Search
jaki-aparat-ortodontyczny-wybrac

Jaki aparat ortodontyczny wybrać? Doradzamy!

Zastanawiasz się nad tym, jaki aparat ortodontyczny wybrać? Jego wykorzystanie jest przewidziane w przypadku, gdy pacjent zmaga się z wadami zgryzu. Kwestia tego, jaki aparat ortodontyczny wybrać, jest bardzo ważna, gdyż najprawdopodobniej taki aparat będzie towarzyszyć pacjentowi przez co najmniej dwa lata, a często nawet i dłużej.

To pacjent podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą tego, jaki aparat zostanie u niego zastosowany — wszystko zależy od potrzeb i budżetu. W tym artykule dowiesz się, jaki aparat ortodontyczny wybrać, a także jak działa aparat ortodontyczny. Kwestia tego, jak długo nosi się aparat ortodontyczny, również zostanie poruszona w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak działa aparat ortodontyczny?

Do leczenia wad zgryzu najczęściej wykorzystuje się właśnie aparat ortodontyczny. Działa on poprzez wywieranie pewnych sił na zęby i kości, co sprawia, że ulegają one przesuwaniu. Bieżące regulowanie aparatu ortodontycznego pozwala na łatwe dopasowanie go do aktualnych warunków panujących w jamie ustnej. Aparat stały stanowi odpowiedź na wiele wad zgryzu, z którymi zmagają się pacjenci.

Odpowiednio przeprowadzone leczenie ortodontyczne skutkuje znaczącą poprawą, a nawet całkowitym usunięciem wady zgryzu u pacjenta. Wiedząc, jak działa aparat ortodontyczny, wiesz już, że jest to stosunkowo skuteczna metoda leczenia wad związanych z nieprawidłowym ustawieniem zębów. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach łączy się leczenie ortodontyczne z działaniami chirurga stomatologa, który dokonuje między innymi ekstrakcji zębów.

Aparat stały składa się z klamerek (zamków), które nakleja się na każdy ząb przewidziany w leczeniu przez ortodontę. Jeśli zastanawiasz się, jaki aparat ortodontyczny wybrać, masz do wyboru aparaty z zamkami stalowymi, kryształowymi i porcelanowymi. W zależności od tego, które wybierzesz, możesz liczyć na lepszą estetykę rozwiązania przy jednoczesnym takim samym efekcie.

Istnieje również możliwość skorzystania z aparatu samoligaturującego, który od aparatu tradycyjnego różni się brakiem konieczności stosowania ligatur. Takie aparaty w większości przypadków są bardziej komfortowe w noszeniu, gdyż ich noszenie nie powoduje dużej ilości podrażnień. Aparat samoligaturujący jest nieco wygodniejszy, gdyż z racji budowy zamków nie ma konieczności wymiany ligatur, co ogranicza ilość wizyt u lekarza ortodonty.

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

Trudno jest jednoznacznie określić, jak długo powinno się nosić aparat na zęby. Wszystko jest uzależnione od tego, jak przebiega leczenie i jak szybko u pacjenta pojawiają się efekty. W większości przypadków wystarczą maksymalnie dwa lata, aby w pełni rozwiązań problem związany z wadą zgryzu. Całe leczenie może jednak przesunąć się nawet do trzech lat, jeśli wada jest skomplikowana. Nie powinno to jednak stanowić kłopotu, o ile jesteśmy w stałej współpracy ze lekarzem ortodontą. Lepiej jest nosić aparat przez kilka lat, niż zmagać się z wadą zgryzu przez całe życie!