Jakie licówki wybrać? Pomagamy w decyzji!

jakie-licowki-wybrac

Założenie licówek to najlepszy, najprostszy i najszybszy sposób na spełnienie swojego marzenia o uśmiechu idealnym. Walory tego rozwiązania powodują, że decyduje się na nie coraz więcej osób, mimo iż nie jest to tania inwestycja. By być w pełni zadowolonym z efektu i nie żałować wydanych pieniędzy, warto dowiedzieć się, jakie licówki wybrać.

Co to jest licówka?

Choć, jak było wspomniane, rozwiązanie to staje się w Polsce coraz bardziej popularne, wiele osób pewnie nie wie, czym są licówki. Warto się tego dowiedzieć, ponieważ jest to naprawdę znakomity sposób na poprawę estetyki uzębienia, zdolny zastąpić wiele innych metod jednocześnie.


Licówka to rodzaj cienkiej nakładki, wykonanej z porcelany lub materiału kompozytowego. Nakładkę tę przykleja się na stałe do przednich powierzchni zębów, nadając im perfekcyjny wygląd, zarówno pod względem koloru, jak i kształtu czy wielkości. W ten sposób można zatem zamaskować nieatrakcyjne, przebarwione zęby, ich uszkodzenia, nieregularny kształt, diastemy, a nawet nierówny zgryz, zaoszczędzając sobie innych zabiegów, jak wybielanie czy nawet leczenie ortodontyczne!

Rodzaje licówek na zęby

Podstawowy podział to licówki porcelanowe i kompozytowe. Jakie licówki wybrać? Jeśli tylko można sobie na to pozwolić, na pewno warto postawić na nakładki z porcelany. Są droższe niż kompozytowe, ale, po pierwsze, są trwalsze i lepiej się prezentują, a po drugie, można zrobić wiele, by zminimalizować ten wydatek, o czym poniżej. Jednak, jeśli nie można sobie pozwolić na to rozwiązanie, tańsze licówki porcelanowe, zwłaszcza dobrze wykonane, także będą świetnym wyborem.

Rozwiązanie to w obu przypadkach pozwala spełnić marzenia o idealnym uśmiechu w ciągu praktycznie dwóch wizyt. Warto więc podarować sobie komfort pięknego wyglądu i pewności siebie, inwestując w licówki na zęby w wybranej przez siebie formie.

Warto też wiedzieć, że od jakiegoś czasu istnieją licówki, które nie wymagają wcześniejszego szlifowania zębów. Wydaje się, że jest to świetna opcja, gdyż zęby pacjenta dzięki temu nie zostają osłabione, a przy tym takie licówki można w dowolnym momencie zdjąć, wracając do stanu wyjściowego. Ich koszt jednak jest jeszcze na tyle wysoki, że nie jest to popularny zabieg.

Koszt licówek

Koszty założenia licówek są zróżnicowane i zależne przede wszystkim od materiału wykonania. Większość osób kwestię, jakie licówki wybrać, uzależnia od budżetu. Tańsza opcja, nakładki kompozytowe, zwykle kosztuje od 300 zł za sztukę, podczas gdy licówka porcelanowa – 500 zł za sztukę. Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób wcale nie trzeba upiększać wszystkich zębów.

Jeśli nie ma się wiele pieniędzy bądź woli się kosztowniejsze licówki porcelanowe, można zdecydować się na ich założenie tylko na górny łuk, a także na część zębów – zwykle zakłada się nakładki tylko na zęby od kła do kła. Jeszcze inną opcją będzie udoskonalenie w ten sposób tylko tych zębów, które wyglądają źle, na przykład skrzywionych, z diastemą czy uszkodzonych. Mogą to być zatem pojedyncze punkty.