Search
nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów – przed czy po szczotkowaniu?

Utrzymanie jamy ustnej w dobrej formie nie musi być trudnym zadaniem. Pomoże nam w tym regularne szczotkowanie zębów oraz korzystanie z takiego wsparcia, jak płyny do płukania jamy ustnej czy nici dentystyczne. Jak korzystać z tak popularnej nici? To proste!

Nitkowanie zębów – charakterystyka

Nitkowanie zębów nie zastępuje szczotkowania, lecz jest jego uzupełnieniem. Dzięki nici możemy dotrzeć do tych zanieczyszczeń, których nie uda się usunąć tradycyjną szczoteczką do zębów. W jakiej kolejności powinniśmy wykonywać te czynności? Co przyniesie lepsze efekty: nitkowanie zębów przed czy po szczotkowaniu?

Każda wersja ma swych zwolenników, choć naukowcy twierdzą, że najlepsze efekty osiągniemy w chwili, gdy nitkowanie poprzedzi zabieg szczotkowania. Dlaczego? Bo taka kolejność pozwala rozluźnić bakterie i resztki pokarmów zalegające między zębami, dzięki czemu późniejsze szczotkowanie zębów przynosi jeszcze lepsze efekty i skuteczniej chroni nas przed chorobami przyzębia. Jak przeprowadzić taki zabieg w prawidłowy sposób?

Jak powinno się nitkować zęby?

Skoro znamy już odpowiedź na pytanie o nitkowanie zębów przed czy po szczotkowaniu, możemy skupić się na tym, w jaki sposób przeprowadzić ten zabieg. Ważna jest delikatność, dzięki czemu unikniemy problemów z podrażnionymi dziąsłami, oraz regularność.

Jak nitkować zęby? Na początek musimy oderwać kawałek nici, owinąć jej część wokół środkowego palca jednej ręki,a resztę wokół środkowego palca drugiej ręki. Tak przygotowaną nicią musimy przesuwać pomiędzy zębami, oczyszczając tym samym przestrzenie między nimi z bakterii i resztek jedzenia. Pamiętajmy, by nie drażnić nicą dziąsła, a ruchy wykonywać powoli i delikatnie.

Zalety nitkowania zębów

Dlaczego warto regularnie korzystać z nici dentystycznej? Powodów jest sporo. Niewielka nić dentystyczna stanowi cenne wsparcie w walce z bakteriami, które pojawiają się w jamie ustnej i stają się przyczynami wielu problemów z jej zdrowiem.

To z powodu bakterii nasze dziąsła są atakowane przez stany zapalne, to bakterie sprawiają, że dokucza nam próchnica czy nieświeży oddech.Wszystkich tym problemów możemy uniknąć w prosty sposób. Wystarczy, każde szczotkowanie zębów poprzedzimy nitkowaniem.

Jaki jest koszt nici dentystycznych?

Korzystanie z nici dentystycznych to dobre rozwiązanie dla oszczędnych osób. Bez względu na to, czy postawimy na nitkowanie zębów przed czy po szczotkowaniu, zabieg taki przyniesie nam sporo korzyści – również finansowych.

Jedno opakowanie nici to koszt około 10 złotych. To niewielka cena za zabieg, który może nam zaoszczędzić wielu bolesnych i drogich zabiegów stomatologicznych. W takiej sytuacji popularność nitkowania zębów nie powinna dziwić – wręcz przeciwnie.

Nitkowanie zębów to bardzo prosty zabieg, który każdy z nas może bez problemów wykonać we własnym domu. Im staranniej będziemy go wykonywać, tym większa szansa na to, że uda nam się utrzymać jamę ustną w dobrej formie do późnej starości.