Search
jakie-sa-wady-zgryzu

Jakie są wady zgryzu? Krótki opis

Wady zgryzu to poważny problem, który przekłada się na komfort funkcjonowania w codziennym życiu. Powinieneś wiedzieć, jakie są wady zgryzu i ile trwa leczenie wady zgryzu, aby w razie potrzeby pomóc swojemu dziecku za wczasu. Wady zgryzu mogą powodować problemy związane z oddychaniem, jedzeniem, a także mogą z nich wynikać problemy z mową. Im dłużej dziecko będzie żyć z wadami zgryzu, tym bardziej się one rozwiną — a w pewnym momencie staną się bardzo trudne do wyleczenia. Powinieneś być w stanie pomóc sobie czy dziecku i wiedzieć, jak rozwiązać problemy związane z wadą zgryzu. Zapraszamy do lektury!

Skąd się biorą wady zgryzu?

Istnieje kilka często powtarzających się przyczyn wad zgryzu. Jeśli zastanawiasz się, skąd się biorą wady zgryzu, warto jest przede wszystkim zacząć od tego, dlaczego pojawiają się one u małych dzieci. Powodem takiej sytuacji jest tak zwany poród kleszczowy. Prócz tego, na rozwój wady zgryzu może mieć wpływ to, jak układamy dziecko do snu – jeśli robimy to nieprawidłowo, istnieje wysokie ryzyko, że pojawi się u dziecka problem ze zgryzem.

Na rozwój wad zgryzu ma wpływ także nieprawidłowe karmienie dziecka – czy to piersią, czy też butelką. Jak to się dzieje? Okazuje się, że pokarm (mleko z piersi czy z butelki) powinien być podawany pod kątem 45 stopni, tymczasem rodzice, często z wygody, karmią dziecko gdy leży ono na płasko. Jest to bardzo złe, gdyż opadająca żuchwa powoduje tyłozgryz.

Do powodów powstawania wady zgryzu można doliczyć ssanie kciuka, smoczka nieodpowiednio wyprofilowanego, ciągłe gryzienie przedmiotów, bruksizm czy oddychanie przez usta. Jak widzisz, powodów jest bardzo dużo, a jakie są wady zgryzu z tego tytułu – bez wątpienia wymagające długotrwałego leczenia!

Jak leczyć wady zgryzu?

Wiesz już, skąd się biorą wady zgryzu. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć wady zgryzu, odpowiadamy — najlepiej jest zrobić to z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego. Wykorzystuje się także mioterapię, czyli ćwiczenie mięśni mimicznych i narządu żucia. Częściej jednak stosowane jest leczenie ortodontyczne, a w niektórych przypadkach rozszerza się je o działania z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Na pewno zastanawiasz się, jakie są wady zgryzu, które trzeba leczyć chirurgicznie. Dotyczy to przypadków szczególnie zaawansowanych.

Podstawowy podział aparatów wynika z trwałości ich mocowania. Aparat stały mocuje się na kilka lat i nosi się go bez przerwy, tymczasem aparat ruchomy nosi się w określonym przez ortodontę czasie i można go ściągać. Obydwa aparaty przynoszą zadowalające efekty, jednak aparat ruchomy jest zalecany głównie dzieciom — u starszych osób nie daje on tak dobrych efektów. Jeśli chciałbyś wiedzieć, ile trwa leczenie wady zgryzu, odpowiadamy – najczęściej pacjent musi poczekać co najmniej dwa lata od założenia aparatu. Jest to proces długotrwały, ale przynoszący efekt na bardzo długi czas.

Skoro wiesz już, jakie są wady zgryzu — postaraj się rozwiązać problemy z nimi związane. Powodzenia!