• Home
  • Protetyka
  • Korona na zęba – jak się robi koronę na zębie?
Search
Korona na zęba – jak się robi koronę na zębie?

Korona na zęba – jak się robi koronę na zębie?

Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najchętniej wybieranych uzupełnień protetycznych są korony na zęby. Nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ pozwalają szybko przywrócić fizjologiczne funkcje uzębienia, a także poprawić estetykę. Warto wspomnieć, że są także wytrzymałe oraz odporne na mechaniczne uszkodzenia. Korona na zęba jak się robi wyjaśnimy w tym artykule.

Jak zakłada się korony na zęby?

Nie trzeba się martwić o wypadnięcie koronek, jeśli są naprawdę solidnie przymocowane. Właśnie dlatego najlepiej udać się do sprawdzonego i renomowanego stomatologa, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Najpierw zęby muszą być specjalnie przygotowane pod korony. W tym celu używa się wierteł stomatologicznych, żeby je nieco oszlifować. Zęby, które uległy znacznemu uszkodzeniu lub zostały zaatakowane próchnicą muszą zostać poddane procedurze. Zdrowych tkanek zęba zostało bardzo mało, więc pacjent nie musi się obawiać ich utraty. Czasami koniecznie jest zastosowanie wypełnienia kompozytowego do wzmocnienia kikuta zęba. Gdy ząb jest już oszlifowany to lekarz dentysta wsuwa nitkę separacyjną w przestrzeń między dziąsłem a kikutem. To sprawi, że świetnie widoczne będzie pole zabiegowe, a pobrany wycisk będzie dobrze odzwierciedlać warunki, które panują w jamie ustnej. Ten etap jest niezwykle ważny, ponieważ zapewnia szczelne przyleganie korony i wpływa na jakość protetycznej pracy. Korona na zęba jak się robi powinien wiedzieć każdy doświadczony stomatolog.

Jak długo trzyma się korona na zębie?

Bez wątpienia największą popularnością cieszą się korony porcelanowe. Są to uzupełnienia trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne, a do tego zapewniające bardzo wysokie walory estetyczne. Można śmiało powiedzieć, że zdecydowanie warto zakładać koronki na zęby, gdyż jest to inwestycja warta swojej ceny. Korony nie tylko odtwarzają wielkość i anatomiczny kształt uzębienia, ale również znacząco poprawiają jakość życia. Są również wygodniejsze niż proteza, która może wypadać lub się przesuwać. Nie wszyscy mają świadomość, że codzienna higiena ma kluczowy wpływ na trwałość koron. Sztuczne uzębienie może służyć nawet wiele długich lat, jeśli będziesz o nie dbać. Dodatkowo lepiej nie otwierać napojów zębami i nie gryźć twardych skorupek orzechów, ponieważ korona może się uszkodzić, dokładnie tak samo jak naturalne zęby.

Ile kosztuje korona na ząb?

Korony na zęby są tańsze od implantów, ale też wiążą się z dużymi wydatkami. W zależności od gabinetu może się różnić koszt usługi. W dużych miastach poprawa estetyki uzębienia cieszy się większym zainteresowaniem, dlatego trzeba też tam zapłacić więcej. Najdroższe są korony pełnoceramiczne lub na cyrkonowej podbudowie, które mogą kosztować 2000-3000 zł. Popularnym wariantem są też korony na podbudowie metalowej, których koszt to 1400-1800 zł. Trzeba jeszcze pamiętać o kosztach korony tymczasowej, której cena oscyluje w granicach 300-400 zł. Korona na zęba jak się robi powinieneś wiedzieć po przeczytaniu tego tekstu. Uzębienie to wizytówka każdego człowieka, dlatego nie można tego zaniedbać.