boli, ponieważ leczenie wykonywane jest pod znieczuleniem. Kiedy znieczulenie odpuści pacjentom może dokuczać ból leczonego zęba. To czy ząb boli po leczeniu kanałowym każdego pacjenta uzależnione jest od indywidualnego stanu zdrowia oraz innych czynników.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Kanałowe leczenie zębów inaczej nazywane leczeniem endodontycznym polega na usunięciu z zęba uszkodzonej miazgi i zabezpieczeniu miejsca, które powstało po jej usunięciu specjalnym materiałem.Przed kanałowym leczeniem zęba lekarz diagnozuje zmiany jakie w nim zaszły poprzez wykonanie zdjęcia RTG, które zobrazowuje zmiany jakie zaszły w uzębieniu oraz pomaga określić lokalizację chorego zęba, a także ukazuje jak wyglądają jego korzenie.


Pierwszy etap leczenia kanałowego to otwarcie zęba, usunięcie z niego próchnicy i stworzenie wygodnego dojścia do kanałów korzennych. Podczas zabiegu stosowany jest koferdam czyli gumowa osłona, która ogranicza dopływ śliny do leczonego zęba.


Kolejnym etapem leczenia kanałowego jest usunięcie miazgi znajdującej się w komorze oraz kanałach, a następnie poszerzenie ich przy użyciu specjalistycznych pilników. Po tych czynnościach ząb jest dezynfekowany podchloryną sodu w celu usunięcia bakterii i pozostałości miazgi.


W czasie leczenia kanałowego używany jest endometr, który służy do sprawdzania długości kanałów. Czynność ta jest bardzo ważna, ponieważ opracowanie kanałów ma ogromny wpływ na powodzenie leczenia kanałowego.
Następny etap to dezynfekcja kanałów i wypełnienie ich materiałem termoplastycznym w celu uniknięcia ponownego zakażenia. Ząb z wypełnionymi kanałami odbudowuje się tradycyjnie lub przy zastosowaniu uzupełnienia protetycznego.

Wskazania do leczenia kanałowego

Najczęstszą przyczyną wprowadzenia leczenia kanałowego zęba jest ostry ból, który utrzymuję się przez kilka dni i wpływa na jakość i ilość snu.
Leczenie kanałowe stosowane jest także w martwych zębach, które nie bolą oraz zębach zaatakowanych rozległą próchnicą. Innymi wskazaniami do leczenia kanałowego zęba są: martwica miazgi, urazy zęba, w czasie których pęka korona i odsłania miazgę oraz zmiany okołowierzchołkowe, a także źle wykonane leczenie kanałowe i wystąpienie stanu zapalnego.

Ból po zabiegu endodontycznym

Czy ząb boli po leczeniu kanałowym? Wystąpienie bólu po tym jak znieczulenie przestanie działać jest normalne. Ból taki najczęściej utrzymuje się do około 3 dni po leczeniu, ale dyskomfort towarzyszący usunięciu korzeni może być odczuwalny nawet przez 21 dni.


Przyczyną bólu może być nadwrażliwość tkanek oraz wystąpienie stanu zapalnego po zabiegu. Jeśli dolegliwości te utrzymują się przez co najmniej 5 dni należy udać się na kontrolę do dentysty, który sprawdzi, co jest powodem długotrwałego bólu.


Ból zęba po leczeniu kanałowym można uśmierzyć stosując leki przeciwbólowe lub robiąc okłady z mrożonek lub chłodnego ręcznika na twarzy w okolicach leczonego zęba, Czynność ta przyśpieszy regenerację tkanek i zmniejszy obrzęk.