Na czym polega bonding zębów? Sposób na piękny uśmiech.

na-czym-polega-bonding-zebow

Piękny uśmiech dodaje uroku i pewności siebie oraz poprawia komfort życia. Niestety są sytuacje, w których z przyczyn naturalnych lub na skutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych dochodzi do pogorszenia wyglądu uzębienia pacjentów. Na szczęście nowoczesna stomatologia dysponuje metodami, które pozwalają skutecznie i w dość krótkim czasie poprawić wygląd jamy ustnej pacjentów. Do takich metod należy miedzy innymi bonding. Na czym polega bonding zębów? Otóż, jest to nieinwazyjny zabieg pozwalający na poprawę kolorytu zębów oraz na odbudowanie ich uszkodzonej struktury.

Bonding zębów – charakterystyka zabiegu


Na czym polega bonding zębów? Bonding zębów to mało inwazyjna procedura stomatologiczna, która ma na celu odbudowę struktury zębów oraz poprawę ich koloru. W wyniku bondingu dochodzi do poprawy wyglądu jamy ustnej pacjentów oraz ich samopoczucia. Bonding polega na nakładaniu dość cienkiej warstwy kompozytu wykonanego z żywicy na powierzchnię zębów objętych zabiegiem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szybkich i niezwykle atrakcyjnych wizualnie efektów zabiegu, w tym zamaskowanie przebarwień oraz drobnych uszkodzeń.

Wskazania do bondingu


Powyżej opisano na czym polega bonding zębów. Warto zatem zastanowić się na tym: jakie są wskazania do jego wykonania? Otóż, bonding zębów polecany jest przede wszystkim pacjentom, którzy mają drobne niedoskonałości uzębienia, ponieważ w przypadku bardzo rozległych zmian bonding może okazać się nieskuteczny. Powyższa metoda jest zatem szczególnie polecana w przypadku złamania korony zęba, jej zniekształcenia lub w celu zniwelowania nierówności w łuku zębowym. Ponadto, bonding może być stosowany w celu maskowania przebarwień na zębach lub ukrycia przerw między zębami, takich jak na przykład diastema. Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegów wymienić należy między innymi: zmiany próchnicowe, choroby przyzębia oraz bruksizm.

Podczas wykonywania bondingu w pierwszej kolejności konieczne jest delikatne wytrawienie kwasem powierzchni zęba. Na nią nakładana jest żywica oraz kompozyt, a całość naświetla się z wykorzystaniem lampy stomatologicznej. Należy pamiętać o tym, że bonding ma swoje wady. Wśród nich wymienić można podatność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W celu zachowania dobrego wyglądu zębów konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i polerowanie zębów, bardzo staranna codzienna pielęgnacja, unikanie spożywania produktów i napojów barwiących oraz palenia papierosów. Ponadto, bonding nie jest metodą trwałego korygowania wyglądu jamy ustnej i wymaga okresowego powtarzania zabiegu.

Bonding zębów – ile kosztuje?


Koszt zabiegu zależy od różnych czynników. Wśród nich wymienić należy ilość konieczniej do wykonania przez stomatologa pracy oraz aktualny stan uzębienia pacjenta. Należy bowiem pamiętać o tym, że bonding może być wykonywany jedynie na zdrowych zębach. W tym przypadku konieczne jest zatem wcześniejsze wyleczenie ognisk próchnicy co wpływa na wyższy koszt procedury. Ponadto, poziom cen zabiegu zależy od popytu i podaży na tego typu usługi na danym terenie. Średnia cena wynosi od 300 do 500 zł za pojedynczy ząb.