Search
czy-usuwac-zeby-mleczne-z-prochnica

Czy usuwać zęby mleczne z próchnicą?

Zęby mleczne wymagają starannej pielęgnacji. Jej brak może prowadzić do pogorszenia ich wyglądu oraz być przyczyną występowania próchnicy. Wielu rodziców zastanawia się zatem: czy usuwać zęby mleczne z próchnicą, czy też podejmować próby jej leczenia?

Czym są zęby mleczne?


Zęby mleczne pojawiają się na wczesnym etapie życia. W wieku około trzeciego roku życia dziecko powinno posiadać już wszystkie dwadzieścia zębów. Zęby wyrzynają się ze stałą kolejnością. W pierwszym etapie pojawiają się środkowe siekacze, a następnie siekacze boczne, zęby trzonowe, kły i kolejne zęby trzonowe. Zęby mleczne zaczynają wypadać około szóstego roku życia dziecka i są stopniowo zastępowane przez zęby stałe.

Zęby mleczne są bardzo istotne zarówno dla prawidłowego rozwoju psychicznego, jak i fizycznego dziecka, ponieważ biorą udział między innymi w tworzeniu struktury mięśni szczęki, pomagają w rozdrabnianiu pokarmów oraz rozwoju mowy. Zęby mleczne cechują się cieńszą warstwą szkliwa i zębiny w porównaniu do zębów stałych. W związku z tym wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu stosuje się szczoteczki do zębów oraz specjalistyczne pasty do zębów mlecznych. Nieprawidłowa dieta bogata w cukry może się przyczyniać do rozwoju próchnicy. W jej profilaktyce niezwykle ważne są regularne wizyty stomatologiczne, które powinny odbywać się już od pierwszego zęba mlecznego u dziecka.

Jak powstaje próchnica?


Próchnica powstaje na skutek niekorzystnego działania bakterii próchnicowych i produkcji przez nie kwasów organicznych. Sprzyja to zmianie pH jamy ustnej oraz mineralizacji kamienia nazębnego. Pożywkę dla mikroorganizmów chorobotwórczych stanowią przede wszystkim cukry pochodzące z przyjmowanego pożywienia. Po jego spożyciu dochodzi do spadku pH, demineralizacji szkliwa oraz rozwoju ognisk próchnicy. Początkowo występuje ona w postaci białych przebarwień, które wraz z upływem czasu ciemnieją.

Dochodzi do uszkodzenia zębiny, rozwoju stanu zapalnego, tworzenia się ubytku oraz pojawienia się nadwrażliwości i reakcji bólowej na zimne lub ciepłe pokarmy. Poza wysokowęglanową dietą rozwojowi próchnicy może sprzyjać predyspozycja osobnicza, zaburzenia związane z wydzielaniem prawidłowej ilości śliny oraz przyjmowane leki. W przypadku dzieci takie niekorzystne działanie wykazują antybiotyki.

Ponadto, próchnica u dzieci może być spowodowana patologicznym przebiegiem ciąży, nieprawidłową dietą stosowaną przez ciężarną lub wcześniactwem. Rozwojowi próchnicy na wczesnym etapie życia sprzyjają również złe warunki socjoekonomiczne, stres, choroby wieku niemowlęcego oraz nadmierne stosowanie smoczków lub gryzaków, które mogą uszkodzić delikatne szkliwo zębów. Ponadto, u wielu dzieci występuje próchnica butelkowa związana z podawaniem dzieciom niewłaściwych smoczków i ustników oraz słodzonych napojów.

Usuwanie mleczaków z próchnicą


Wielu rodziców zastanawia się, czy usuwać zęby mleczne z próchnicą? Należy wiedzieć o tym, że rozwój próchnicy u dzieci przebiega bardzo szybko i prowadzi do niszczenia korony zęba, pojawiania się dolegliwości bólowych, a nawet obumarcia miazgi zęba i rozwoju zgorzeli. Niestety w wielu przypadkach wczesna próchnica ma bardzo ostry przebieg i jest niezwykle trudna do wyleczenia, nawet mimo podjęcia dość szybko zdecydowanych działań. W takim przypadku odpowiedź na pytanie czy usuwać zęby mleczne z próchnicą jest twierdząca.