Search
jak-skutecznie-leczyc-paradontoze

Jak skutecznie leczyć paradontozę? Poznaj metody kuracji.

Paradontoza nie jest przyjemną przypadłością, jednak jej początkowe objawy dość trudno rozpoznać. Co więc powinno wzbudzić naszą uwagę? Jak skutecznie leczyć paradontozę?

Co to jest paradontoza?

Paradontoza to choroba, której głównym objawem jest zapalenie przyzębia. Wraz z rozwojem schorzenia stan zębów ulega stopniowemu pogorszeniu, co w konsekwencji może prowadzić do ich wypadania. Głównym winowajcą pojawienia się parodontozy jest kamień nazębny, który osadza się na styku zębów i dziąseł. To miejsce – jeśli nie jest odpowiednio często i właściwie oczyszczane – staje się siedliskiem bakterii.

Za rozwój schorzenia bardzo często odpowiada więc niedokładna pielęgnacja jamy ustnej. Czynnikami ryzyka mogą być również choroby przewlekłe (m.in. cukrzyca lub choroby układu krążenia), zaburzenia hormonalne i nałogi.

Objawy paradontozy

Wczesne wykrycie parodontozy nie jest łatwe. Najbardziej skutecznym sposobem na to, by trzymać rękę na pulsie i odpowiednio wcześnie wdrożyć środki zaradcze lub leczenie, jest regularne odwiedzanie stomatologa na kontrolach stanu uzębienia. Dentysta – mając wątpliwości co do kondycji przyzębia – może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów, które potwierdzi lub wykluczy rozwijanie się parodontozy. Na podstawie takiego zdjęcia można zobaczyć ubytki w kośćcu, które są jednym z objawów tego schorzenia.

Jak jednak w domowych warunkach rozpoznać, że parodontoza się rozwija? Głównymi objawami, które powinny wzbudzić czujność są m.in. zaczerwienienia dziąseł i ich obrzęki, krwawienie z jamy ustnej i ból podczas szczotkowania zębów, widoczne osunięcie się szyjek zębowych, a także nadwrażliwość zębów (np. podczas spożywania gorących lub zimnych potraw). Czasem można też spotkać się z nieprzyjemnym zapachem z ust, co związane jest z nagromadzeniem się bakterii w jamie ustnej.

Metody kuracji paradontozy

Niepokojące objawy powinny zmusić do wizyty u stomatologa, który zleci wykonanie potrzebnych badań (głównie jest to wykonanie zdjęcia pantomograficznego zębów) i w razie potrzeby skieruje do specjalisty w tej dziedzinie. Jak skutecznie leczyć paradontozę?

Parodontoza i jej leczenie może przebiegać w różny sposób. Jest to zależne od stopnia zaawansowania choroby. Wczesne jej wykrycie pozwala wdrożyć jedynie małe zmiany, by uniknąć jej rozwoju. Początkowo wystarczy usunąć kamień nazębny i stosować metody prewencyjne podczas codziennej pielęgnacji zębów (m.in. używanie nici dentystycznych i dokładne szczotkowanie). Na tym etapie nie jest konieczne wprowadzanie leczenia.

O tym, jak skutecznie leczyć paradontozę w późniejszych stadiach jej rozwoju, decyduje lekarz, który dobiera odpowiednią dla pacjenta metodę. Może to być usunięcie zanieczyszczeń z kieszonek zębowych za pomocą specjalnego urządzenia. Taki zabieg przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym i kontroluje jego efekty po około miesiącu. Poważniejsze objawy paradontozy mogą wymagać podjęcia leczenia chirurgicznego. Zwykle jest to oczyszczanie kieszonek zębowych lub korekta uzębienia.