Search
implant-zeba-jak-wyglada-zabieg

Implant zęba – jak wygląda zabieg?

Zabieg implantacji zębów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on bezbolesny.
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie niezbędnych badań oraz postawienie diagnozy, a także zaplanowanie przebiegu przeszczepu.


Zabieg ten polega na rozcięciu dziąsła, rozszerzeniu go i wywierceniu otworu, do którego wprowadzony zostanie implant zęba po czym zakładane są szwy. Wszczepienie jednego implantu trwa od około 30 minut do nawet 2 godzin. Po zabiegu tkanki muszą się zagoić i etap ten trwa około 14 dni. W jego czasie należy spożywać płynne posiłki, płukać buzię po każdym posiłku, a także omijać miejsce wszczepienia implantu podczas mycia zębów.

W czasie gojenia nie wolno palić papierosów i jeśli jest taka konieczność trzeba przyjmować leki według zaleceń specjalisty. Po upływie czasu gojenia trzeba zdjąć szwy u chirurga stomatologicznego, a następnie w ciąg 4 miesięcy odbyć wizytę kontrolną i umówić wizytę, na której założone na zęby zostaną koronki.

Co to jest implant zęba?

Implant jest tytanową śrubką, która pełni funkcję korzenia. Na śrubce mocowane są mosty protetyczne albo korony.
Implanty służą do zastąpienia zębów i wrastają się one na stałe w dziąsła, ponieważ tytanowa śrubka jest materiałem neutralnym dla organizmu człowieka. Dzięki implantom można zastąpić pojedyncze zęby, a także odbudować całe uzębienie w szczęce dolnej i górnej.

Rodzaje implantów zębowych

Wyróżnić można wiele implantów zębowych, ale najpopularniejszymi są implanty tytanowe, które są bardzo trwałe i z powodzeniem stosowane są u wielu pacjentów. Tytan jest neutralnym materiałem dla człowieka, dlatego po zastosowaniu implantów tytanowych nie występują powikłania i skutki uboczne. Implanty te mają srebrnoszary kolor i czasem mogą nie wyglądać zbyt estetycznie.

Wyróżnić można także implanty śródkostne, które mocowane są w okolicach kości budującej żuchwę lub szczękę. Innym rodzajem implantów są implanty podokostnowe, które mocuje się pod dziąsłem delikatnie stykając się z kością szczęki lub żuchwy. Implanty mogą występować w różnych rozmiarach. Klasyczne implanty mają średnicę wielkości od 3,5 do 4,2 mm. Dostępne są także implanty mające średnice wielkości 6 mm.

Etapy wszczepiania implantu zęba

Zabieg wszczepienia implantu odbywa się w trzech etapach, którymi są: wszczepienie implantu, wkręcenie gojącej śruby oraz umocowanie korony. Implant zęba wszczepiany jest podczas pierwszego etapu, który jest zabiegiem chirurgicznym. Podczas zabiegu wywiercana jest dziura kości, w którą wkręcana będzie śruba będąca implantem. Po wkręceniu implantu sprawdzana jest jego stabilność oraz zszywana jest powstała rana.


Kolejnym etapem jest gojenie się rany, czyli etap zrośnięcia się implantu z tkanką kostną żuchwy lub szczęki. Po zagojeniu się raby w implant wkręcana jest śruba gorejąca w celu przyśpieszenia gojenia się błony śluzowej.
Trzeci etap to pobranie odcisku szczęki i założenie protezy tymczasowej. Kiedy łącznik jest gotowy zostaje on przykręcony do implantu, a korona zakładana jest na łącznik.