• Home
  • Ortodoncja
  • Invisalign – co to jest? Poznaj innowacyjny aparat na zęby.
Search
Invisalign-co-to-jest

Invisalign – co to jest? Poznaj innowacyjny aparat na zęby.

Invisalign to przezroczysty aparat ortodontyczny w silikonowej formie nakładek na zęby. Jest to bardzo komfortowa alternatywa dla tradycyjnego aparatu oraz prawdziwa innowacja w dziedzinie korekty ustawienia zębów, a także wyglądu uśmiechu. Dzięki technologii obrazowania 3D wszyscy pacjenci otrzymują plan prostowania zębów, a także wizualizację od pozycji początkowej do pożądanej.

Invisalign – charakterystyka

Aparaty nakładkowe to świetna alternatywa dla aparatów stałych. Dzięki metodzie invisalign posiadanie wymarzonego uśmiechu nie będzie już większym problemem. Dodatkowo nie wymaga to praktycznie żadnych poświęceń w codziennym życiu. Aparaty nakładkowe prostują zęby poprzez komplet przezroczystych, wymiennych alignerów, które robione są na zamówienie oraz dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Każdy aligner wymienia się co 2 tygodnie, tak aby zęby pacjenta zaczęły stopniowo przesuwać się na prawidłowe miejsce. Obecnie postęp dokonuje się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli mowa o medycynie.

Przez wiele lat najlepszym rozwiązaniem w leczeniu wady zgryzu był aparat stały, składający się z metalowych łuków oraz zamków, które przykładane są bezpośrednio na zęby. Jednakże jeśli mowa o niewidocznych alignerach, czyli szynach nakładanych na zęby, pozwolą one normalnie oraz bez skrępowania funkcjonować w życiu codziennym. Wiele osób nawet nie zauważy, że stosuje aparat ortodontyczny. Tego typu aparaty nakładkowe nosi się je ciągle, a zdejmuje się jedynie podczas jedzenia.

Jak działa Invisalign?

Aparat nakładkowy Invisalign korygować będzie ustawienie zębów przez wywarcie kontrolowanego nacisku na poszczególne zęby przez właściwą ilość czasu, co będzie powodować ich stopniowe oraz delikatne przemieszczanie się. Aby wyleczyć pacjenta takim rozwiązaniem konieczna będzie odpowiednia ilość nakładek. Nakładki trzeba zmieniać co 5-10 dni. Każda z nich wydrukowana jest z przesunięciem zęba o około 0.18 do 0.25 minimetrów. Zmienianie nakładek na kolejne będzie powodować przemieszczanie się zębów. Ściśle planowany jest czas oraz zakres wykonanych ruchów podczas każdego etapu leczenia – dzięki temu można bardzo skutecznie prowadzić terapię.

Invisalign – koszt aparatu

Tego typu nakładki są nieco droższe niż standardowe aparaty ortodontyczne. Kosz nakładek może się wahać od 9 do 15 tys. zł. Jednakże trzeba pamiętać o tym, iż ostateczna cena zależeć będzie od danego gabinetu ortodontycznego. Na cenę będą wpływać takie czynniki jak m.in stopień zaawansowania wady zgryzy, czy też liczba nakładek, która będzie wystarczająca dla pacjenta.

Warto dodać, że zdarzają się sytuacje, w których cena aparatu nie różni się znacząco od standardowych rozwiązań wykorzystywanych w ortodoncji. Wszystko będzie zależało od indywidualnych potrzeb pacjenta. Bardzo dużo pacjentów obawia się tego, że leczenie takimi nakładkami jest bardzo kosztowne. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż cały koszt zależeć będzie m.in. od gabinetu i rodzaju, a także złożoności wady zgryza u danego pacjenta.