O czym świadczy żółty nalot na języku?

O czym świadczy żółty nalot na języku? No właśnie, wiele przypadłości i poważniejszych chorób nie powoduje dolegliwości bólowych, ale objawiają się one w nieco inny sposób. Dlatego warto obserwować swój organizm, aby móc zaobserwować pewne odstępstwa od normy. Jednym z nich jest np. żółty język.

Czy trzeba się tym martwić? Czy zawsze taki objaw oznacza coś poważnego? Wreszcie, o czym świadczy żółty nalot na języku? Na pewno nie należy z tego powodu panikować, ale warto zastanowić się, co może być tego przyczyną w konkretnym przypadku.

Żółty nalot na języku – charakterystyka

Żółty język miewa takie same przyczyny u dorosłych, jak i u dzieci i jest ich kilka:

  • dieta – chodzi np. o picie dużej ilości kawy, herbaty lub żółtych soków i innych napojów, ale też dieta uboga w płyny
  • u dorosłych może to być efektem palenia tytoniu
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej – kiedy myje się zęby, zapominając o języku
  • infekcje górnych dróg oddechowych – podczas typowych tego typu infekcji można zaobserwować żółty nalot na języku. Dlaczego tak się dzieje? Bo przy nosie zatkanym katarem, którego trudno się pozbyć, często oddycha się ustami, a to sprzyja gromadzeniu się drobnoustrojów w jamie ustnej. Zwykle to nos oczyszcza wdychane powietrze z tych nieproszonych gości. Żółty nalot pojawia się też czasem przy przyjmowaniu niektórych leków, w tym antybiotyków
  • problemy z układem trawiennym – wtedy często na języku pojawiają się żółte plamy, np. w przypadku problemów z wątrobą, jelitami, żołądkiem, wątrobą czy pęcherzykiem żółciowym. Żółty język występuje także w przypadku refluksu żołądkowo-jelitowego oraz zakażenia bakteriami Heligobacter pylori.
  • grzybica jamy ustnej.

Dlatego, chcąc dowiedzieć się, o czym świadczy żółty nalot na języku, najlepiej przeanalizować swoje zwyczaje żywieniowe i aktualny stan zdrowia.

Jak powstaje żółty nalot na języku?

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych jego powstanie powodują bakterie dostające się do jamy ustnej. Innym razem powodują go grzyby. W przypadku błędów żywieniowych oraz palenia papierosów to efekt działania barwników.

Żółty język – objawy choroby

O czym świadczy żółty nalot na języku? Wachlarz powodów jest dosyć spory. Każda osoba może sama wyeliminować przynajmniej 3 z nich:

  • nadmiar tytoniu,
  • nadmiar kawy i herbaty oraz żółtych napojów
  • infekcję górnych dróg oddechowych, którym towarzyszą też inne wyraźne objawy.

Wtedy nalot taki będzie wskazywał na choroby układu pokarmowego.

Żółty nalot na języku – jak leczyć?

Jeśli jest to efekt niewłaściwej higieny, wystarczy pamiętać także o myciu języka. Warto ograniczyć też palenie wyrobów tytoniowych oraz spożywanie napojów i pokarmów mających wpływ na takie zabarwienie języka. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych i przyjmowania pewnych leków, nalot zniknie po powrocie do zdrowia i odstawieniu konkretnych medykamentów.

W pozostałych przypadkach należy podjąć leczenie – grzybicy jamy ustnej lub odpowiedniego odcinka układu pokarmowego. Warto obserwować swój język – na co dzień mało kto pamięta, że zmiana w jego kolorystyce może sugerować pewne problemy zdrowotne.